Yürümeye Başlayan Bebeklerde Cilt Soyulması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


Yürümeye yeni yeni başlayan çocuklarda cilt soyulmasının görülmesi kötü bir görselliğe neden olsa da istisna olarak ciddi problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda da cildinde soyulma görülen bebeklerde soğuk ve kuru olan havalar dahilinde kaşıntı gibi problemler görülebilmektedir. Ama bu durum hayat tarzındaki basit değişikliklerin yanı sıra ilaçlarla da tedavi edilerek önüne geçilebilecek türde olmaktadır.

Cilt Soyulması Sorunu Özellikleri

Henüz yeni yürümeye başlayan bebeklerdeki cilt soyulması sorunu vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkmaktadır. Ancak yaygın olarak kafa derisi, dirsekler, eller ve ayaklarda da görülebilmektedir. Cilt soyulmasının yaşandığı bölgelerde bazı zamanlarda da kuruluk, kaşınma ve kızarma gibi farklı belirtiler de görülebilmektedir. Cildin soyulma bölgelerinde bazı zamanlarda çocukların kaşıması sonrasında da kanama, yara oluşumu ve çatlaklar da görülebilmektedir.

Yurumeye Baslayan Bebeklerde Cilt Soyulmasi Sorunuu
Yürümeye Başlayan Bebeklerde Cilt Soyulması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 36

Anne ve babalar çocuklarını giydirirken ya da duş aldırırken derilerinin soyulduğunu anlayabileceklerdir. Bu süreçte çocuk doktorlarına ya da dermatologlara yönelerek çocukların ciltlerinin soyulma durumu ele alınabilecektir. Aynı zamanda da ek belirtileri de kontrol ederek, bu rahatsızlığın nedeni hakkında bilgi toplamakta ve nedeni de bulabilmektedirler. Ciltte görülen soyulmanın nedeninin mantar enfeksiyonlarının olmasından ötürü de test amacıyla cilt yüzeyinden küçük bir dokuyu test amaçlı olarak alabileceklerdir.

Cilt Soyulmasının Nedenleri

Henüz yeni yürümeye başlayan çocukların kafa bölgelerindeki derilerin soyulmasının temel nedeni seboreik dermatit ya da egzama durumundan dolayı ortaya çıktığı söylenebilmektedir. Bu yöndeki soyulmalar kış aylarının soğuk havalarının yanı sıra saçların ara sıra yıkanması ya da alkol içeren ürünlerin kullanmasıyla da daha da ağırlaşabilmektedir.

Çocukların ayak tabanlarında görülmesi durumu da saçkıran ya da mantar enfeksiyonlarından ötürü de ifade edilebilmektedir.

Yurumeye Baslayan Bebeklerde Cilt Soyulmasi Sorunuuu
Yürümeye Başlayan Bebeklerde Cilt Soyulması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 37

Cilt Soyulması Tedavileri

Cilt soyulmasına karşı anne ve babaların çocuklarının saçlarını gün aşırı yıkamaları gerekmektedir. Her gün şampuan kullanmaları ve saç derisini de fırçalamaları gerektiği ifade edilmektedir. Bu sayede de seboreik dermatit rahatsızlığının önüne geçebileceklerdir. Aynı zamanda da deri soyulmalarına karşı doktorlar tarafından kortikosteroid ve antibiyotik kremler de kullanıma sunulmaktadır. Öte yandan mantar önleyici kremler de zaman zaman tercih edilebilecek türdedir.

Cilt Soyulması Çözümleri

Anne ve babaların çocuklarını düzenli olarak yıkaması sonrasında bu soruna tedbir alabileceklerdir. Aynı zamanda da son derecede hassas olan ciltlerine uygun şampuanları ve sabunları da kullanmaları halinde yardımcı olacak etkenleri ortaya koyabileceklerdir. Bu sayede de yeni yeni yürümeye başlayan çocuklarda cilt soyulması durumuna engel olabileceklerdir.

Banyo sonrasında ebeveynlerin yumuşak ve pamuklu olan kıyafetleri çocuklarına giydirmeleri gerektiği tavsiye edilmektedir. Bu sayede de cilt yüzeyindeki tahriş, deformasyon ve kaşınma gibi durumların önüne geçebileceklerdir. Mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt soyulmalarında ise ayakkabı ya da terlik giyimine teşvik edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da ciltlerinde soyulma ya da enfeksiyon görülen diğer çocuklarla temasta bulunmamaları gerektiğini de önemsenmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir