Yemekten Önce Ya Da Sonra Yürümenin Faydaları


İnsan sağlığı açısından yürüyüş yapmak son derece önemli bir husustur. Bu yürüyüşleri yemekten önce ya da sonra yapmak ayrıca daha önemlidir. Metabolik faaliyetleri güçlendiren ve metabolizmayı çok hızlandıran bir işlemdir. Yemek yemeden önce yürüyüş yaparak Vücudun yorulmasını ve daha az yemek yiyerek doymasını sağlar. Yemekten sonra yürümek ise tüketilen yemeklerin sindirimine yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra hareket etmek kalori yakımını hızlandırdığı için kilo vermeye de yardımcı olur. Aynı zamanda Yemekten sonra yürüyüş yapmak kimyasal sindirimi de olumlu yönde etkiler. Kişinin sağlık ve yaşına bağlı olarak yürüyüş saatleri değişiklik gösterebilir. Bu durumu Düzenli bir hale getirme sonrasında kişinin sağlığında büyük bir ilerleme söz konusu olduğu bilinir. Özellikle orta yaşlı ve yaşlı diyebileceğimiz yaş grubundaki insanlar için yürüyüş yapmak son derece önemlidir. Tüketilen besinlerin daha hızlı sindirimi de ancak yürüyüş ile mümkün olacaktır. 

Yemekten Önce Yürümek


Yemekten Önce yürüyüş yaparak vücutta bulunan şeker ve yağ oranını azaltmak mümkündür. Bu sayede vücutta Zararlı olan besin maddelerinin uzaklaştırılması mümkün olmuştur. Aynı zamanda vücut hareket ettiği için ve bir aktivitede bulunduğu için enerji ve kalori yakmaya başlayacaktır. Enerji ve kalori yakan vücut metabolizmayı uyarır.

Yürüyüş neden en iyi egzersiz türlerinden biridir? - Uplifers

Daha sonra uyarılan metabolizma hızlı bir çalışma gösterir. Pek çok araştırmaya göre yemek yemeden önce yürüyüş yapmak ve terlemek yemek yedikten sonra yapılan yürüyüşe göre daha fazla yağ yakar ve daha fazla kilo kaybına sebep olur denmektedir. Yapılan diğer bir araştırmaya göre yemek yemeden önce tempolu bir şekilde yürümek çok yüksek oranda yağ yakımı sağlar. Yani yağ yakmak ve fazla kilolardan kurtulmak için Yemekten önce tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak çok ideal bir yöntem olacaktır.

İştah Azalması


Yürüyüş ya da herhangi bir Egzersiz sırasında vücut yorulduğu ve terlediği için iştahta azalmalar söz konusu olacaktır. Aynı zamanda vücut sıcaklığı arttığı için daha az yemek yeme ihtiyacı duyulur. Spor ya da egzersiz sırasında kesin videoda strese girdiği için belirli bir süre iştah azalması söz konusu olur. Vücut ısısı normale döndüğünde iştahtan aynı düzeyde normale döner.

Fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler kilo vermek isterlerse mutlaka yemekten önce yürüyüş yaparak iştahlarını azaltmalıdır. Bu yürüyüşü her öğünden önce yaparsanız daha az Yemek yemiş olur ve metabolizmayı hızlandırırmış olursunuz. Yemekten önce yürüyüş yapmak hem hareket yapmaktan dolayı kalori yaktırır hem de iştahı azalttığından dolayı az yiyerek dolayı kalori yaktırır.

Yemekten Sonra Yürüyüş


Yemekten sonra vücutta oluşan şişkinliği atmak adına Yemekten sonra yapılan yürüyüş çok faydalı olacaktır. Yenilen yemeğin derecesine göre yürüyüş süresi uzayıp kısalabilir. Çok yemek yediyseniz daha uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı zamanda tüketilen yemeklerin kalorisini yakmak için de yemek sonrası yürüyüş yapmak çok faydalı bir aktivitedir.

Doğru yürüyüş yapmanın 6 püf noktası: Dakikada 6 kalori yakabilirsiniz!

Bu yürüyüşler bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve vücut bir süre sonra sürekli yürüyüş yapmak ister. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerde Yemekten sonra mutlaka yürüyüş yapması gerekir. Yemekten sonra yürüyüş yapan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri ağır bir yemek yenildiği ise tempolu bir yürüyüş yapmayarak daha ağır adımlar ile ilerlemek gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir