Zeytinyağı Tüketiminin Faydaları Nelerdir?


Zeytinden üretilen ve tamamen doğal bir meyve suyu olarak kabul edilebilecek olan sızma zeytinyağının bize faydaları saymakla bitmez. Bilinçli bir şekilde eslenen ve sağlığına dikkat eden herkes zeytinyağı tüketimine önem vermelidir. Özellikle de kardiyovasküler hastalıklardan korunmak ve uzun bir süre sağlıklı bir ömür sürmek için zeytinyağı önerilir. Bunun sağlığımıza faydalarını Akdeniz diyeti yapanların ya da diyetlerinde zeytinyağına daha çok yer verenlerin daha sağlıklı olmalarından da anlayabiliriz. Zeytinyağı tüketenler kardiyovasküler hastalıklara karşı daha dayanıklıdır. 

Her Gün Zeytinyağı Tüketmek Neden Önemlidir?

Zeytinyağının faydaları arasında depresyona karşı sizi koruması, kilo kontrolü, kan şekeri kontrolü gibi faktörler de vardır. Her gün zeytinyağı tüketmek her türlü kronik hastalığa karşı vücudumuzu daha dirençli yapar. Bilişsel aktiviteler ve beyin ağlığını korumak da zeytinyağının faydaları arasındadır. Vücudumuza çok yararlı olan E ve K vitaminleri zeytinyağının içeriğinde bulunur. E vitamini cilt sağlığını korumada da önemlidir. Tekli ve çoklu doymamış yağ konusunda zeytinyağı önemli faydalar sağlar. Her gün bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketmek pek çok açıdan sağlığımız için faydalıdır. 

Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Vücudumuza 9 Faydası - Mahmure

Yağ Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antioksidan özelliğinin bulunması bir yağı sağlıklı yapan en önemli şeylerden birisidir. Bu yüzden yüksek antioksidan özelliği bulunan yağları tüketmek gerekir. Antioksidan konusunda en zengin olan zeytinler ise yeşil zeytinlerdir. En yararlı olan zeytinyağını seçmek için erken hasat zeytinleri takip etmeniz gerekir. Çünkü onlar en sağlıklı ve en zengin içeriğe sahip olan yağlardır. Ayrıca riviera ya da diğer yağlar yerine natürel sızma zeytinyağı almak en iyisidir. Arıtılmamış ve de çok işlenmemiş bir yağ olduğu için en sağlıklı olan zeytinyağları sızma zeytinyağlarıdır. 

Enerji İçin Zeytinyağı

Genel olarak kilo vermek için tereyağı yerine önerilen zeytinyağı aynı zamanda vücudumuz için çok önemli bir enerji kaynağıdır. Vücudumuza yararlı olan pek çok vitaminin daha hızlı emilmesi ve de daha rahat sindirilmesi için zeytinyağı önemli bir rol oynar. Sinirler ve daha sağlıklı hücre zarları için de zeytinyağının önemli bir işlevi vardır. Kanın daha hızlı pıhtılaşması ve de kasılan kasların daha çabuk rahatlaması için de zeytinyağı rol oynar. İyi bir yağ doymamış ve trans yağ içermeyen bir yağ olmalıdır. Zeytinyağı da em tekli hem doymamış yağlar açısından en zengin yağdır. 

Zeytinyağının bir faydası daha ortaya çıktı - Sağlık Haberleri

İnme ve Daha Sağlıklı Arterler İçin Zeytinyağı

İnme, kasılma ve de kalp krizi gibi durumların sağlıklı beslenmeyle bir bağlantısı vardır. Bu gibi riskleri azaltmak ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için zeytinyağı tüketmeniz gerekir. Zeytinyağı arterleri daha sağlıklı hale getirir. İnme ve buna benzer ciddi rahatsızlıkların önüne geçer. Bağışıklık sistemini nörolojik rahatsızlıklar da dahil olmak üzere pek çok şeye karşı çok daha güçlü bir hale getirir. 

Depresyonla Mücadele ve Hafıza İçin Zeytinyağı

Günümüz en önemli hastalıklarından birisi olan depresyon ve obeziteyle mücadele için zeytinyağını her gün tüketmeniz önerilir. Ruh sağlığınızı daha iyi hale getiren zeytinyağı bilişsel aktivitelerimizi güçlendirme ve kendimizi çok daha iyi hissetme konusunda da yardımdı olur. Zeytinyağı tüketimi hafızayı güçlendirir ve daha sağlıklı düşünmenize katkıda bulunur. Kardiyovasküler ve insan sağlığını tehdit eden pek çok hatalığa karşı vücuda bir kalkan oluşturur. Kısacası her gün en az bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketmek hem fizyolojik hem ruhsal olarak çok daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenizi sağlar. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir