Yüzme Sonrası Baş Dönmesi Neden Olur?


Yüzme sonrası baş dönmesi görülebilmektedir. Bazı kişiler bu durumdan dolayı yüzme aktivitelerini kısıtlama yoluna gitmektedir. Yüzme sonrası baş ağrısı genellikle hafif ve kısa süreli seyreder. Tıbbi açıdan korkulacak bir durum değildir. Beslenmede yapılacak bazı değişiklikler ve yüzme stilini değişikliği baş dönmesinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Fakat inatçı ve uzun süreli baş ağrılarının altında yatan sebeplerin araştırılabilmesi için bir doktora başvurmak şart.

yuzme
Yüzme Sonrası Baş Dönmesi Neden Olur? 36

Yüzme Sonrası Baş Dönmesi

Her yüzmeden sonra veya yüzerken sadece belli hareketleri yaptığınızda baş dönmesi görülüyor olabilir. Bu baş dönmesi 1-2 dakikada ortadan kalkabileceği  gibi saatler, günler de sürebilir. Baş dönmesinin yanı sıra baş ağrısı, yüzerken performans düşüklüğü gibi belirtiler de görülebilir.

Kulağa Su Kaçmasına Bağlı Baş Dönmesi

Yüzerken kulağa su kaçması baş dönmesine sebep olabilir. Su kulağınızdan boşalması saatler, günler alabilir. Bu süre boyunca baş dönmesi devam edecektir. Uzun sür yüzüyorsanız ve öncesinde bir şeyler yemiyorsanız kan şekeri düşmesine bağlı olarak baş dönmesi görülebilir.

Yüzerken baş dönmesinin bir başka sebebi ise dehidratasyon yani vücudun susuz kalmasıdır. Havuzdaki kimyasallara veya çevredeki uyaranlara karşı alerji, astım baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca gerginlik, stres, endişe beyindeki kan dolaşımını etkileyerek bu duruma sebep olabilir.

İyi Huylu Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

Yüzerken başın ani şekilde hareket ettirilmesi iyi huylu Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) görülmesine sebep olabilir. 2014 de yapılan bir çalışmada uzun süre yüzen bir kadının BPPV’ye yakalanma durumu tartışılmıştır. İsminden de anlaşılacağı gibi iyi seyirli olan vertigo türünün belirtileri Epley Manevrası ile tedavi edilebilir. 

basdonme
Yüzme Sonrası Baş Dönmesi Neden Olur? 37

Baş Dönmesi Tedavisi

Yüzme sonrası ortaya çıkan baş dönmelerinin çoğu hafif seyirlidir ve tedaviye gerek duymadan kendiliğinden ortadan kalkar. Ayrıca baş dönmesinin yukarıda sayılan sebeplerine yönelik olarak tedaviler uygulanabilir: alerji veya astım ilacı kullanmak, sıvı alımını desteklemek veya kan şekerini yükseltmek. Kardiyak veya nörolojik kaynaklı olabilecek baş dönmesinin altta yatan sebebinin tedavi edilmesi gerekir.

Yüzme Sırasında Baş Dönmesini Önleyici Tedbirler

Öncelikle kulağa su kaçmasını önlemek amacıyla kulaklık takın. Eğer uzun süre yüzecekseniz aç olmadığınızdan emin olun. Birkaç küçük atıştırmalık ile kan şekerini yükseltebilirsiniz. Ayrıca vücudun susuz kalmaması için su tüketimi de son derece önemlidir. Yüzmeden önce su veya sporcu içeceği ile sıvı desteği sağlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir