Yurt Dışında Satılan Az Tuzlu Hazır Çorbalar


Günlük tüketilen besinlerin yüksek oranda tuz içermesi kan basıncının yükselmesine sebep olur. Yüksek tansiyon kalp ve damar sağlığı açısından tehlikelidir. Yetişkinler için hazırlanan diyet rehberlerine göre günlük tuz ihtiyacı 2.3 gram olarak belirlenmiştir. Amerika’da yetişkinler günlük olarak ortalama 3.4 gram tuz tüketirken ülkemizde bu değer oldukça yüksektir. Kültürümüze yer etmiş tuz alışkanlığı toplumda tansiyon hastalıklarının görülme sıklığını artırmıştır. 

hazir corba
Yurt Dışında Satılan Az Tuzlu Hazır Çorbalar 36

İçinde bulunduğumuz tüketim çağında hazır gıdaların kullanımı ülkemizde de artmaktadır. Yemek kültürünün dünya genelinde değişime uğramasıyla konserveler, paketli yemekler sık sık tercih edilmektedir. Yorgun argın işten eve geldiğinizde hazır bir masa sizi beklemiyorsa konserveler yardımınıza koşar. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir tehlike ise konservelerdeki yüksek tuz oranıdır. Müşterilerinin sağlığını ön planda tutan dünya çapında hizmet veren bazı markalar düşük tuzlu konserveler sunmaktadır. Kabul edilebilir tuz oranına sahip 3 çorba markasını yazımızda sıraladık.

Campbell

Amerika menşeili hazır çorba üreticisi Campbell 2009 yılından itibaren çorbaların bileşenlerini tekrar düzenleyerek düşük tuzlu seçenekler sunmaya başladı. 2011 yılında şirketin satışları düşmeye başlayınca tuz oranı yüksek çorbaları da tekrar satışa sundu. Günümüzde ürettiği özel bir seri çorbada tuz oranı düşüktür. Aynı zamanda çorbaları kepekli tahıllar ve yağsız etlerle hazırlamaktadır. Kendi reklamlarında bu özel serinin kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğunu öne sürdüler. Campbell şirketi tavuk suyu, erişteli tavuk ve kremalı mantar çorbalarını “az tuzlu” seçeneği ile sunmaktadır.

az tuzlu coba
Yurt Dışında Satılan Az Tuzlu Hazır Çorbalar 37

Progresso

Dünya çapında ün kazanmış bir diğer çorba markası Progresso  da “sağlıklı” seçeneği ile çorbalar sunmaktadır. Geleneksel tariflerden %25 daha az tuzlu 10 farklı çorba seçeneği sunmaktadır. Progresso’nun özel lezzetleri arasında fesleğenli kremalı domates ve kavrulmuş tavuklu şehriye çorbası yer almaktadır. Ayrıca aynı markanın glutensiz, organik, vejeteryan gibi özel serileri de bulunmaktadır.

Amy

Dondurulmuş yemek kültürünün önde gelen isimlerinden olan ve uluslararası hizmet veren Amy özellikle vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Seçtiğiniz lezzetleri azaltılmış tuz oranı ile (geleneksel tarife göre) hazırlamaktadırlar. Şirket biber, mercimek, sebze ve domates gibi tamamen organik 11 farklı  çorbayı az tuzlu olarak sunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir