Zencefilin 7 Faydası


Zencefilin faydalarının ilki kilo kaybetme konusunda yardımcı bir besin olmasıdır. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak sistemlerinin gevşemesinde, bulantı ve kusma gibi sorunların giderilmesinde, metabolizmanın hızlanmasında da etkilidir. Ayrıca zencefilin bir antioksidan özelliği olduğu da bilinmektedir. Böylelikle zencefil sayesinde mide kanserinden kolon kanserine kadar farklı hastalıkların önlenmesi de sağlanacaktır. Zencefil, içme sularına, yoğurtlara ya da meyve sularına eklenebilmektedir. Ayrıca çaylara aroma katılması amacı ile de zencefil kullanılabilmektedir. Zencefilin sağladığı önemli 7 fayda şu şekilde sıralanabilmektedir:

1.     Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zencefilin faydaları arasında en çok merak edileni kilo verilmesinde etkili olması gösterilmektedir. Vücut yağlarının yakılması için metabolizmayı hızlandıran zencefil bileşikleri ısının arttırılması ve ter oluşumu ile de zayıflamada yardımcıdır.

Zencefilin yararlari
Zencefilin 7 Faydası 36

2.     Mide Ekşimelerini Alır

Mide ekşimesi ve bağırsakta oluşan gazlar zencefil sayesinde giderilebilmektedir. Bahsedilen faydanın temin edilebilmesi için tüketimin çay şeylinde yapılması önerilmektedir. Çayın her gün aksatılmadan bir bardak suya bir kaşık zencefil olacak şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu tarif günde dört bardağa kadar çıkarılarak bağırsak gazlarının giderilmesi sağlanabilmektedir.

3.     Antioksidan Özelliği Gösterir

Antioksidan etkisinin olması zencefilin faydaları arasında hastalıklarla savaşılmasında etkilidir. Özellikle grip, soğuk algınlığı, erken yaşlanma ve kanser gibi hastalıkların önüne geçilmesinde zencefil kullanılabilmektedir. Sağlamış olduğu diğer etkiler sayesinde kas ağrıları, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de zencefil kullanımı mümkündür.

4.     Mide Bulantısını ve Kusmayı Engeller

Zencefil yararlarından olan antiemetik özelliği özellikle hamilelikte işe yaramaktadır. Hamilelikte ve kemoterapi sırasında ya da ameliyat sonrasında meydana gelen mide bulantıları ve kusmanın zencefil sayesinde azalması mümkündür. Bahsedilen bulantı belirtilerinin ortadan kaldırılabilmesi için sabah aç karna yarım çay kaşığı zencefil kabuğunun dört gün kadar tüketilmesi önerilmektedir.

5.     Mide Ülserini Engeller

Mide ülserine karşı koruma sağlayan zencefil aynı zamanda gastrit nedeni olan bakterilerle savaşmaktadır. Bunlara ek olarak midede oluşan ülserle bağlantılı olan mide kanserinin başlamasına da engel olmaktadır.

mide ulseri
Zencefilin 7 Faydası 37

6.     Kolon Kanserinin Başlamasını Önler

Bağırsak bölgesinde meydana gelen kolon kanserinin gelişmesine neden olan hücreler zencefil kullanımı neticesinde ortadan kalkmaktadır.

7.     Kan Basıncının Düzenlenmesini Sağlar

Yüksek tansiyonu olan kişiler zencefilin faydalarından biri olan kan basıncının dengelenmesinden istifade edebilmektedir. Bu durum aynı zamanda damarlarda yağlı bir doku oluşumunun önüne geçerek dolaşımı harekete geçirmektedir. Bunlara ek olarak kanın incelmesi ve daha da akışkan hale getirilmesinde de zencefil kullanılmaktadır.

Zencefil Hangi Zamanlarda Kullanılmalıdır?

Şifalı bitkiler hakkında uzman olanlar zencefil tüketimi konusunda öneriler verilmektedir. Aşırı miktarda tüketim diyabetik olan kimselerde kan şekerinde sorun oluşturacak için uzmanların önerdiği miktarda tüketilmesi çok önemlidir. Aynı şekilde tansiyon problemi olanlar da tüketim miktarına dikkat etek zorundadır. Son olarak başta Aspirin gibi kanın sulanmasına neden olan ilaçları kullanan kişilerin zencefilden uzak kalmaları gerekmektedir. Çünkü zencefil, kullanımda olan ilaçların etkisini artırabilmektedir. Hamile kadınların tüketim öncesinde muhakkak doktorlarına danışmalarının gerekliliğinin de altı çizilmektedir.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir