Yoğurttaki Probiyotik Mucizesinin Faydaları Nelerdir?


İnsan vücudunda yaşayan çok sayıda bakteri bulunur. Bunlar, insanın hasta olup olmamasıyla ilişkili olmaksızın vücudunda, özellikle de sindirim sisteminde yaşamaya devam ederler. Vücuda girişleri ise, yediğimiz besin maddeleri sayesinde olur.

İnsan sağlığı için, probiyotik dediğimiz bu bakterilerin büyük önemi vardır. İnsan vücudu ile dost olan bu bakterilerin sayısını artırmak ise sizin elinizdedir. Yoğurt, probiyotikler açısından mucizevî bir besindir. İçeriğindeki probiyotiklerle sağlıklı bir sindirim sistemine, dolayısıyla da sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Yoğurtta Bulunan Probiyotikler Hangileridir?

Yoğurt, Türk ve Yunan kültüründe sık tüketilen bir besindir. Eski yıllarda bu kadar faydalı bir besin olduğu bilinmezken, probiyotik gıdaların yararı anlaşıldıktan sonra yoğurt tüketmenin ne kadar önemli olduğu da anlaşılmıştır. Günümüzün önemli sağlık konularından biri, bağırsak sağlığı ve probiyotikler haline gelmiştir.

Ev yoğurdunun faydaları nelerdir? | Sağlık

Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus ve Lactobasillus türleri en çok bulunan probiyotik türleridir. Bunlar hastalık etkeni olmayıp insan vücudu ile dosttur. Bağırsak sağlığını geliştirirken, tüm vücut üzerine de olumlu etkiler gösterirler. Bu gibi yararlı bakterilerden faydalanabilmek için beslenme düzeninde yoğurda mutlaka yer vermek gerekir. Böylece sağlıklı bir sindirim sistemine ve sağlıklı vücuda sahip olmak mümkün olur.

Yoğurt Türleri

İki tür yoğurt vardır. Bir tanesi standart kültürle yapılan yoğurt iken, diğeri probiyotik yoğurttur. Standart kültürle yapılan yoğurt içeriğinde de faydalı bakteriler bulunur ancak bağırsak sağlığı geliştirmek için istenen düzeyde değildir.

DİKKAT📣TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMAK İSTEYENLER BURAYA!PÜF NOKTALARIYLA YOĞURT  MAYALAMA✅ - YouTube

Probiyotik yoğurtlar ise istediğimiz probiyotik içeriğe sahip olan yoğurt türleridir. Bağırsak sağlığını geliştirme yönünde önemli bir fayda sağlarlar. İçerisinde Bifodobacterium bifidum ve Lactobasillus acidophilus gibi oldukça yararlı probiyotikler bulunur. Böylece sağlıklı bir sindirim sistemi oluşumuna katkı sağlarlar.

Probiyotik Yoğurt Nasıl Tüketilir?

Doğrudan probiyotik adı ile satılan yoğurtları tüketebileceğiniz gibi mayasını alıp kendi yoğurdunuzu yapmayı da seçebilirsiniz. Evinizde hazırladığınız yoğurtta standart kültür yerine probiyotik içerikli maya kullanırsanız, probiyotik yoğurt elde edersiniz. Buzdolabında saklayarak yoğurdunuzu her gün tüketebilirsiniz.

Yoğurt sadece probiyotik yönünde değil zengin içeriği ile de önemli bir besindir. Kalsiyum, selenyum, çinko, B2 vitamininden zengin, faydalı bir içeriğe sahiptir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir