Zerdeçalın Faydasını Biliyor musunuz?


Baharat bölümünden zerdeçala çoğumuz yabancıyız değil mi? Evet aktarlardan baharat alıyoruz ama zerdeçal hiç almıyoruz. Neden niçin kullanıldığını bilmediğimiz için uzak duruyoruz. Yabancı olduğumuz bu baharatımız aslında şifa deposu bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Yıllardır süren çalışmalar sonucunda netleşen araştırmalarda sağlık açısından olumlu yanıt aldığı biliniyor. Peki, zerdeçal zencefilden gelen bir baharat iken neden sarı çiçeği ve iri yaprakları olduğundan rengi sarıdır. Bazı ülkelerde safran, safran kökü, zerdeçöp olarak isimlendiriliyor. Zerdaçal olarak bilinse de içeresinde bulunan kurkimin adında ki bileşen sayesinde sağlık açısından önemli etkiler gösterir. Son zamanlarda kullanımı arttığı görülmektedir.

Sağlık İçin Zerdaçal

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıktan korumak için vücut üstündeki negatif enerjiyi aldığı söyleniyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre zerdeçalın kullananlar için herhangi bir sakıncası yoktur herkes tüketebilir. Yemekler de çok kullanmasak ta aslında çok güzel bir damak tadı var. Tavuk yemeğinde sos olarak kullanabilir ya da pilav içine ekleyebilirsiniz. Diğer baharatlar kadar kullanmasak ta aslında evimizde bulundurmamız gereken bir baharat türüdür. Avrupa ülkelerinde en çok tüketilen ülke ise Çin, Kore, Pakistan ve  Hindistan’dır. Ülkede gün içinde tüketilen zerdeçal enfeksiyon ve bağışıklık kazanmak için kullanılır ve alışılmış bir tedavi yöntemi olduğu söylenir. İçerisinde B vitamini sayesinde demir ve potasyumu yüksektir.

Cildinize Dost Baharat Zerdaçal

Zerdeçal yoğurt ile karıştırınca zayıflamaya yardımcı oluyor. Yüzünüze maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Cilt üzerinde ki etkiyi artırıyor ve cilt tonunuzu dengeliyor. Nem dengenizi sağlayıp cilde parlaklık veriyor. Yüzünüzde sivilce ve ya egzama varsa yüzünüze uygulayabilirsiniz. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde yaraları çabuk iyileştirir. Zerdeçaldan doğal bir karışım yapıp yüzünüzde ve ya yaralarınız için kullanabilirsiniz. Toz zerdeçalı, yoğurt ve zeytinyağı ile birlikte karıştırıp bir maske uygulayabilirsiniz. Kuru ciltlerde kullanılmasında herhangi bir sakınca yok ama hassas ciltler için reaksiyon gösterebilir. O yüzden yüzünüze uygulamadan önce kolunuzda deneyin alerjik bir durum olup olmayacağını öğrenmiş olursunuz.

Zerdeçal Tüketimi Nasıl Olur?

Toz şeklinde de kullanılan, poşet çaylar ve kapsülleri de bulunan bu baharatı aktarlar da rahat bulabilirsiniz. Zerdeçal yemeklerde de kullanılıyor. Sağlık açısından oldukça etkilidir. Yemeklerin yanında yoğurt ile süsleyip servis yapabilir, yemek ve ya yemeklerde kullanmak istemiyorsanız çay ya da kapsülleri alabilirsiniz. Günlük tüketiminizde olması gereken bu baharatı sağlığınız için tüketmeniz önemlidir. Grip ve soğuk algınlığına karşı koruduğundan kış aylarında vazgeçilmez bir baharat olarak mutfaklarda yerini alır.

Vücudunuza enerji depolamasını istiyorsanız günlük bir yemek kaşığı kadar tüketilmelidir. Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin vücuda vermiş olduğu besinler sayesinde vücudu korumaya alır ve fazla alındığında vücudunuza besin deposu doldurmuş olursunuz. Zerdeçal tüketiminde mutlaka bir hekim onayı almanız gerekir. Aksi takdir de reaksiyon gösterebilir. Hekiminiz size alerji testi yaptıktan sonra ne ölçülerde ne aralıklar tüketeceğinizi sizlere söyleyecektir.

Hastalıklara Karşı Doğal Mucize Zerdeçal

Zerdeçalın hastalıklara karşı güçlü bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçal birebir ilaç içerdiği antioksidan sayesinde beyin-hafıza güçlendirir, kalp ve damar hastalığına karşı korur, metabolik sendromuna karşı sizi kontrol altına alır. Kronik hastalıklarda ve kansere karşı en etkili baharat olarak kanser hücrelerine karşı en etkili zerdeçal yanıt veriyor. Unutkanlık hastaları gibi psikiyatri rahatsızlığı olanlar, çocuklarda hafıza güçlendirici, bağışıklık kazanma, dikkat eksikliğine karşı etkili bir ilaç olarak sağlık açısından birçok olumlu sonucu olduğu bilinmektedir. 

2 20
Zerdeçalın Faydasını Biliyor musunuz? 36

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Evleriniz de eksik olmayacak bir baharat en az karabiber kadar kullanılması gerekiyor. Hem yemeklerde verdiği lezzet hem sağlık yönünden etkili bir sonuç verdiği için aktarlarda sürekli bulabilirsiniz. Bu kadar etkili bir ilaç var iken kesinlikle  bilmediğiniz ilaçları alacağınıza doğal yöntemleri tüketin. Zayıflamak istiyorsanız yoğurt ile zerdeçalı karıştırın ve yemeklerden sonra tüketin metabolizmanınız nasıl hızlandığını fark edeceksiniz ve karışım sayesinde sağlıklı bir şekilde zayıflayacaksınız.

Sabah kahvaltısından önce 1 çay kaşığı toz zerdeçalı ılık suya ekleyip karıştırırsanız sabah aç karnına vücuttaki toksinleri atmış, enfeksiyon ve ya iltihabı temizlemiş olursunuz. Kadınlarda menstrüal dönemindeki ağrıları dindirir ve hormon bozukluğunu dengeler. Kış ayların da grip ve nezleye karşı bir tüketilmesi gereken çaylardan biridir. Ancak ilaç tüketiyorsanız doktorunuza söylemeden kullanmamalısınız. Çünkü bazı ilaçlar ile tüketilemeyen bu baharat kullanımı sonrasında reaksiyon bir durum yaşanmaması adına doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hem Yemeklerde Hem de Kozmetik Sektöründe Zerdeçal Kullanımı

Zerdeçalı ister çorba da ister kek isterseniz süt ve karabiber ile tüketebilirsiniz. Beyaz etler de kullanıldığında yemekler yanına çok yakışır. Mutfaklar da yayılan kokusu ile baş döndüren zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Yüzünüze cilt maskesi yapmak isterseniz 1 yemek kaşığı zerdeçal, bir tatlı kaşığı un, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı bal şeklinde bütün malzemeleri karıştırın.

Güzelce harmanlanan bu karışımı masaj tekniği ile dairesel şekilde yüzünüze ve boyun bölgenize sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Sonrasında yüzünüzde bir parlaklık bir rahatlama bir farklılık göreceksiniz. Düzenli olarak her hafta kullanabilirsiniz. Malzemeler size göre az geliyorsa artırabilirsiniz. Dünya genelinde güzellikleri ile ünlü Koreli ve Hintli kadınların sürekli zerdeçal kullandıklarından yüzleri sürekli parlak olduğu bilinir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir