Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Bilmeniz Gerekenler?


Yüksek tansiyona iyi gelen besinler, yüksek tansiyona iyi gelen besinler ve mühim gıdaları aşağıda bulabilirsiniz. 

Limon

Limon C vitamini ihtiva eder ve antioksidan etkiye haizdir. Ayrıca asidiktir ve pıhtılaşma önleyici etkiye haizdir. Limon kan damarlarına esneklik sağlar. Bu nedenle kan basıncını düşürür. Düzenli tüketiminin gerilim yükselmesini engellediği bildirilmiştir.

Sarımsak 

Sarımsak, nitrik asit ve hidrojen sülfür içerir. Bu iki unsur kan basıncını düşürme etkisine haizdir. Sarımsak hem de bir antioksidandır. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilmesi öneri edilir.

Kakao

Kakao antioksidan özelliklere sahip kaliteli bir üründür. Bu nedenle kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkisi vardır ve tansiyonu düşürür. Sağlıklı insanlar için koruyucu tesir için günde en az 1520 gram kakao içeren bitter çikolata önerilebilir.

Domates 

Domates likopen ihtiva eder. Bu maddenin antioksidan özelliğinden ötürü kalp sağlığına olumlu tesiri olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkileri olduğu bildirilmiştir. Ayrıca tansiyonu düşürme etkisine haizdir.

Havuç 

Havuç potasyum ve nitrat açısından zengindir ve bol oranda A vitamini ihtiva eder. Kalp sağlığına olumlu etkisi vardır. Damarların daralmasını engelleyerek kan basıncının yükselmesini engeller. 

Kereviz 

Kereviz, ftalit ismi verilen bir madde içerir ve kan damarlarının sağlığını koruduğu bildirilmiştir. Hipertansiyondan korunmak için tüketimi önerilir.

Kayısı 

Kayısı oldukça fazla potasyum içerir. Bu, kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir tesir bulunduğunu düşündürür. 

Muz 

Muz potasyum ve fosfor şeklinde mineraller açısından zengindir. Bu minerallerin kalp sağlığı üstünde koruyucu tesiri vardır.

Yüksek Tansiyon (hipertansiyon) Nedir? 

Damarlardan akan kanın toplardamar duvarına yapmış olduğu basınca arter basıncı denir ve mmHg olarak ölçülür. 

Hipertansiyon; 140/90 mmHg ya da daha fazla kan basıncı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 yılı verilerine bakılırsa 25 yaş üzeri yetişkinlerde hipertansiyon prevalansı % 40 olarak kaydedilmekte ve 2025 yılına kadar 1,5 milyar kişiyi etkilemesi beklenir. Erkekler ve 7 milyon kadın hipertansiyondan muzdarip. 

Yüksek Tansiyonun (hipertansiyon) Emareleri Nedir? 

Evre 2 olarak rapor edilen yüksek kan basıncı, sistolik kan basıncının 160 veya üzerine çıkmasından sonra semptomlar gösterir. Evre 1’deki ani ya da yüksek artış, ani semptomlara neden olmaz.

1 49
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Bilmeniz Gerekenler? 36

Hipertansiyonda gözlenen belirtiler içinde; 

 • Baş dönmesi, 
 • Nefes darlığı, 
 • Bulanık görme, 
 • Burun kanaması, 
 • Düzensiz kalp atışı.

Düzenli gerilim ölçümleri önemlidir şundan dolayı yüksek tansiyon ani semptomlara neden olmaz. Yüksek tansiyon, farkında olmadan vücut üzerinde negatif etkilere niçin olabilir.

Hipertansiyon Emareleri 

 • Baş ve boyun arasında şiddetli ağrı 
 • Baş dönmesi 
 • Siyahlık 
 • Burun kanaması 
 • Nefes darlığı 
 • Yorgunluk 
 • Uyuşukluk 
 • Çarpıntı 
 • Ani terleme 
 • Sık idrara çıkma.

Hipertansiyon göz ardı edilmemesi gereken bir hastalık olarak göze çarpıyor. Ve komplikasyonlarının fazlaca ciddi sonuçlar ortaya çıkarabileceği gerçeğini unutmamak lazım. Yüksek tansiyonun beyindeki kan damarlarına zarar verebileceği ve beyinde felç, kanama gibi rahatsızlıklara neden olabileceğine dair bilgiler var. Kan damarlarından kalbe kan pompalamak için hatalı bir sistem sebebiyle kalp hastalığının ortaya çıkabileceği bildirilmiştir. Yüksek gerilim, böbreklerdeki ince damarlara zarar vererek böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olabilir ve böylece böbrek fonksiyonunu engelleyebilir.

Yüksek Tansiyonun (hipertansiyon) Sebebi Nelerdir? 

Yaş: Yaşlanmayla birlikte kan basıncında artış görülebilir. Yüksek tansiyon emareleri 3550 yaşları içinde ortaya menfaat. 

Cinsiyet: Yapılan araştırmalara göre erkeklerde 50 yaşına kadar görülme sıklığı artarken, 55 yaşından sonrasında kadınlarda görülme sıklığının da arttığı bildirilmiştir. 

Kalıtım: Hipertansiyonu olan kişilerin ailelerinde yüksek gerilim olduğu tespit edilmiştir. 

Obezite: Obez kişilerde yüksek tansiyonun meydana geldiği gösterilmiştir. 

Diyabet: Diyabetli kişilerde yüksek tansiyonun oldukca yaygın olduğu bildirilmiştir. 

Çok fazla tuz tüketmek: Vücut fazla tuzu tolere edemezse tansiyonun yükselmesine neden olur. 

Fiziksel aktivite: Fiziksel aktivite olmadan yada fiziksel aktivite olmadan, yüksek tansiyon olasılığı artar. 

Alkol içmek: Çok fazla alkol içmek kan basıncını artırır.

2 42
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Bilmeniz Gerekenler? 37

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) için risk faktörleri 

 • Ailesinde hipertansiyon öyküsü olan kişiler
 • Kolesterol gibi kardiyovasküler sorunları olan kişiler (bkz: Diyet kolesterolü) 
 • Diyabetli kişiler,
 • Kortizol benzer biçimde hormonal ilaçlar kullanan kişiler 
 • Kişi Çok fazla tuz tüketenler
 • Obez insanlar 
 • Hareketsiz insanoğlu
 • Çok fazla alkol tüketenler yüksek tansiyon riski taşıyor. Bu nedenle gerilim ölçümü sıhhat kurum ve kurumlarında kullanılan birincil yöntemdir.

Bu nedenle tansiyon ölçümü sıhhat kurum ve kurumlarında kullanılan birincil yöntemdir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nelerdir?

Hipertansiyon gebeliğin 20Haftasından sonra gelişim gösterir. Ve doğumdan  42 gün sonra düzelir. Gestasyonel hipertansiyonun mekanizması, düzgüsel gebelik sırasında gözlenen daha yüksek kalp debisi, mühim vazokonstriksiyon ve artan merkezi ve periferik sevimli aktivitedir. Daha önce normal kan basıncına (yaklaşık arter basıncı ortalama 60-100 mmHg) sahip olan annelerde, kan basıncının ani olarak 150/100 mmHg’ye yükselmesi, öz düzenlemeyi bozabilir ve beyin ödemi ve nöbetlere yol açabilir.

Gebe bir kadının gebelik esnasında kan basıncının yükselmesi olarak tanımlanabilen gebelikte hipertansiyon farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonun iyi mi ve ne zaman ortaya çıktığı çok önemlidir. Hamilelik sırasındaki muayyen yüksek gerilim türleri, yaygın olarak hamilelik toksemisi olarak bilinen preeklampsi riski taşır. Bu nedenle gebelik esnasında yüksek gerilim gelişen gebelerin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Gebe kadının tansiyon 160/110 mmHg’nin üstünde ise şiddetli hipertansiyon olarak tanımlanır ve acil müdahale gerektirir.

Hamilelikte Hipertansiyon Nedenleri?

Halk biliminde hipertansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kalbin normalden fazla atması durumunda kanın damarlarda oluşturduğu tazyik miktarı olarak açıklanabilir. Sık idrara çıkma, bacaklarda şişme, bitkinlik ve halsizlik benzer biçimde emarelerle karakterizedir. Hipertansiyon hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Yani asla hipertansiyon tanısı almamış bir gebenin tansiyonu, gebeliğin 20. Haftasından sonra 140/90 mmHg’yi geçebilir. Bu durum gestasyonel hipertansiyon olarak kabul edilir ve 100 gebe kadından 6’sını etkiler. Hamilelik esnasında oluşan yüksek gerilim çoğu zaman doğum sonrası dönemde geçer ve kişinin tansiyonu normale döner. Ancak bu dönemden sonrasında yüksek tansiyonu devam edenler kronik hipertansif hasta olarak kabul edilir.

Hamilelikte Hipertansiyon Türleri Nelerdir? 

Hamilelikte yüksek gerilim anne ve bebek sağlığına zararlıdır. Ağır olaylarda şuur kaybı ve nöbet gelişimi benzer biçimde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir ve hamilelik sırasında erken doğum yapmak mümkündür. Bunun temel nedeni, bebeğin gelişimi için gerekli olan besin ve oksijenin anneden bebeğe iletilmesidir. Başka bir deyişle, yüksek gerilim ile hamilelik sırasında plasentaya kan akışı azalabilir. Bu, bebeğe besin ve oksijene sınırı olan erişim sağlar. Gebelikte hipertansiyon 3 değişik biçimde kendini gösterir: 

Kronik hipertansiyon: Anneye gebelikten önce yüksek gerilim teşhisi konulursa kronik hipertansiyon olarak tanımlanır. Ayrıca gebeliğin ilk 20 haftasında ve doğumdan sonrasında 140/90 mmHg’nin üstündeki tansiyon da kronik hipertansiyon olarak yorumlanır. 

Gestasyonel hipertansiyon: Gestasyonel hipertansiyon olarak da adlandırılan gebelik hipertansiyonu, gebeliğin 20. Sene dönümü olarak tanımlanır. Yaşamın ilk haftasından sonra ortaya menfaat ve doğumdan sonrasında kaybolur. 

Preeklampsi: Gebeliğin 20. Haftasından sonrasında ortaya çıkan preeklampsi de kronik hipertansiyona ilerleyebilir. Hamilelik toksemisi olarak da bilinen preeklampsi, yüksek tansiyon ve organ hasarı benzer biçimde semptomlara niçin olur. Semptomlar idrarda protein atılımı, baş ağrısı, görme sorunları, ellerde ve yüzde şişme, süratli kilo alımı, üst karın ağrısı ve soluk darlığını içerir. Bu, annenin ve bebeğin dirimsel fonksiyonlarını tehlikeye atabilir. Bu nedenle TSG vakaları düzenli olarak izlenmelidir.

Şiddetli Preeklampsiİiçin Bazı Kriterler Şunlardır 

 • En az 4 saat arayla minimum 2 ölçümde 160 ve/veya 110 mmHg’den yüksek kan basıncını tespit eder .
 • Beyin gözlemleri veya görme bozukluğu                         
 • Pulmoner ödem 
 • Sağ üst kadranda ya da epigastrik bölgede şiddetli ağrı 
 • Karaciğer enzimleri normalden 2 kat daha yüksek 
 • Trombosit sayısı etlt; 100.000 
 • Preeklampsiyi gösterebilecek ilerleyici bozulma emareleri

Gebelikte Hipertansiyon İçin Risk Faktörleri Nedir? 

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon 100 hamile kadından yaklaşık 6’sında görülür. Hamilelik sırasında yüksek gerilim için muhtelif risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Ailede hipertansiyon öyküsü 
 • Önceki gebelikte hipertansiyon
 • Fazla kilolu
 • Obezite 
 • Çoğul gebelik 
 • İlk gebelik 
 • Gebelik öncesi yüksek tansiyon 
 • Böbrek varlığı rahatsızlık 

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon riskini azaltmak için hamilelik sırasında tansiyon ve kilogram takip edeni önemlidir. Karbonhidrat bakımından fakir, protein açısından varlıklı diyet yürütmek, kurubaklagil, et, sebze ve süt ürünleri tüketmek, bitkinlikten ve uykusuzluktan uzak durmak, sigara kullanımını bırakmak, hafifçe egzersizler yapmak, gebelikte hipertansiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir? 

Gebelikte ortaya çıkan hipertansiyon tedavisi gebelik haftasına göre farklı şekillerde yapılır. Genel olarak, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, tertipli egzersiz ve kilogram yönetimi ile kişiselleştirilmiş ilaç tedavisi ile başlamak mümkündür. Gebelikte hipertansiyon tanısı alan gebelerin hipotansiyon sonrası kullandıkları ilaçlar doktora danışmadan kesilmemelidir.

Yüksek Tansiyonun (hipertansiyon) Önlenmesi 

Risk faktörlerine sahip kişilerin tansiyonlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri gerekir, sadece korunma için vücut ağırlıklarının dengelenmesi gerekir. Obeziteden kaçınılmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme gereklidir. Bunun için;

 • Yağsız et, peynir, süt ve yoğurt tüketilmelidir. 
 • Lif bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketiminin artırılması önerilir. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin. 
 • Tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir. 
 • Diyette tuz alımı dengeli olmalı ve günlük tuz alımı 6 gramı geçmemelidir. (1 çay kaşığı tuz 6 grama eşittir) 
 • Düzenli egzersiz yapmalı, 
 • Ölçülü alkol almalı. 
 • İşlenmiş besinleri yerken etiketleri okuyun ve tuz miktarına dikkat edin.

Yüksek Tansiyon (hipertansiyon) Tedavisi 

Yüksek tansiyon durumuna nazaran yaşam tarzı değişimleri, rejim değişimleri ve deva kullanımı ile ilgili değişiklikler gösterirler. Çok azca yüksek tansiyon, bir yaşam değişikliği ile telafi edilebilir. Beslenme ve fizyolojik aktivite bu ömür değişikliğinin temelidir. Orta ve şiddetli hipertansiyon için ömür tarzı değişiklikleri yeterli olmasa da deva tedavisi de kullanılmaktadır. İlaç, nabız genişliği sağlayarak kan basıncını düşürür.

Dash Diyeti Nedir?

Hipotansif bir diyet olarak tasarlanmış bir beslenme programıdır. Amaç, kalp sağlığını korurken kan basıncını düşürmektir. DASH diyeti, hipertansiyonu olan kişilere bilimsel olarak uygulanmış ve olumlu tesirleri tespit edilmiştir. DASH diyeti, hipertansiyon için bir rejim halini aldı. Temel gaye diyetteki tuz miktarını sınırlamak ve damarlardaki kan basıncını azaltarak kalp ve böbrek sağlığını korumaya çalışmaktır. Porsiyonlama, obezite ile hipertansiyonla savaşmak için vücut ağırlığını dengelemek için de çok önemlidir.

DASH rejim ipuçları; 

 • Diyet yağını azaltın. 
 • Meyve ve sebze tüketimini artırın. 
 • Kuruyemişleri ölçülü tüketin. 
 • Yağsız balık ve beyaz eti artırarak kırmızı et tüketimini azaltın. 
 • İşlenmiş ürünleri, gıda ürünlerini, konserveleri, tuzlu su diyet. 
 • Bağımlılık meydana getiren mamüllerin tüketimi yasaklanmış gıdalar. 
 • Kilo alımını önlemek için basit karbonhidratlar içeren hamur işleri vb. gıda alımını sınırlamak, 
 • Kalsiyum ve magnezyum kalp sağlığı için önemli minerallerdir, bu nedenle alımlarını çoğaltmak kapsamlı bir beslenme planı oluşturur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir