Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Zona hastalığı su çiçeği ile yakından ilişkili bir durumdur. Neredeyse herkesin çocukluk çağında kolay bir şekilde atlattığı su çiçeği hastalığına “Varicella Zoster” isimli virüs sebep olur. Su çiçeği geçtikten sonra bu virüs sinir dokusuna yerleşip yıllarca inaktif bir şekilde bekleyebilir. Bağışıklık sistemi zayıflar ve virüs aktif olur Zona hastalığı oluşur. Baş ağrısı, ateş, titremeye ek olarak bulantı ve cilt döküntüsü Zona hastalığının erken döneminde ortaya çıkan belirtiler arasında yer alır.

zona hastaligi ndir
Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 36

Bulantı

Bulantı ve kusma başta enfektif hastalıklar olmak üzere birçok sorunda vücudun yaygın olarak ortaya koyduğu tepkiler arasındadır. Zona başlangıç döneminde grip benzeri belirtiler verir. Ardından döküntü ve ağrılı kabarcıklar görülmeye başlanır. Bulantı genellikle zonanın başlangıç dönemlerinde ortaya çıkar ve hastalık boyunca devam eder. Zona için tedavi alıyorsanız da bulantı günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bulantıyı azaltmak bazı önemli noktalara dikkat edebilirsiniz. 

Mide Bulantısı İle Mücadele

Mide bulantısı ile başa çıkmada en önemli nokta beslenmedir. Mideyi fazla doldurmadan küçük porsiyonlar ile beslenilmelidir. Ayrıca karbonhidrat ağırlıklı beslenme bulantıyı azaltmaktadır. Muz, pirinç, elma püresi, tost ve kraker bulantı anında tüketilebilir.

Yemek yerken su ve yeşil çay gibi sıvıları tüketmeye özen gösterin. Eğer tedavi sürecinde ilaç kullanıyorsanız bulantı ile ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bulaşıcı Değil!

Zona hastalığı mide bulantısının görülmeye başlandığı erken dönemlerden itibaren bulaştırıcılığını kaybeder. Aktif olarak hasta da olsanız sizinle aynı odayı paylaşan birinin hava yoluyla hasta olması söz konusu değildir.

zona hastaligi
Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 37

Zona’nın kişiden kişiye bulaşması fiziksel temas yoluyla gerçekleşir. Hasta kişide kabarcıklar ortaya çıktığında kabarcıklara temas eden kişilere hastalık bulaşabilir. Virüsler temas eden kişi daha önce hastalık geçirmemiş veya aşı olmamışsa su çiçeği geçirir. Zona ise sadece daha önce suçiçeği geçirmiş kişilerde görülür.

Zona ve suçiçeği ilerleyen yaşlarda sakıncalı olabilir. Bundan dolayı bağışıklık çok önemlidir. Aşı olmamış ve hastalığı geçirmemiş yaşlı bireyler hekimleri ile bağışıklanma hakkında görüşebilir, aşıyla kendilerini suçiçeği ve Zona’dan büyük oranda koruyabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir