Yorgun Kas Belirtileri ve Kas Ağrılarına Çözümler Nelerdir?


Genellikle spor salonlarında yoğun çalışma sonucunda yorgun kas belirtileri ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı kişilerde ağır ev işleri yapılması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.  Bu tip durumlar karşısında kas ağrıları yaşam kalitenizi büyük oranda etkileyebilmekte ve çok uzun süre devam edebilmektedir. Yorgun kas belirtileri genellikle çok aşırı vücut zorlama gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Yorgun Kas Ağrılarına Çözümler

Uzun süreli spor yapılması gibi durumlar sonrasında yeterli miktarda protein tüketilmesi gerekmektedir. Protein tüketimi, kas dokularında mikroskobik yırtılma gibi oluşumları onarmak ve yeni oluşan kasları desteklemek için oldukça etkili besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Aşırı yüksek tempoda spor yapılması halinde vücutta ertesi gün oluşacak yorgun kas belirtileri ve ağrılar meydana gelebilmektedir.  Bu tip durumlar için kas egzersizi sonrasında 24 saat dinlenme süreci gerekli olabilmektedir. Vücudun efordan kurtulabilmek adına belli bir süreye ihtiyacı olabilmektedir. Zaten zedelenmiş olan kaslara daha fazla yüklenilmesi halinde ciddi sakatlıklar meydana gelebilmektedir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi tarafından yapılmış olan incelemeler sonucunda yorgun kas belirtileri 12 saat sonra ortaya çıkmakta ve 72 saat sonucunda en zirve şekilde görülebilmektedir. Herhangi bir yaralanma söz konusu olmadığı taktirde tamamen dinlenmek çok fazla gerekli bir işlem değildir. Ancak ağır spor yapmak yerine yürüyüş, yüzme gibi daha az zorlanma sebebi olan faaliyetler yapılabilir. Yorgun kas ağrılarına çözümler bu şekilde anlatılabilir.

yorgun kaslar
Yorgun Kas Belirtileri ve Kas Ağrılarına Çözümler Nelerdir? 36

Yorgun Kaslara Yatıştırıcı Isı Uygulaması

Yorgun kaslara yatıştırıcı ısı uygulaması yöntemi ile gergin olan bölgelerin gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Genellikle soğuk kompres uygulaması burkulma, yırtılma gibi daha büyük problemler karşısında uygulanmaktadır. Ancak yatıştırıcı ısı uygulaması sayesinde gerilmiş olan bütün vücut bölgeleri gevşeyerek rahatsızlık vermekte olan ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Kullanabileceğiniz bir ısı yastığı, sıcak çorap, sıcak su ile banyo gibi yöntemler sayesinde vücutta ki yorgun kas belirtileri kolaylıkla giderilebilmektedir.  Bu tip uygulamalar ile yoğun tempoda egzersiz yapılan günlerde daha az boyutlarda ağrı ve gerginlik hissi meydana gelebilmektedir. Amerikan Spor Hekimliği Koleji yapmış olduğu incelemeler sonucunda bir iltihaplanma ve benzeri problemler ortaya çıktığı taktirde buz uygulaması gerektiği konusunda bir çok kişiyi uyarmaktadır.  Michigan Üniversitesi ise buz uygulamasının günde 3 ile 4 kere 20 dakikalık periyotlar halinde uygulanması gerektiğini açıklamıştır.

Yorgun Kaslara Masaj Yöntemi

Yorgun kas belirtileri gösteren kişiler için tavsite edilen bir diğer rahatlatma yöntemi ise masajdır. Herhangi bir kişi yerine profesyonel bir masözden bu uygulama alınması sonucunda hem kişi oldukça fazla rahatlayacak hemde vücuda daha fazla zarar vermeden iyileşme süreci başlayabilecektir. Masaj uygulaması, gerilmiş olan kasların gevşemesine  çok fazla yardımcı olabilmektedir. Profesyonel olan bir masöze hangi bölgede ağrı meydana geldiğini belirttiğiniz taktirde kaslarınızın gevşemesi adına uygulanacak doğru teknikler ile hızlı bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olabilmektedir.

kaslara masaj
Yorgun Kas Belirtileri ve Kas Ağrılarına Çözümler Nelerdir? 37

Yorgun Kaslara Tropikal Krem Uygulaması

Yorgun kas belirtileri iyileşmesi adına en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi ise tropikal krem uygulamasıdır. Yorgun kaslara tropikal krem uygulaması ile gevşemeye ve enerji kazanmaya da olanak sağlanmış olacaktır. Uygulanacak olan kremin içeriğinde melir salisilat olması önemli detaylar arasında yer almaktadır. Metil salisilat, artrist ve kas ovmaları adı verilen bölgelerde yer alan tropikal bir analjezik olarak bilinmektedir. Cilt dokusunda yoğun seviyelerde bir yanma hissi meydana getirerek kaslarda gevşemeye yardımcı olmaktadır. Bu tip kremler çocukların ulaşamayacağı bölgelerde muhafaza edilmelidir. Bunun nedeni ise toksit madde ve tropikal bir içerik barındırmasından kaynaklanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir