Zengin D Vitamini Kaynağı Krill Yağı Nedir?


Krill yağı Atlantik ve Pasifik Okyanusunun kuzeyinde  yaşayan küçük karides benzeri kabuklu canlılardan elde edilir. Balık ve diğer deniz ürünlerine benzer olarak zengin bir omega-3 deposudur. Bu özelliğinden dolayı takviye besin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Krill yağı antioksidan etki bakımından balık yağından daha üstündür. Vücutta çeşitli reaksiyonlar sonucunda oluşan oksijen radikalleri hücrelere zarar vererek yaşlandırır. Bu oksijen radikallerini ortadan kaldırma kapasitesini ifade eden ORAC değeri Krill yağında balık yağından 48 kat fazladır.

krill yagi
Zengin D Vitamini Kaynağı Krill Yağı Nedir? 37

Besin Değeri

Krill yağı A, D, E gibi yağla çözünen vitaminler bakımından son derece zengindir. Aynı zamanda sağlıklı yağlar içerir. EPA ve DHA olarak adlandırılan omega-3 yağlarını, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit gibi yağ asitlerini içerir. Bu yağ asitleri yapısında çift fosfolipit içerir. Bu özelliği hücreler tarafından kullanılmasını kolaylaştırır. Ayrıca krill yağı antioksidan özellikteki kantaksantin ve astaksantin maddeleri bakımından zengindir.

D Vitamini

Krill yağı güvenilir bir D vitamini kaynağıdır. Günlük en fazla ihtiyaç duyulan vitaminlerden biri D vitaminidir. D vitamini miktarı IU ile ifade edilir. Günlük D vitamini ihtiyacı 0-1 yaş arası 400 IU, 1-69 yaş arası 600 IU, 70 yaş üzeri için 800 IU’dur. D vitamini eksikliği erken dönemde yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı ile kendini gösterir. Eğer uzun süreli bir eksiklik söz konusuysa Raşitizm ve benzeri kemik problemleri başta olmak üzere birçok fiziksel ve ruhsal problem ortaya çıkar. Krill yağı, zeytin yağı ve tereyağı, deniz ürünleri gibi birçok besin zengin D vitamini kaynağıdır. Ancak besinlerle alınan D vitamininin kullanılabilir hale güneş o-ışığı altında gelir. Besinlerle alımına dikkat etmenin yanı sıra günlük olarak güneş ışığı almanız şarttır.

egzersiz ve d vitamini
Zengin D Vitamini Kaynağı Krill Yağı Nedir? 38

Krill Yağının Faydaları

Deniz ürünlerinden bol m,ktarda elde edilen omega-3 yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığını korumada etkili olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Uluslararası bir tıp dergisinde yayınlanan çalışmaya göre EPA ve DHA gibi yağ asitleri birçok farklı açıdan kalp ve damarları desteklemektedir. Ayrıca Krill yağı içerisinde bulunan yüksek kaliteli yağ asitleri ve fosfolipidlerin beyin tarafından kullanıldığı ortaya konmuştur. Çeşitli antioksidan maddeler oksijen radikallerinin hücre metabolizmasına ve DNA’ya zarar vermesini engeller.

krill yagi ve egzersiz
Zengin D Vitamini Kaynağı Krill Yağı Nedir? 39

Bilinmesi Gerekenler

Krill yağının faydalı olması herkes tarafından dilediğince kullanılabileceği anlamına gelmez. Özellikle kabuklu deniz ürünlerine alerjiniz varsa Krill yağı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Bu alerji genellikle Krill yağı kullanımına engel değildir ancak az oranda kişide çeşitli sorunlara yol açabilir. Krill yağı içerisinde yağ asitleri ve fosfolipitler kanamaya yatkınlık yapabilir. Eğer kanama bozukluğunuz varsa, kan kaybınız durmuyorsa Krill yağı kullanmamanız gerekir. Ayrıca yağın bazı kişilerde bulantı, kusma, ishali hazımsızlık gibi çeşitli sindirim sistemi problemlerine yol açtığı görülmüştür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir