Yüzme Havuzundaki Klorun Sağlığa Zararları


Yüzme en sevilen sporlardan biri olmakla birlikte aynı zamanda yüksek kalori harcamanın etkili yollarından biridir. Genellikle yaz ayları ile özdeşleştirilse kapalı salonlarda yaz-kış yapılabilmektedir. Sevilerek girilen havuzlarda bakteri üremesini engellemek ve hijyeni sağlamak amacıyla başta klor olmak üzere çeşitli kimyasal maddeler kullanılır. Bu kimyasalların insan sağlığına etkileri üzerine merak edilen konulardan biridir. Yapılan çalışmalar düşük ve orta klor seviyesinin sağlık açısından tamamen güvenli olduğunu ortaya koymuştur. Bu konuda bilgi sahibi olmak kasları sıkılaştıran ve kalp sağlığını destekleyen yüzme egzersizinden mahrum kalmanızı engelleyecektir.

klor seviyesi
Yüzme Havuzundaki Klorun Sağlığa Zararları 38

Aşırı Klor Düzeyi

Havuz sahibi veya havuzların kontrolü ile ilgileniyorsanız sudaki klor düzeyini basit ölçekler ile tespit edebilirsiniz. Klor şeritleri ve klor test kiti su içerisinde milyonlarca parça olarak dağılmış kloru ölçmenize yardımcı olur. Havuz suyu için sınır klor değeri 4 ppm’dir. Bu seviyeyi aşan havuz suyu aşırı klorlu olarak ifade edilir. Böyle bir durum karşısında klor değerini 3 ppm olan ideal değere indirebilmek için çeşitli teknikler kullanılabilir:

• Havuza klor girişini kesmek

• Mevcut klor tabletlerini çıkarmak

• UV ışınları suyun klor seviyesini düşürür. Havuzu 2-3 saat güneş ışığına maruz bırakmak klor seviyesinin normale inmesini sağlar

• Sodyum tiyosülfat veya sülfit gibi kimyasallar nötrleştici etki gösterir

• Havuz suyunun bir kısmını tazelemek klor derişimini düşürür.

10 ppm gibi çok yüksek klor seviyelere gözlerde ve ciltte ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu sularda yüzmekten kaçınmalısınız.

Kloraminler ve pH Dengesi

Havuz suyundaki aşırı klor seviyesi teknik ekipmanlar olmadan kolayca fark edilmez. Genellikle ancak profesyonel yüzücüler suyun aşırı klorlu olduğunu fark edebilirler. Bazı söylentiler aşırı klorlu suda klor kokusu olduğunu söylese de bu doğru değildir. Aşırı klor kokuya sebep olmaz.

Havuzlarda “klor kokusu” olarak ifade edilen klorun yağ ve bakterileri oksitlemesi sonucu ortaya çıkan “kloramin” bileşiğidir. Amonyak bazlı bir madde olan kloramin klorun görevini yerine getirdiğinin bir göstergesidir.

klor olcumu
Yüzme Havuzundaki Klorun Sağlığa Zararları 39

Kloraminler yüzme suyundaki klorun potansiyel sağlık riskleri ile ilişkilidir. Klor seviyesi arttıkça kloramin de artar. Bu madde suyun pH değerini etkiler ve ciltte hafif tahrişlere sebep olabilir. Bunun yanı sıra yüksek klor hastaneye gitmeye sebep olacak kadar ciddi  sağlık sorunlarına yol açmaz. Kısa süreli rahatsızlık hissine sebep olabilir.

Klor ve Göz Hasarı

Sudaki yüksek klor seviyesinin sağlık üzerine korkunç etkileri bulunmamaktadır. Klor seviyesi hafif yüksek bir suyun muhtemel ilk etkisi göz tahrişidir. Bu duruma “yüzücü gözü” ifadesi de kullanılır. Klor göz damarlarında genişlemeye sebep olarak kızarıklığa yol açar. Bu sorun genellikle havuzdan kısa süre sonra kendiliğinde düzelir.

klor ve goz
Yüzme Havuzundaki Klorun Sağlığa Zararları 40

Cilt ve Saç Tahrişi 

Klorun bir diğer etkisi ise doğrudan temas ettiği cilt üzerinedir. Klor seviyesi arttıkça cilt tahrişi de artar. Kızarıklık, kaşıntı ve kurdeşenle seyreden tahriş dermatit görülebilir. Tahrişin sebebi klorla birlikte asitliğin artması ve bu asidin hafif yanıklara sebep olmasıdır.

Aşırı klorlu suyun cilt üzerine etkileri sudan çıkana kadar fark edilmeyebilir. Örneğin havuzdan sonra kuruma ve ufak çatlaklara bağlı tahriş gelişebilir. Cildin hassas bölgeler özellikle belirti verir. Bunun yanı sıra bazı kişiler bu durumdan daha çok etkilenirken bazıları daha az etkilenir.

Klor aynı etkilerinden dolayı saçlarda da kurumaya sebep olur. Ayrıca bazı durumlarda aşırı klorlu su boyalı saçların renklerinde değişikliklere sebep olabilir.

Klor ve Solunum

Aşırı klorun sebep olduğu daha seyrek görülen fakat daha ciddi olan sorunlardan biri de astım krizinin tetiklemesidir. Aşırı klorlanmış su buharının solunması hava yollarında tahrişe ve hassaslaşmaya sebep olabilir. Hali hazırda astım, alerji gibi problemleri olanlar bu durumdan daha olumsuz etkilenir.Özellikle olimpik sporcular ve can kurtaran gibi mesleği havuzla ilgili olanlar bu problem açısında risk altındadır. Ayrıca bazı kişiler klora daha duyarlı olabilir. Bu durumda vücudun daha ciddi tepkileri ortaya çıkabilir.                    

havuzda kadin sac klorin
Yüzme Havuzundaki Klorun Sağlığa Zararları 41

Klor Zehirlenmesi

Aşırı düzeyde klorlanmış havuzlarda uzun süre geçirmek “klor zehirlenmesi”ne sebep olabilir. Klor zehirlenmesi belirtilerİ şu şekildedir:

• Ani ortaya çıkan bulantı ve kusma

• Boğazda yanma

• Yüzeyel solunum

• Baş dönmesi

• Hışıltılı solunum ve öksürük

• Göğüs ağrısı

• Göğüste sıkışma

Klor zehirlenmesi kulağa tehlikeli gelmekle birlikte yapılan çalışmalar ortaya koyuyor ki zehirlenmenin hayati tehlikede olması için havuzun sudan fazla klor içermesi gerekir. Hafif ve orta dereceli klor zehirlenmeleri maruziyetten sonraki 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Öte yandan belirtiler hissetmeniz durumunda sağlık kuruluşuna başvurmanız en doğru karar olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırı klorun sebep olabileceği yan etkilerden korunmak amacıyla havuzdan sonra duş almak etkili bir yöntemdir. Klor cildimizin nemli kalmasını sağlayan yağları arındırır. Bu da kurumu ve tahrişinin en önemli sebebidir. Bu etkiyi en aza indirmek için duştan sonra vücudunuzu nemlendirin. Çeşitli kremler, vücut yağları cildinizi korumaya yardımcı olacaktır. Gözlerin korunması için göz damlaları hafif klor tahrişini ortadan kaldırmada etkilidir.

Aşırı klora maruziyetten sonra uygulanabilecek yöntemler mevcut olsa da en önemli nokta her zaman korunmadır. Potansiyel göz tahrişinden korunmak için yüzücü gözlüğü, saçlarınızı korumak için bone kullanabilirsiniz. Öte yandan suyun klor seviyesi kontrol edilmelidir. Klorun eksikliği havuzda mikroorganizma çoğalmasına sebep olabilir. Fazla klor ise çeşitli yan etkilere sebep olur. Görevliler tarafından klor ölçekleri kullanılarak optimum seviye ayarlanmalıdır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir