Yemekten Sonra Sol Omuzda Neden Ağrı Olur?


0

Sol omzunuz yemek yedikten sonra ağrı oluşması beklenmeyen bir yer gibi görünebilir, ancak reflü hastalığı veya GERD olarak adlandırılan sindirim rahatsızlığınız varsa, bu durum oluşabilir. Sol omuz ağrısı genellikle nefes darlığı ve terleme eşliğinde kalp krizi ile ilişkilidir, ancak yemek yedikten sonra sadece omuz ağrısı gelişirse, tıbbi bir değerlendirme almak için doktorunuzla konuşun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gastroozefageal-reflu.jpg

GÖRH (Gastro özefageal reflü hastalığı), tekrarlayan mide yanmasına neden olan bir sindirim rahatsızlığıdır. Mide ekşimesi, göğsün ortasında gelişen ve ağrının sol omzunuza, boynunuza ve omzunuzun bıçaklarının arkasına yayılmasına neden olabilen yanıcı ve acı verici bir rahatsızlıktır. Yayılan ağrı, vücudun bir kısmında ortaya çıkan ve diğerinde hissedilen ağrıdır. Haftada iki defadan fazla mide ekşimesi yaşıyorsanız veya semptomlarınız rahatsız edici hale gelirse doktorunuza başvurmanız önerilir.

Nedenleri

Yiyeceklerinizi çiğneyip ve yuttuktan sonra, sert mide asitlerinin yiyecekleri parçaladığı yemek borusu ve midenize doğru ilerler. Yemek borunuz ve midenin açılışı arasında sfinkter adı verilen düz bir kas vardır. Sfinkter, yiyeceğin mideye geçmesine izin verir ve asidin yemek borusuna girmesini önlemek için kapanır. Sfinkteriniz arızalanırsa, tüm yolu kapatmazsa veya sebepsiz açılırsa asit, yemek borunuzdaki yumuşak dokuda tahrişe ve yumuşak dokuya zarar verebilir. Gebelik, fazla kilolu olmak ve sigara içmek, GÖRH geliştirme şansınızı arttırır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yemekten-sonra-agri.jpg

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler, ilaçla birlikte yaşam tarzı ve diyet değişikliklerini içerir. Doktorunuz kafein, alkol, çikolata, gazlı içecekler, domates, narenciye, baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekler, nane, tam yağlı günlük ürünler ve nane tüketiminden kaçınılmasını önerebilir. Küçük öğünler yiyin; stresi azaltın; yedikten sonra eğilmekten kaçının; yedikten iki ya da üç saat sonra yatmayın; ve fazla kilonuz varsa kilo verin.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı reflu.png

Ayrıca kusma veya dışkıda kan gelişirse ya da başınız ağrıyorsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Küçük bir kalp krizi, mide ekşimesi veya GÖRH ile karıştırılabilir. Daha ciddi bir durumun diğer belirtileri arasında ciddi mide ağrısı, göğüs ağrısı, ateş ve cildin kızarması olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz