Yetersiz Beslenme Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Çocuklarda vücudun normal çalışması ve organizmaların büyüme sağlaması için gerekli olan bir besin miktarı bulunmaktadır. Yetersiz beslenme bu besin miktarının olması gerekenden daha az alınması ya da vücut tarafından emilimin gerçekleştirilememesi durumudur. Özellikle yaşlılarda hamilelerde ve çocuklarda vücut kitle endeksinin 18’in altına inmesi halinde ölüme bile neden olabilmektedir. Yetersiz beslenmenin özellikle ekonomik açıdan güçlük çeken kimselerde görüldüğü bilinmektedir. Afrika gibi gelişmemiş olan ülkelerde yaşayan çocuklar yetersiz beslendikleri için bu sorun kendini göstermektedir. Yeteri kadar beslenememe durumunda örnek vermek gerekirse A vitaminin eksik kalması anemi, iyot eksikliği ya da demir eksikliği gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bundan ötürü yetersiz beslenmenin önlenmesi için bireylerin dengeli bir diyet listesini takip etmeleri de düzenli bir yaşam tarzı edinmeleri önerilmektedir.

Yetersiz Beslenme belirtileri
Yetersiz Beslenme Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 36

Yetersiz Beslenme Belirtileri

Yetersiz beslenme belirtilerinde ilk olarak kilo kaybı görülmektedir. Fakat bu ana semptoma ek olarak;

 • Aşırı yorgunluk,
 • Konsantre olmada zorluk,
 • Sık şekilde ishal olma,
 • Vücut ısısında düşme,
 • Aşırı sinirlilik,
 • İlgisizlik,
 • İştahsızlık gibi belirtiler de görülebilmektedir.

İlerlemiş olan yetersiz beslenme vakalarında bağışıklık sistemi de zayıflamış olmaktadır. bu da bireylerin farklı enfeksiyonlar yaşamalarına yol açmaktadır.

Yetersiz Beslenmenin Farklı Nedenleri

Gıda erişiminin olmaması yetersiz beslenme neden olur sorununun en geçerli yanıtlarındandır. Diyare, diyabet ya da anoreksi gibi metabolizma ve besin emilimi açısından yaşanan sorunlar da bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Besin maddelerinin emiliminin azalmasına neden olan kemoterapi gibi ilaçların kullanımından ileri gelen yetersiz beslenme sıkıntıları da yaşanabilmektedir. Bu sorunun sık şekilde görülmesine neden olan etmenlerden bir diğeri de vejetaryenlik ve diğer az kalorili diyetler olarak açıklanmaktadır.

Yetersiz Beslenmede Risk Grubu 

Yetersiz beslenme konusunda risk grupları bebekler ve beş yaşına kadar olan çocuklardır. Bu alanda anneler bebeklerini yeterince emziremediklerinden ötürü sıkıntı yaşanmaktadır. Yetişkinler genellikle çocuklara göre beslenme düzenlerine daha iyi dikkat etmektedir. Sayılanlara ek olarak yaşlılar, kanser, iştah azlığı, kalp yetmezliği başta olmak üzere ciddi rahatsızlık yaşayan bireyler vücutları için yeteri miktarda besin tüketememektedir. Bu neden yüzünden yetersiz beslenme risk grubunda sayılırlar.

Yetersiz Beslenme riskleri
Yetersiz Beslenme Nedir? Belirtileri ve Tedavisi 37

Yetersiz Beslenme Tedavisi

Alınan kalori miktarını artırmanın yanı sıra ishal gibi bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmak yetersiz beslenme tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Kişiler bu yöntemlerle altı ila on iki öğün arasında az ama sık şekilde beslenmektedir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında öğün sayısı azaltılmaktadır. Öğün sayısının azalması ise yemek miktarının artırılması ise dengelenmektedir. Kişilerin katı olan besinleri tüketememeleri durumunda gerekli olan besinlerin vücuda alınabilmesi açısından diyetlere sıvı takviyeler de eklenmektedir. İlerlemiş olan ağır vakalarda ise damar yolu ya da mide tüpü aracılığı ile hastane yatışı gerektiren tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Yetersiz Beslenmenin Sonuçları Nelerdir?

Yetersiz beslenmenin sonuçları özellikle çocuklardaki fiziksel büyümede azalmadır. Bunun yanı sıra çocukların günlük hayat performansları da düşmektedir. Çünkü aşırı zayıflık çocukların yetişkinlikte sahip olabilecekleri fiziksel yetileri ve öğrenme kabiliyetini azaltmakta, engellemektedir. Sayılabilecek olan diğer ana sonuçlar;

 • Anemi,
 • Aşırı kilo kaybı,
 • Yaraların daha zor iyileşmesi,
 • Saç ve tırnakların kolay kırılması,
 • Bağırsak sorunları,
 • Kısırlık,
 • Yoğun kırışıklık şeklindedir.

Son olarak yetersiz beslenme tanısı gören bireyler gerekli şekilde tedavi edilmedikleri durumlarda hayati tehlike içerisine girebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir