Yemekten Sonra Göğüs Ağrısı Neden Olur?


Kimi zamanlar yemek yedikten sonra göğsünüzün ortasında ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı, kişilerde kalp krizi geçirdiği yönünde panik oluşturabilir. Ağrı tipi kalp krizi ağrısı ile oldukça benzerdir. Ancak yemekten sonra meydana gelmiş olması ayırt edici olabilir.

Yemek yedikten sonra belirgin olarak göğüs ağrısı yaşanması, sindirim sistemini ilgilendiren bazı rahatsızlıkları akla getirir. Bu rahatsızlıkların teşhisinin mutlaka bir hekim tarafından konması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca gerekli tedavinin yürütülmesi de yine bir hekim kontrolünde olmalıdır.

Safra Kesesi Rahatsızlıkları

Eğer yağlı bir yemek sonrasında göğsünüzde ağrı hissediyorsanız, bu ağrının sebebi safra kesesi rahatsızlıkları olabilir. Safra kesesi, yağ sindiriminde görevli olan safranın salgılanmasından sorumlu olduğu için fazla yağlı bir yemeğin ardından, ağrı ile birlikte rahatsızlıkları belirti verebilir.

2 19
Yemekten Sonra Göğüs Ağrısı Neden Olur? 36

Göğüste ağrı ile kendini gösterebilecek safra kesesi rahatsızlıkları safra kesesi taşları ve iltihaplarıdır. Karaciğerle birlikte karnın sağ tarafında yer alan safra kesesi, genel olarak yağ sindirimi ile ilgili bir organdır. Karaciğere safra salınımı yapar ve yağların sindirilmesini sağlar. Bu nedenle eğer bir kişide safra kesesi rahatsızlığı varsa, yağlı bir yemeğin ardından gelişen göğüs ağrısı ile kendini gösterebilir.

Gastroözofageal Reflü

Halk arasında kısaca reflü olarak da telaffuz edilen gastrıözofageal reflü hastalığının en çok karşılaşılan belirtilerinden biri de yemek sonrası yaşayan göğüs ağrısıdır. Acile başvuran hastalarda sıklıkla kalp krizi olması yönünde panik oluşturduğu görülür. Ancak basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

1 29
Yemekten Sonra Göğüs Ağrısı Neden Olur? 37

Gastroözofageal reflü hastalığında sorun, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde mide içeriği yemek borusunun içeriğine göre daha asitlidir. Eğer ger kaçma meydana gelirse, asitli mide içeriği yemek borusunda ağrı ve yanma hissine sebep olur. Bu ağrı, sıklıkla kalp ağrısı ile karıştırılır.

Reflü tedavisinde semptomların giderilmesinin ardından hastalara yaşam tarzı değişikliği önerilir. Bu değişiklerden bir tanesi bol su içmektir. Diğer ise az az ve sık sık beslenmektir. Eğer ağır bir yemek sonrası hemen uzanırsanız, yatay pozisyonunuz nedeniyle de mide içeriği yemek borusuna doğru hareket edebilir. Bu gibi problemler yaşayan kişilerin aşırı baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ayrıca aşırı çay, kahve ve asitli içecek tüketimi de reflüyü tetiklediği için uzak durmakta fayda vardır.

Ülser

Ülser, sindirim siteminde sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Temelinde ise bir mikrop türü vardır. Midede ya da yemek borusunda meydana gelebilir. Mide ya da yemek borusunun iç tabakasında yer alan koruyucu tabaka zarar görebilir. Bu durumda ülser meydana gelmiş olur. Eğer midedeyse gastrik ülser olarak adlandırılır.

Yemek sonrası yaşanan göğüs ağrısının bir diğer sebebi ise gaz olabilir. Sindirim sisteminde oluşan gazlar, mideye doğru ilerler ise kişilerde ağrı şikayetine yol açabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
3
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir