Yüz Hatlarına Göre Makyaj Teknikleri Nelerdir?


Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir sorusu, her zaman pek çok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Makyaj tekniklerini bilmek ve doğru uygulamak önemlidir. Özellikle özel günlerde yapılacak olan makyaj bu konuda daha da önemlidir. Yüze doğru makyaj tekniğini uygulamam için öncelikle yüz hatlarının nasıl olduğunu belirlemek gerekir. Ayrıca dudak şekli, göz şekli ve rengi gibi detaylar da bu konuda oldukça önemlidir. Tüm bu noktalar belirlendikten sonra doğru makyaj tekniği uygulamak mümkündür. 

Oval Yüze Nasıl Makyaj Yapılır? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir sorusuna cevap olarak, yüz hatlarından başlamak doğru olur.  Oval yüz hatlarına sahip olan bir kişi, alın genişliğini biraz gizleyerek makyaj yapması gerekir. Bu konuda kontür uygulaması yapılırken, alın bölgesinde saç diplerine kadar kontür yapmak doğru olur. Daha sonra allık uygulamasında ise gülümsendiği zaman ortaya çıkan elmacık kısımlara allık sürülür. Oval yüzde burun köprüsü, alın ve elmacık kemikleri highlighter ile ortaya çıkarılabilir. 

Kare Yüz Şekline Uygun Makyaj Teknikleri 

Kare yüzler için de belirli teknikleri uygulamak gerekir. Kare yüzlerde kontür uygularken özellikle çene kenarları ve alın kenar kısımlarına uygulamak gerekir. Bu şekilde yüzde ki kare şekli daha dar bir görünüm kazanır. Aydınlatıcı uygularken de çene ve alnın orta kısmına uygulanır. Bu şekilde yüzün daha uzun görünmesi sağlanır. Yüzde daha yumuşak bir görünüm elde etmek için göz kapaklarına, dışa doğru olacak şekilde aydınlatıcı kullanılabilir. 

084762baccf582979d0337cbc637bad4
Yüz Hatlarına Göre Makyaj Teknikleri Nelerdir? 37

Üçgen Yüzde Hangi Makyaj Teknikleri Uygulanır? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir sorusunda, üçgen yüz şekli en çok merak edilenlerden biridir. Üçgen yüz tipinde, keskin makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Dar alanlar ortaya çıkarılmak istenirse eğer, bu bölgelere açık renk fondöten sürülür. Çene yapısını gölgelemek için de koyu tonda bir fondöten tercihi yapılabilir. Aydınlatıcı uygularken şakaklara uygulayarak, alın bölgesi daha geniş gösterilir. Allık ise elmacık bölgesinin tam üzerine yuvarlak şekilde sürülür. 

Uzun Yüz Şekline Uygun Makyaj Nasıl Yapılır? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir sorusunda uzun yüz şekli makyajı merak ediliyor. Uzun yüz şeklinde yaparken yüzü toparlamak ve daha uzun görünmesini engelleyerek makyaj yapmak doğru olur. İlk etapta bilinmesi gereken, yüze makyaj yakılırken, yapay şekilde uygulamak gerekir. Kontür ya da aydınlatıcı gibi ürünleri uzun şekilde sürmek yüzü daha da uzun gösterir. Yatay makyaj teknikleri ile yüz toparlanarak yuvarlak bir şekil alır. Makyaj esnasında saç dipleri, çene altı ve şakaklara yatay şekilde kontür uygulaması yapılır. Aydınlatıcı uygularken de burun üstü ve alına uygulamak yeterlidir. Çene için kullanıma gerek kalmaz. Uzun yüzlerde göz makyajında ise çekik gösterecek tarzda bir makyaj yapılabilir. Hafif kuyruklu bir eyeliner bu makyaj için yeterli olacaktır. 

8c6cb89eb2141f586c4dcb03cf729502 cropped 1332x888
Yüz Hatlarına Göre Makyaj Teknikleri Nelerdir? 38

Kalp Yüz Şekline Nasıl Bir Makyaj Uygulanır? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir denince kalp yüz akla gelen yüz şekillerinden biridir. Kalp yüz şekline sahip olan kişilerin özellikle alın bölgelerine kontür uygulamaları doğru olur. Alnın iki yanına kontür uygulandığı zaman, alın daha dar bir şekil alır. Böylelikle yüzün kalp görünümü değişmiş olur. 

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Makyaj Teknikleri? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir sorusuna, yuvarlak yüze sahip olan kişiler için uygun bir makyaj tekniği uygulanabilir. Yuvarlak yüz şeklinde hatlar biraz daha belirgin olacak şekilde makyaj yapılır. Çene ve alın bölgesine kontör uygulaması yapılarak daha dar bir görünüm elde edilir. Hatlar daha belirgin hale gelir. Şakak ve elmacık kemiklerinin altına da kontür uygulanır. Aydınlatıcı ise alın bölgesinin orta kısmına, burun köprüsüne ve çene kısmına uygulanır. Bu şekilde yüzün daha uzun görünmesi sağlanır. Allık ise kontür uygulamasının tam üzerine uygulanır. Böylelikle yüz hatları ortaya çıkar. Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir dendiğinde bu şekilde bir sıralama yapmak mümkündür. Fakat bazı insanlar yüz şekillerinin farkında olmayabilir.

woman contouring
Yüz Hatlarına Göre Makyaj Teknikleri Nelerdir? 39

Yüz Şekli Nasıl Anlaşılır? 

Yüz hatlarına göre makyaj teknikleri nelerdir şekilde uygulama yakılırken, yüzün şekillerini de bilmek gerekir. Oval yüz şekline sahip olan kişilerde yüzün uzunluğu elmacık kemiklerine göre daha geniştir. Aynı zamanda alnın genişliği de çene yapısının genişliğinden daha fazladır. Özellikle elmacık kemiği hizası, yüzün en geniş kısmıdır. Kare yüz şeklini anlamak için de belirli noktalara dikkat edilir. Alın, çene ve elmacık kemiği hizası hemen hemen yakın genişliğe sahiptir. Çene kısmı yuvarlak değil, daha çok geniş bir görünüme sahiptir. Üçgen yüz şeklinde yüzün en alın bölgesi, elmacık kemikleri kısmına göre daha geniştir. Çene kısmı ise yüzün en geniş kısmıdır.  Uzun yüz şeklinde ise yüzün görünümü net şekilde uzundur. Çene kıvrımı yuvarlaktır. Alın, burun ve yüz genel olarak uzundur. Kalp yüz şeklinde, alnın genişliği çene ve elmacık kısmına göre daha geniştir. Çene kısmı daha sivri ve dar bir görünüme sahiptir. Alın ve elmacık kısmı yüzün en geniş kısmını oluşturur. Yuvarlak yüz şeklinde ise alın ve çenenin genişliği birbirine eşittir. Yüz hatları yuvarlak bir görünüme sahiptir. Genişlikleri ise genel olarak birbirine yakındır. Bu noktalar bilindikten sonra makyaj teknikleri uygularken, bu doğrultuda bir makyaj tekniği uygulanır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir