Zerdeçal ve Karabiber Birleşiminin Mucizesi Nedir?


Zerdeçal mutfakta sıklıkla kullanılan baharatlardan biri olup sağlığa birçok faydası vardır. Parlak sarı rengi ile bilinen baharatın karabiber ile birleşimden mucizevî faydalar elde edilir. Yüzyıllardır kullanılan zerdeçal kurkumin adı verilen bir bileşik içermektedir, bu madde kanser hücrelerini yok etmede önemli bir silahtır. Kurkuminin maddesinin vücutta emilmesi zordur, karabiber ise bu emilimi kolaylaştırır. Beslenme uzmanı Michelle Loy’a göre insanlarda kurkuminin biyo yararlanımı düşüktür.

1 32
Zerdeçal ve Karabiber Birleşiminin Mucizesi Nedir? 36

İltihapları Engeller

İltihap oluşumu vücudun gösterdiği reaksiyon sonucunda ortaya çıkar. İltihaplar farklılıklar gösterebilir. Akut iltihaplar, hızlı başlar ve kısa zamanda şiddetini arttırır. Kronik iltihaplar ise yavaş başlar fakat uzun süren iltihap çeşididir. Bu sağlık açısından birçok risk barındırır. Zerdeçal içerdiği anti-enflamatuar sayesinde kronik iltihapları önlemede yardımcı olur. 2016’da yayınlanan bir araştırmaya göre, zerdeçal özü iltihaplanmaların engellenmesinde ve iyileşmesinde etkilidir. Clinical Nutrition’da yayınlanan başka bir çalışmada zerdeçalın karabiber ile kullanımının iltihaplanmayı ciddi ölçüde azalttığı yöndedir. Bu çalışmaların olumlu sonuç vermesi için kullanılacak olan doz doğru belirlenmelidir. İltihaplanmaları önlemek için zerdeçal ve karabiberi beslenme alışkanlığına eklemek rahatlama sağlayacaktır.

1 33
Zerdeçal ve Karabiber Birleşiminin Mucizesi Nedir? 37

Ağrı Kesici Özellik Taşır

Birçok insan bir yeri ağrıdığında hemen ağrı kesiciye başvurur. Ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı sağlık açısından risk oluşturabilir. Zerdeçal ve karabiber birleşimi ağrı kesici özelliği de taşır. Ağrı kesici ilaçların yan etkileri dikkate alındığında doğal bir alternatiftir. Kas ve eklem ağrıları, mide ağrıları gibi birçok ağrı üzerinde etkilidir.

Vücut Direncini Arttırır

Zerdeçal ile karabiber birleşimi bağışıklığın güçlenmesini de sağlar. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücudun direncini arttırır.

Zerdeçal Ve Karabiber Beslenme Alışkanlığına Nasıl Eklenir?

Diyetisyenler zerdeçal ve karabiberin beslenme alışkanlığına eklenmesi için birçok seçenek mevcuttur. Bunlar: Izgara tavuk, balık veya kavrulmuş sebzelerin üzerine zerdeçal ve karabiber karışımını serpebilirsiniz. Yoğurta bu karışım eklenerek hem daha sağlıklı hem de lezzetli hale getirilebilir.

Sadece yemeklerde değil içeceklerde de kullanılabilir. Smoothie gibi soğuk içeceklerin yanında veya tropikal aromalı içecekler olan mango ve ananas suyuna bu karışımı ekleyebilirsiniz. Birçok beslenme uzmanı süt, zerdeçal, karabiber ve bal ile altın sütlü latteyi kullanır.

Zerdeçal ve karabiber karışımını doğal yollar ile almak güvenlidir fakat takviye gıdalar içerisinde bu maddeleri almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Yüksek miktarda alınan zerdeçal ile kan inceltici ilaçlar birlikte kullanıldığında olumsuz etkiler yaratmaktadır. Aşırı tüketildiğinde ise mide bulantısı, kalp çarpıntısı, halsizlik gibi yan etkiler gözlenebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir