Yüz Egzersizleri Sarkma ve Gıdıyı Ortadan Kalkar Mı?


İlerleyen yaşla birlikte çene etrafında deri sarkmaları, gıdı çıkması sıkça karşılaşılan estetik problemlerdir. Son yıllarda bu estetik kaygıların ortadan kaldırılabilmesi için yaşlanma etkilerini ortadan kaldıracak teknikler üzerine bolca çalışılmaktadır. En çok merak edilen ise dışarıdan hiçbir etki olmadan egzersizler ile sarkıkların toparlanıp toparlanamayacağıdır. 

Estetik cerrahi alanında pek çok teknik söz konusu olsa da çeşitli sebepler insanların estetik uzmanlarına başvurmalarını engeller. Evde kendi başına yapılan, maliyetsiz yöntemler her konuda tercihlerin ilk sırasını oluşturur. Egzersiz ve doğal yöntemlerin cilt sarkmalarını ve gıdıyı toparlayacağı ile ilgili uzmanların ortak bir görüşü bulunmamaktadır. Bazı çalışmalar ise en az 5 ay süren egzersizlerin olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.

yuz egzersizleri
Yüz Egzersizleri Sarkma ve Gıdıyı Ortadan Kalkar Mı? 36

“Egzersizler gıdı ve sarkma problemlerinde kesin çözün olmasa da tercih edilebilecek en sağlıklı yöntemdir ve cildinizin daha sıkı görünmesini sağlayabilir.”

Gıdı Neden Sarkar?

Çene altı yağ dokusu, yaygın tabirle gıdının sarkması birkaç farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşir. En önemli etken ise yaşlanmadır. Cilt yaşlanmaya başladığında kollajen ve elastin proteinleri azalır. Dizilimleri bozulur. Bu bileşenler cildin sıkı durmasını sağlamaktadır.

Yaşlanmanın bir diğer etkisi ise cilt incelmesidir. Bu da esnekliğin ve sıkılığın bozulmasına sebep olur. Yanak çevresinin sarkmasına sebep olan risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

• Sigara içmek

• Güneş yanığı

• Sürekli ve şiddetli susuzluk

• Egzersiz eksikliği

• Ailesel özellikler

• Hızlı kilo değişimleri

• Sürekli ve şiddetli stres

• Bozulmuş cilt hijyeni ve enfeksiyonlar

• Yüz kaslarını aşırı kullanan ifadeler

Egzersiz Faydalı Mı?

Dünya çapında geçerliliği olan sağlık görüşlerine göre yüz egzersizlerinin sarkma ve gıdı oluşumunu engellediğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Egzersizin yüzü germeye yaradığı ile ilgili sonuçların güvenilirliği sorgulanmaktadır. Bu tamamen egzersizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Yüz egzersizleri yüz kaslarının gelişimini destekler. Teorik olarak bakıldığında bu etki sarkıklığın yeniden toparlanmasına yardımcı olabilir. Öte yandan kas kütlesini artırmak dokunun yar çekimine doğru kaymasına da sebep olabilir. Üstelik ve olumlu veya olumsuz etkiler minimal düzeydedir.

gidi toparlama
Yüz Egzersizleri Sarkma ve Gıdıyı Ortadan Kalkar Mı? 37

Amerika’da yapılan bir çalışma yüz egzersizlerinin sarkmayı toparlayacağı yönünde sonuçlar göstermiştir. 2018 tarihli çalışma egzersiz ile alt ve üst yanak bölgelerinde dolgunluğun artırılabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada 40-65 yaş arası kadınlar 90 dakikalık bir yüz egzersizi eğitiminden geçirildi. Sonraki 20 hafta boyunca egzersizi uygulamaları söylendi. Sonuçta 20 haftanın sonunda yanak dolgunluğunda olumlu gelişmeler tespit edilmiştir. Çalışma boyunca katılımcıların düzenli olarak resimleri incelendi. Dermatologlar baktıkları fotoğrafların daha küçük yaşlarda gösterdiğini ifade ettiler.

Yüz Egzersizleri Nelerdir?

Amerika’da yapılan bu çalışma kadınlara uygulanması talimatı verilen egzersiz programı ve yüz pozisyonları şu şekildedir:

  • Mutlu Yanak Şekillendirme: Bu egzersiz dişlerinizi göstermeden yapılan samimiyetsiz bir gülüşü andırmaktadır. Dudaklarınızı birleştirin ve gülümseyin. Bu hareket yanak kaslarının çalışmasını sağlar. Egzersizin ardından kasları gevşetmek amacıyla parmaklarla iki yandan yanaklarını sıkıştırın ve 20 saniye bekleyin.
  • Yanak kaldırma: Ağzınızı açarak bir O oluşturun. Ardından gülümseyin. Yanak kaslarınının yukarı doğru kalktığını fark edeceksiniz. 

Gıdı Toparlama Yöntemleri

Egzersizlerin faydalı olup olmadığı ile ilgili tartışmalar süredursun en etkili sonuçları tıbbi yöntemler vermektedir. Uzman bir dermatolog veya estetik cerrahı tarafından uygulanabilecek gıdı toparlama teknikleri şu şekildedir:

• Dolgu

• Boyun germe

• Ultrason ile kollajen üretiminin uyarılması

• Radyoterapi

• Kimyasal peeling

• Lazer tedavisi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir