Yüksek Östrojen Hormonunun Tehlikeleri Nelerdir?


Östrojen, kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanmakta olan bir hormondur. Estradiol vücut tarafından üretilen en güçlü östrojen şeklidir. Kolesterolden elde edilen yağ hücreleri, arter duvarları, adrenal bezler, beyin dokusu ve yumurtalıklar tarafından üretilir. Kan alınarak yapılan estradiol testi genellikle yumurtalıkların işlevini değerlendirebilir. Estradiol düzeyleri adet döngüsü sırasında yumurtlama öncesi ve sonrası olarak iki kez zirve yapar. Yumurtalıkların östrojen üretimi menopozda sona ermesine rağmen, diğer kaynaklar hormon üretmeye devam etmektedir. Erkeklerde testisler çok az miktarda östradiol üretir.

Yuksek Ostrojen Hormonunun Tehlikeleri Nelerdir

Yüksek Östrojen Erken Ergenliğe Neden Oluyor

KidsHealth.org’a göre, yedi yaşından küçük kızlarda ergenliğin başlaması anormal sayılır. Yüksek östrojen seviyeleri, küçük bir kızda meme büyümesi, genital bölgede kıllanma ve adet görme meydana geldiğinde erken ergenliğe neden olabilir.  Duygusal stresin yanı sıra, erken ergenliğin fiziksel komplikasyonları, çocuk normal yetişkin boyuna ulaşmadan önce büyümenin erken sona ermesine bağlı olarak kısa boylu kalmaya neden olabilir.

Yuksek Ostrojen Erken Ergenlige Neden Oluyor

Östrojen Fazlalığı Kanser Yapar Mı?

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, tüm yumurtalık kanserlerinin yaklaşık yüzde 1’i Stromal hücre tümörleridir. Bu maligniteler, yumurtalıkları bağlayan ve seks hormonları üreten bağ dokularından kaynaklanır. Belirtileri, çoğunlukla menopoz sonrası kadınlarda, yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle anormal olan vajinal kanamadır.

Erkeklerde memede büyüme ve libido kaybı, bazıları östrojen üreten, Leydig hücre tümörleri olarak bilinen ve nadir görülen bir testis kanseri tipi belirtisi olabilir. Ağrılı olabilen ancak daha sık ağrısız olan testislerde bir yumru hissi ve alt karın ya da testislerde kalıcı bir ağrı malignite belirtileri arasındadır.

Hamilelikte Östrojen Hormonu Fazlalığı

Hamilelik sırasında plasenta tarafından yüksek düzeyde östrojen ve progesteron üretilir. Östrojen memede süt kanallarının gelişimini teşvik eder. Yüksek östrojen seviyelerinin hamileliğin ilk üç ayında sabah hastalığı olarak bilinen bulantı ve kusmaya sık sık neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte Ostrojen Hormonu Fazlaligi

Klinefelter Sendromu

Klinefelter sendromlu erkeklerde erkek hormon düzeyleri düşüktür ve östrojen düzeyleri yüksektir. Klinefelter sendromu, Drugs.com’a göre doğuştan gelen ve yaklaşık 500 ila 1000 erkekten birini etkileyen bir durum. Normalde, erkeklerin tek bir X ve tek bir Y kromozomu vardır. Klinefelter sendromu olan erkeklerde birden fazla X kromozomu vardır. Küçük testisler, vücut kılının azlığı, meme dokusunda büyüme, küçük penis klinefelter sendromu belirtileridir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir