Yıldız Anasonun 6 Faydası Ve Nasıl Kullanılır?


Yıldız anasonIlicium verum adı verilen bir Asya ağaç türünün meyvesinden yapılan bir baharattırBu baharat genellikle kuru halde kolayca bulunur. Bazen tatlı bir tat vermek için yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yıldız anason, bileşenleri arasında bulunan madde anethole nedeniyle sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Yıldız anason bazen rezene olan yeşil anason ile karıştırılır, ancak bunlar tamamen farklı şifalı bitkilerdir.

Yildiz Anasonu
Yıldız Anasonun 6 Faydası Ve Nasıl Kullanılır? 37

Yıldız anasonunun kanıtlanmış temel sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

  • Mantar Enfeksiyonlarıyla Mücadele

Yıldız anasonu anason bakımından zengin olduğu için mantarlar da dahil olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Laboratuvarda yapılan araştırmalara göre yıldız anason özü, Candida albicans ,  Brotytis cinerea ve  Colletotrichum gloeosporioides gibi mantarların büyümesini engelleyebiliyor .

Mantar Enfeksiyonu
Yıldız Anasonun 6 Faydası Ve Nasıl Kullanılır? 38
  •  Bakteriyel Enfeksiyonları Ortadan Kaldırır

Yıldız anason anethole mantarlara karşı işlevinin yanı sıra bakteri üremesini de engeller. Laboratuvarda Acinetobacter baumannii , Pseudomonas aeruginosa , Staphylococcus aureus ve E. coli bakterilerine karşı etki tespit edildi. Bu bakterilerin getirdiği rahatsızlıklar idrar yolu enfeksiyonu veya deri enfeksiyonu gibi çeşitli enfeksiyonlardır.

  • Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Yıldız anason, bileşimindeki fenolik bileşiklerden dolayı iyi bir antioksidan etkiye sahiptir. Bazı araştırmalar, yıldız anasonunun antioksidan gücünün diğer aromatik bitkilerinkinden daha düşük göründüğünü tespit etse de, yine de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder.

Ek olarak, antioksidan etki, kardiyovasküler (kalp-damar hastalıkları) hastalık geliştirme ve hatta kanser geliştirme riskinin azalmasıyla da bilinmektedir.

  • Grip Tedavisinde Yardım

Bu bitki, gripten sorumlu olan Influenza A ve B virüslerinin neden olduğu enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Yıldız anasonu, ilaç endüstrisinde daha çok Tamiflu olarak bilinen antiviral ilaç oseltamivir’i üretmek için kullanılan bir madde olan doğal bir içeriğe sahiptir. 

Grip tedavisi
Yıldız Anasonun 6 Faydası Ve Nasıl Kullanılır? 39
  • Böcekleri Ortadan Kaldırın Ve Uzaklaştırın

Yıldız anasonunun uçucu yağı ile yapılan bazı araştırmalara göre, baharatın bazı böcek türlerine karşı böcek öldürücü ve kovucu etkisi olduğu tespit edildi. Laboratuvarda, “meyve sinekleri”, hamamböcekleri, böcekler ve hatta küçük salyangozlara karşı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

  • Sindirimi Kolaylaştırın Ve Gazlarla Mücadele Edin

Yıldız anasonunun sindirim eylemini doğrulayan hiçbir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, kullanımıyla ilgili birkaç raporda bu baharatın özellikle çok ağır ve yağlı yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırmanın doğal bir yolu olduğunu göstermektedir. Ek olarak, yıldız anason, mide ve bağırsakta gaz birikmesini önlemeye yardımcı olan bir gaz giderici etkiye sahip gibi görünmektedir.

Yıldız Anason Nasıl Kullanılır

Yıldız anasonu kullanmanın en popüler yolu, tatlı veya tuzlu yemekler hazırlamak için kullanılabilen çok yönlü bir baharat olduğu için, bazı mutfak aperatiflerine de eklenebilir.

Ancak yıldız anason, bazı doğal mağazalardan satın alınabilen uçucu yağ formunda veya çay şeklinde de kullanılabilir. Çayı yapmak için inceleyiniz;

Malzemeler

  • 2 gram yıldız anason;
  • 250 ml kaynar su.

Hazırlanışı;

Yıldız anasonunu kaynar suya koyun ve 5 ila 10 dakika bekletin. Ardından yıldız anasonunu ılık olana kadar bekletin ve günde 2-3 defa için. Lezzetini artırmak için bir dilim limon da ekleyebilirsiniz.

Olası yan etkiler 

Yıldız anason, özellikle yemeklerin hazırlanmasında kullanıldığı bilinmektedir. Çay söz konusu olduğunda, yan etkileriyle ilgili az çalışma vardır ancak bazı insanlar çokça kullandığında sonra mide bulantısı olduğunu bildiriyor. Uçucu yağ kullanımında ise doğrudan cilde uygulanırsa ciltte tahrişe neden olabilir.

Ne zaman kullanılmaz

Yıldız anason, aşırı duyarlılığı olan kişiler, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve çocuklar için kullanılmamalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir