Yüksek Ateşi Düşürme Yöntemleri


Yüksek ateş vücudun hastalıklara karşı verdiği savaşın bir göstergesi olarak kabul edilir. Uzmanlara göre 39.5 derecenin altındaki ateş tehlikeli değildir. Yüksek ateşe vücut savunmasının bir parçasıdır ancak özellikle 39-39.5’i geçen ateş proteinlerin yapısını bozar. Bundan dolayı ateşin normal sınırlara indirilmesi gerekir. Ayrıca yüksek ateşe çeşitli belirtiler eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurunuz. Yüksek ateşi düşürmek için evde deneyebileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

yuksek ates
Yüksek Ateşi Düşürme Yöntemleri 36
  1. Soğuk İçecekler

Yüksek ateş sıvı kaybına ve dehidratasyona sebep olabilir. Vücudun susuz kalması son derece tehlikelidir. Soğuk içecekler tüketmek sıvı desteği sağlar ve sıcaklığı düşürmeye yardımcı olabilir. Buzlu su, soğuk meyve suları ve hatta sporcu içecekleri susuz kalmaya karşı korur ve sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olur.

  1. Yavaşlayın

Koşmak, hızlı hareket etmek ve hatta sürümek kalp atışını ve kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca kaslarda harcanan enerji de sıcaklık artışına sebep olur. Yüksek ateşi düşürmek için fiziksel eforu en aza indirin. Ayrıca uzmanlar oda sıcaklığını 20 derece civarında tutmayı önerir. Yüksek ateşe titreme ve üşüme eşlik edebilir ancak bu oda sıcaklığı gerçekten üşümenize sebep olmaz. Üşüme ve titreme yüksek ateşe bağlı olarak ortaya çıkar.

  1. Üstünüzü Örtmeyin

Yüksek ateş beraberinde titremeyi getirir. Üşüme hissiyle birlikte battaniyenin altına girmek vücut ısısını daha da yükseltecektir. Titreme esnasında ihtiyaç duyuluyorsa bir miktar örtünebilir ancak üşüme hissinin ortadan kalkmasıyla derhal açmak gerekir. İnce giysiler tercih etmeli ve battaniye ile çok fazla örtünmemelisiniz.

ates dusurme
Yüksek Ateşi Düşürme Yöntemleri 37
  1. Ilık Banyo

Ateşiniz yükseldiğinde ılık duş iyi bir seçenektir. Ilık suyu ateşin etkisiyle soğuk hissedip üşüyebilirsiniz. Ancak 5-10 dakikalık ılık duş vücut sıcaklığını düşürmede en etkili yollardan biridir. Suyun çok soğuk olmamasına özen gösterin. Aksi halde titreme nöbetlerine sebep olabilirsiniz. Su soğuk veya normalde kullanılan kadar sıcak olmamalıdır. Çok soğuk su titremeye sebep olarak vücutta ısı kaybına karşı bir koruma oluşmasına sebep olabilir. Ilık duş birkaç saatte bir tekrarlanabilir. Eğer tam bir duş alamıyorsanız alna, boyna veya göğüse ıslak bir bez koyabilirsiniz.

  1. Ateş Düşürücüler

Diğer yöntemler vücut sıcaklığını düşürmede yeterli değilse ateş düşürücü ilaç almaktan kaçınmayın. Genellikle her evde bu tarz durumlar için etkinliği denenmiş, reçetesiz ilaçlar mevcuttur. Özellikle küçük çocuklarınız için acil durumlarda Kullanabileceğiniz ilaçları doktorunuz önceden bildirir. Yetişkinler için de ateş düşürücüler yaygın kullanılır. İlaç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri çocuklarda aspirin kullanımıdır. Nadir de görülse Reye sendromu adı verilen hastalıkta aspirin kullanımı ölümle sonuçlanabilir. Daha önceden kullanmış olduğunuz ilaçları seçmek güvenlidir. Daha önce kullanmadığınız, etkilerinde ve kullanım şeklinden emin olmadığınız ilaçları kullanmayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir