Yoğun ve Uzun Adet Kanamaları ve Kan Pıhtılaşmasının 7 Nedeni (ve ne Yapılmalı)


Adet kan pıhtıları ile vajinadan gelebilir, bu durum genellikle hormonların dengesiz çalışması ile ortaya çıkar. Bu hormonal dengesizlik oluştuğunda, rahim iç duvarlarının astar kalınlaşması, daha bol kanama ve pıhtı oluşumuna neden olabilir, kan pıhtılarının boyutu 5 mm ile 3-4 cm arasında değişebilir.

Adet kanamalarında kan pıhtılaşması çoğu durumda normal olmasına ve tedavi gerektirmemesine rağmen, kan pıhtılaşması bazı durumlarda anemi, endometriozis veya miyom gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle, kan pıhtılaşmasında uygun tedavi için bir jinekoloğa başvurmak önemlidir.

Picture4
Yoğun ve Uzun Adet Kanamaları ve Kan Pıhtılaşmasının 7 Nedeni (ve ne Yapılmalı) 37

7 Günden Uzun Süren Adet Kanamalarının Başlıca Nedenleri;

1. Kürtaj

Erken gebelik kaybı, (düşük) vajinal lekelenme, kan pıhtılaşması veya kan parçaları şeklinde görülebilir.

Ne yapmalı: düşük olup olmadığını anlamak için beta hcg muayenesi yapılmalıdır. Gebelik de kanama olması durumunda jinekoloğa gitmek çok önemlidir.

Ancak, kanama çok bol ise, hızlı bir şekilde uygun tedaviye başlamak ve çok fazla kan kaybını önlemek için hastaneye gitmelisiniz. Çoğu durumda, düşük gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar ve kanama sadece 2 ila 3 gün sürer.

2. Endometriozis

Endometriozis yumurtalıklarda kist oluştuğunda yoğun adet kanamalarına şiddetli ağrı, ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Bu hastalık, 30-40 yaş arası kadınlarda daha sık olmasına rağmen, her yaşta ortaya çıkabilir.

Yapılması gerekenler: Transvajinal ultrason veya kan testi gibi testleri yapmak ve tanıyı doğrulamak için jinekoloğa danışmalı. Şiddetli adet ağrısı endometriozis olabilir.

3. Miyom

Miyom rahim iç duvarında iyi huylu bir tümördür, genellikle rahim ağrısı gibi belirtilere neden olur. Miyom yoğun pıhtı, uzun süren adet kanaması şeklinde ortaya çıkabilir, aynı zamanda periyodik adet dönemi dışında da kanamalara neden olabilir.

unnamed
Yoğun ve Uzun Adet Kanamaları ve Kan Pıhtılaşmasının 7 Nedeni (ve ne Yapılmalı) 38

Ne yapmalı: Pelvik ultrason yapmak ve miyom varlığını belirlemek için jinekoloğa danışmak önemlidir.

4. Demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği anemisi yoğun adet sürecinin nedenlerinden biridir. Demir eksikliği adet döneminde kan pıhtılaşması olarak da ortaya çıkabilir.

Ne yapmalı: demir eksikliğini kan sayımı, tam kapsamlı kan testi ile belirlenebilir. Kan testi için pratisyen hekime danışmak tavsiye edilir. Demir eksikliği doğrulandığında, doktor tarafından reçete edilen demir takviyesi ile tedavi edilebilir,

Bunun yanı sıra beslenmede demir ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Mercimek, maydanoz, fasulye ve et.

5. Endometrium etkileyen diğer hastalıklar

Aşırı endometriyal büyüme olan endometrial hiperplazi veya endometriumda polip oluşumu olan polipozis gibi diğer endometrial hastalıklar rahim büyümesine bağlı olarak adet kanamasına neden olabilir.

Ne yapmalı: doğru nedeni belirlemek için jinekoloğa danışın. Tedavi endometrial doku curettage veya progesteron kullanımı ile yapılabilir.

6. Vitamin ve mineral eksikliği

Vücuttaki vitamin ve minerallerin eksikliği adet kanamalarında pıhtı oluşumuna neden olur. C vitamini veya K vitamini eksikliği

shutterstock 404369536
Yoğun ve Uzun Adet Kanamaları ve Kan Pıhtılaşmasının 7 Nedeni (ve ne Yapılmalı) 39

Ne yapmalı: Bu gibi durumlarda hangi vitamin veya mineralin en az miktarda olduğunu belirlemek çok önemlidir.

Özellikle C vitamini veya K vitamini eksikliğini gidermek için bu vitaminlerden den zengin gıdaların tüketimini artırmak önemlidir. Bu nedenle, ıspanak, portakal, çilek, brokoli veya havuç gibi gıdaların alımını artırmak tavsiye edilir.

7. Jinekolojik muayeneler veya doğum

Bazı jinekolojik muayeneler sonrası komplikasyonlar kanamalar meydana gelebilir.

Ne yapmalı: genellikle adet 2 veya 3 gün içinde değişiklikler sunar, bir sonraki döngüde adet kanamaları normale döner. Bu nedenle pıhtılar görünmeye devam ederse jinekoloğa başvurmak önemlidir.

Adet deri parçaları şeklinde geldiğinde

Adet kanamaları küçük parçalar ile vajinadan gelebilir, ve bu kadının kürtaj olduğu anlamına gelmez. Bu deri parçaları kadının kendi endometriumunun küçük parçalarıdır, ama renksizdirler. Kan kırmızı hücreleri ve beyaz hücreleri olduğu gibi, endometrium da bu renklendirme olabilir.

Kadın üst üste 2 döngü içinde deri parçaları ile adet oluyorsa, gözlem muayenesi ve test istemesi için jinekoloğa gitmesi tavsiye edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir