Yeşil Çay, Sirke ve Bal ile Kilo Verilir mi?


İnternet, kilo kaybına sihirli yöntemler olarak bal, yeşil çay ve elma sirkesi iddialarıyla doludur, ancak bilimsel kanıtlar başka bir hikaye anlatıyor. Kilo kaybı için çaydaki elma sirkesinin, diyet takviyesi olarak yeşil çayın ve diyet iksiri olarak balın bilimsel bir desteği yoktur. 

Bal ve Kilo Kaybı

Balın koruyucu etkileri üzerine yapılan bir inceleme, balın metabolik sendroma (obezite, diabetes mellitus, dislipidemi ve hipertansiyondan oluşan bir hastalık kümesi) karşı koruduğunu ve aşırı kilo alımını önlediğini ileri sürmektedir.

Bunu yanı sıra 2015’te yayınlanan 50 katılımcıdan oluşan küçük bir çalışmada, deneklere dört gün boyunca günde dört kez 300 mililitre ballı limon suyu verildi. Çalışma, bal ve limon suyu diyetinin hem erkeklerde hem de kadınlarda vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttığını buldu. Bununla birlikte, çalışma bal ve limon suyunu açlığa neden olduğunu ortaya koydu, bu da önerilen bir kilo kaybı yöntemi değildir.

Bunun yerine, bal, yeşil çay ve elma sirkesi karışımının yanı sıra kilo vermek için başka sağlıklı yöntemler deneyebilirsiniz. Uzmanlar bazı sağlıklı yöntemleri önermektedir:

  • Yemekleri atlamayın.
  • Yiyeceklere daha sağlıklı bir yaklaşım getirmeyi deneyin: Doymuş yağ ve alkolü azaltın, meyve ve sebze alımını arttırın, çeşitli yiyecekleri yiyin (tüm yiyecek gruplarından) ve şekerli içecekleri suyla değiştirin.
  • Mümkün olduğunca egzersiz yapmayı deneyin (örneğin, köpeği yürümek, çocuklarınızla açık hava oyunları oynamak, spor yapmak, merdiven çıkmak, kısa yürüyüşler yapmak ve en az iki haftada bir kuvvet antrenmanı yapmak).
  • Uzmanlar aşırı yeme veya sağlıksız yiyecek yemeye yol açabilecek durumların değiştirilmesini önerir.
  • Ayrıca diyetteki başarınızı maddi şeylerle veya sizi mutlu edecek bir eylemle ödüllendirmenizi önerirler.

Elma Sirkesi Detoksu

Bunu destekleyecek çok az kanıt vardır ancak elma sirkesi detoksu kilo kaybına yardımcı olabilir. Aslında, uzmanlara göre çok fazla elma sirkesi tüketmek zararlıdır çünkü elma sirkesi oldukça asidiktir ve büyük miktarlarda alınırsa boğazınızı tahriş edebilir. Ayrıca, elma sirkesi, düşük potasyum seviyelerine yol açabilen diüretikler ve insülin gibi bazı takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir.

Uzmanlar elma sirkesinin yardımcı olduğu konusunda çok fazla iddia var, ancak sonuçta bu büyülü bir iksir değil demekte ve bununla birlikte daha küçük dozlarda elma sirkesinin herhangi bir zarar verdiğini söylemektedir.

Ayrıca sirkenin insülin düzeylerini değiştirebileceğine ve diyabetli kişilerin sirke bakımından yüksek bir diyet konusunda özellikle dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Yeşil Çay Kaynaklı Kilo Kaybı

indir 53
Yeşil Çay, Sirke ve Bal ile Kilo Verilir mi? 37

Kilo kaybı takviyeleri arasında yeşil çay sıklıkla kullanılır. Hem yeşil çayda bulunan kafein hem de kateşinlerin, kilo kaybına neden olabilecek enerji metabolizmasını arttırdığına inanılmaktadır.

Yeşil çayın, özellikle yeşil çay preparatlarının, kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir çalışma yeşil çay tüketen deneklerin 12 haftalık bir süre içinde kontrol grubuna göre 0.2 ila 3.5 kilogram daha fazla kaybettiklerini bulmuşlardır.

Bunun aksine yapılan başka bir çalışmada yeşil çayın obez veya aşırı kilolu yetişkinlerde çok küçük, önemsiz kilo kaybına neden olduğunu bulmuşlardır. Dahası, kilo kaybını koruma söz konusu olduğunda yeşil çayın önemli bir etkisi yoktu.

Yeşil çayın önemli kilo kaybı faydaları olmayabilir, ancak uzmanlara göre yeşil çay, diğer sağlık yararları, yani kalp sağlığını işaret eden, “kötü” kolesterolün oksidasyonunu önleyen ve kan pıhtılaşma insidansını azaltan faydalar sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir