Yumurtalık İltihabı Belirtisi ve Başlıca Nedenleri


Yumurtalıklarda iltihaplanma, “oofhorit” veya “ovarite” olarak bilinen, her iki yumurtalıkta veya birinde görülen akut veya kronik bakteri ve virüs gibi bir dış yumurtalıkların bölgede çoğalmaya başladığında olur. Bazı durumlarda, otoimmün hastalıklar, lupus, hatta endometriozis, yumurtalık iltihabına neden olabilir, buna bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Yumurtalık iltihabı belirtileri:

  1. Alt karın ağrısı.
  2. İdrar yaparken veya yakın temas sırasında ağrı.
  3. Adet dönemi dışında vajinal kanama.
  4. 37.5º C’nin üzerinde sabit, stabil ateş.
  5. Deniz tutması ve kusma.
  6. Hamile kalmakta engel oluşturması.

Yumurtalıkta ki iltihabın sonucu olarak, adet döngüsündeki değişim ve orada üretilen hormonların oluşumunda düzensizlik olduğunu gösterir.

Ancak, bu belirtiler endometriozis ve diğer hastalıklarında ortak belirtisi olabilir. Tüplerde ki iltihap genellikle rahim iltihabı ile karıştırılır, doğru nedeni belirlemek ve en uygun tedaviye başlamak için jinekoloğa danışmak önemlidir.

shutterstock 404369536 1
Yumurtalık İltihabı Belirtisi ve Başlıca Nedenleri 36

İltihapın başlıca nedenleri

Yumurtalık iltihabının üç ana nedeni vardır, ve bu yüzden sınıflandırılır, Yumurtalık iltihabının üç ana nedenleri şunlardır:

  • Otoimmün inflamasyon: genellikle lupus bir otoimmün hastalık nedeniyle olabilir, ve bu durumda vücut kendisine saldırır ve yumurtalık hücrelerini yok etmeye çalışır. Bu en şiddetli türüdür kısırlığa yol açar ve hatta cerrahi müdehale ile yumurtalıkları aldırmaya yol açabilir.
  • Kronik inflamasyon: genellikle endometriozis ile ilişkilidir, rahim astarı dokusu dışında büyür oluşur, yumurtalıklar ve bölgenin diğer organlarının iltihabına neden. En ağır vakalarda yumurtalıkların ve hatta rahmin alınması gerekebilir.
  • Akut inflamasyon: genellikle klamidya veya bel soğukluğu bakterileri tarafından ortaya çıkar, ancak bazı durumlarda kabakulak virüsü ile enfeksiyon sonradan ortaya çıkabilir.

Yumurtalıkta inflamasyon tanısı ve sınıflandırılmasının doğru tespiti için kan sayımı, hemosedimentasyon, ultrason veya radyografi gibi laboratuvar ve görüntüleme testleri yapılmaktadır. Bu testler aynı zamanda dış gebelik gibi olasılıkları ekarte etmek için kullanılır.

Polycystic Ovaries
Yumurtalık İltihabı Belirtisi ve Başlıca Nedenleri 37

Yumurtalıkta inflamasyon tedavisi

Yumurtalık iltihabı tedavisini de üç sınıfa ayırabiliriz, genellikle yumurtalık iltihabı tedavisi amoksisilin veya azitromisin gibi antibiyotiklerin kullanımı ile yapılır. Diğer ilaçlar ise dandazon veya prednizolon gibi hormonal anti-inflamatuar ilaçlar, jinekolog tarafından reçete edilir, yaklaşık 8 ila 14 gün kullanılır.

Parasetamol ve metoklopramid gibi diğer ilaçlar da ağrı veya hasta hissi durumlarda reçete edilebilir.

Ancak, kişi ilaçlar ile tedavi edilmiş ve sonuç alamamışsa, tüpler de iltihap devam etmesi halinde, hastaneye gidilerek doğrudan damar içine ilaçların enjekte edilmesi ile daha iyi sonuçlar alınabilir. En ciddi durumlarda, doktor da yumurtalıkların çıkarılmasını ön görebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir