Zeytinyağı ve Limon Faydaları Nelerdir?


Limon ve zeytin yağının faydaları eski zamanlardan beri bilinmektedir. Besleyici özelliklerinin yanı sıra halk arasında ilaç amacıyla da kullanıldı. Tıp biliminin babası olarak adlandırılan Hipokrat, zeytinyağını 60’dan fazla hastalık için kullandı ve reçete olarak yazdı.

Hipokrat zeytinyağının büyük şifa kaynağı olarak isimlendirdi. Aynı zamanda limonu da büyük bir enerji kaynağı olarak kabul etti. Limonu halsizlik için ve balgamın atılması için kullandı. Limon ve zeytinyağı, günümüzdeki bilimsel araştırmaların da konusu oluyor ve test edilmiş birçok faydası keşfediliyor.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı ve limonun faydaları hakkında çalışmalar yapan tek kişi Hipokrat değildi. Başka birçok kişi de limon ve zeytinyağını “altın sıvı” olarak nitelendirdi. Aynı zamanda günümüzün bilim insanları da aynı fikirde.

Zeytinyağının içerisinde tekli doymamış yağlar, E vitamini, oleik asit, bitki fenolleri, antioksidanlar ve anti-enflamatuarlar da dahil olmak üzere bir çok sağlık üzerinde etkili olan bileşenler bulunur. Zeytinyağı, depresyon, kalp hastalıkları, bunama, karaciğer yağlanması ve diğer birçok hastalık için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yapılan son araştırmalar, Hipokrat’ın binlerce yıl önce söylediklerini doğrular niteliktedir. Güncel araştırmalar zeytinyağının anti-inflamatuar özelliğini ve kalp damar sistemi üzerindeki faydalarını ortaya koymuştur.

2018 yılında yapılan başka bir araştırma zeytinyağının lupus, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı, multipl skleroz ve sedef hastalığı gibi kronik enflamatuar hastalıklarda pozitif bir iyileşme etkisine sahip olduğunu gösterdi.

Ayrıca Buna Bakın  1 Ayda Hızlı Kilo Verme Tüyoları! Deneyin Zayıflayacaksınız

Limonun Faydaları

2017 yılında yapılan bir çalışmada limon ve diğer turunçgillerin hakkında Hipokrat’ın söyledikleri doğrulandı. Limon, portakal ve bergamot gibi turunçgiller flavonoid içeriği sayesinde kalp damar hastalıklarında çeşitli iyileştirici kür etkisi gösteriyor.

Ayrıca limon sindirim sistemi içinde oldukça yararlıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, antibakteriyel etki için %30 oranında limon içeren bir su çözeltisi ile yapılan ağız gargarası, batikon ile yapılan ağız gargarası kadar etkilidir. Hatta limon suyu, ağız durulamasından sonra bakterilerin ağız içinde çoğalmasını da engelledi ve bu yönüyle batikondan daha yararlı bulundu.

Yemeklere eklenen limon, havuç gibi bazı gıdaların içindeki karotenoidleri açığa çıkarmaya yardım eder. Bu durumda da bu besinlerin vücuda olan biyoyararı daha fazla olur. Limon aynı zamanda yüksek oranda folik asit ve C vitamini içerir. Limonun böbrek taşı, karaciğer hastalıkları, kanserin yanı sıra kilo vermeye de faydalı olduğu bulunmuştur.

Zeytinyağı ve Limon Kürü

Güne başlarken 2 yemek kaşığı zeytin yağını ve 1 tane limonu bir bardak suyun içerisine karıştırarak tüketin. Sadece bunu yaparak en basitinden kabızlığı iyileştirir ve bağışıklık sisteminizi de güçlendirirsiniz.

Uzmanlara göre limon suyu ve zeytinyağı birlikte tüketildiği zaman güçlü bir tonik olarak çalışıyor ve sağlık açısından birçok şeye iyi geliyor.

Grip mevsimindeyken ve soğuk algınlığı geçirdiğiniz zaman boğazınızda bir gıdıklanma hissi yaşamanız normaldir. Zeytinyağı ve limon bu gıdıklanma hissi için de faydalıdır.

Ayrıca Buna Bakın  Diyet Yeşil Çayın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağı içerisindeki fenoller enfeksiyona karşı savaşır ve içerisindeki diğer bileşenler de mikroplara karşı savaşır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.