Zeytinyağı Gerçekten Faydalı mıdır? İşte Gerçekler!


Yemeklere eşsiz bir lezzet katan zeytinyağı sağlık için de oldukça önemli bir konudur. Sağlık için ne kadar zeytinyağı içilir sorusunun cevabı için yazımız içeriğini inceleyebilirsiniz. Gün içerisinde yalnızca birkaç çay kaşığı zeytinyağı tüketimi sağlığınız üzerinde oldukça faydalı bir etkiye sahip olabilir. The Conversation’ın  resmi web sitesi üzerinde paylaşılan ve Akdeniz diyetini tavsiye eden bir manşet bilgisi Her gün bir bardak zeytinyağı içme konusunu öneriyor.

Bu seçeneğin 1960’lı yıllarda güne altın sıvıyla dolu bir bardakla start veren ve bunun neticesinde uzun, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdüğü iddiası ortaya atılan Giritli balıkçılar tarafından kullanıldığı ifade edildi. Cam dolusu ile sıvıyı geri planda bırakmak istemiyorsanız, sakın endişelenmeyin;  günde sadece bir veya iki çorba kaşığı zeytinyağı alımı sağlık için önerilen en önemli miktardır. 

Zeytinyağı İle İlgili Önemli Bir İpucu

Günlük rutin sağlık için USDA tarafından tavsiye edilen günlük miktardan daha fazla zeytinyağı içmek, diyet listenize hiçte gerek olmayan kalori eklemenize sebep olabilir. Bu bakımdan aşırıya kaçmamak önemlidir. 

Zeytinyağının sağlık özellikleri – Sağlık Adımları

Zeytinyağı Gerçekten Sağlıklı mıdır?

Yapılan araştırmalarda zeytinyağının sağlık açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için mümkün olduğunca daha az yağ tüketmeye çalışmak üzerine milyonlarca sene süren çalışmalar, Amerikan Kalp Derneği’nin aslında zeytinyağı tüketmeyi tavsiye etmesini gösteriyor.

Bunun temel sebebi, orijinal zeytinyağının kanınızda yer alan kötü kolesterolü düşürebilecek ve koroner arter ve kalp yetmezliği hastalığını önlemeye destek olabilecek tekli doymamış yağ içermesidir. Yağın kaba olarak yüzde 98’i ana yağlardan meydana gelir ve esas olarak oleik asitten yapılan bu sağlıklı tekli doymamış yağ, nerede yetişir ve nerede hasat edildiği gibi her bir partinin özelliklerine bağlı olarak, yağın yüzde 55 ile 83’ünü ortaya çıkartır.

Zeytinyağının bir faydası daha ortaya çıktı - Sağlık Haberleri

Ancak depolama konusunda kesin ve net bir bilgi yoktur. Diğer sağlıklı içerikler arasında linoleik asit yaklaşık olarak yüzde 3,5 ila 21 ve bitki fenolleri formundaki çoklu doymamış yağlar yer alır. Yağın yalnızca yüzde 2’sini alsalar da, bitki fenolleri, karotenoidler ve sterolleri içeren tam olarak 230 iyileştirici bileşen bulunur.

Bu detay bilgi 2017 yılında  Nutrients’ten yayınlanmıştır. Bununla birlikte ise 2018 yılının ilk dönemlerinde Endokrin, Metabolik ve Bağışıklık Bozuklukları – İlaç Hedefleri’nde de bu konu yayınlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre de ışıltılı olan maddenin sadece kalp hastalığına destek olmakla kalmayıp, aynı zamanda kronik enflamatuar hastalığını tedavi etmeye ve aynı zamanda önlemeye de yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. 

Zeytinyağı Tüketimi

The Olive Tap, resmi web sayfasında, Akdeniz ülkelerindeki yaşayan çoğu insanın limon suyu içerisine ilave edilmiş bir bardak ılık su ile karıştırılarak  her sabah aç karnına çeyrek fincan sızma zeytinyağı yani EVOO içtiğini ifade ediyor. Sağlık üzerinde faydası bilimsel olarak kanıtlanan zeytinyağı tüketimi, takviye edilmiş Akdeniz diyeti üzerinde 2014 yılında yapılan çalışmayla birlikte, koroner arter hastalığı riski taşıyan katılımcıların yüksek oranda fayda gördüğünü belirtiyor. Bu konu da zeytinyağı tüketiminin faydalı bir durum olduğunu ortaya koyuyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir