Yemek Yemeden Kaç Gün Dayanılır?


Yemeden birkaç saat bile geçirmek bazen zor geliyor olabilir. Fakat günlerce aç kalmak zorunda kalsanız ne olurdu? Varsayalım oruç tutmanız veya bir felaketten dolayı günlerce aç kalmanız gerekirse ne olur?

Yemeksiz Ne Zamana Kadar? 

yemeksiz kac gun
Yemek Yemeden Kaç Gün Dayanılır? 36

Ciddi bir kalori kısıtlaması yapıldığında veya belli bir süre boyunca hiçbir şey yenmediğinde vücut kendi kıtlık durumunu ilan eder. Bunun anlamı vücut daha az kalori ile daha fazla görev yerine getirmeye çalışır. Zamanla vücut bu kıtlık durumuna adapte olacak ve daha az kalori harcamaya başlayacaktır. Bu durum ise kilo vermek isteyenler için pek de hoş bir durum değil. Ayrıca yapılan çalışmalar gösteriyor ki 4-5 günlük kalori kısıtlamasının ardından iştah azalmakta ve artık aç hissedilmektedir

Yemek yemeden kaç gün yaşayabileceğinizi tam olarak söyleyebilmek aslında imkansızdır.  Ayrıca bu urumu bilimsel olarak ele alan hiçbir kaynak da söz konusu değildir. 

Archiv f kriminologi Kasım 2009 tarihli bir incelemesinde eğer bir tuzağa düşer veya canlı olarak gömülmeniz durumunda kaç gün hayatta kalacağınız ile ilgili analiz yapmaktadır. Bu çalışma sonucunda yiyecek ve içecek olmadan 8 ile 21 gün hayatta kalmanın mümkün olduğu ileri sürülmektedir. Ancak sadece yiyecekten mahrum kalmanız durumunda bu sürenin uzayabileceği düşünülmektedir. 

Hidrasyon dönemi

Yemeden yaşayabileceğiniz gün sayısı yaşınız, kilonuz, aktivite düzeyiniz ve diğer sağlık ölçütleriniz ile ilgilidir. Bir haftadan daha uzun bir aydan daha kısa bir süre olduğu uzmanlar tarafından düşünülmektedir. 

Ancak dehidrasyon (su kaybı) söz konusu olduğunda süre kısalır. Susuz geçirebileceğiniz gün sayısı yemeksiz geçirebileceğiniz gün sayısından çok daha kısadır. Fakat bu durumun deneysel ve bilimsel olarak ortaya konması imkansızdır.

Dehidrasyon sporcular, sıcak iklimde yaşayanlar veya sağlıksız bir yasami olanlar için önemli bir tehlikedir. Vücut aşırı susuz kaldığında daha koyu ve daha az idrar yapma, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı gibi dehidratasyon bulguları ortaya çıkar. 

yemek yeme
Yemek Yemeden Kaç Gün Dayanılır? 37

Optimal kalori miktarı

Dini veya geleneksel sebepler, tıbbi prosedürler, kilo kaybı gibi çeşitli sebeplerden dolayı uzun süre yemekten uzak kalınıyor. Hangi sebeple olursa olsun uzman diyetisyen veya doktorun tavsiyeleri gözetilmelidir.  Gerekli görülmesi durumunda bütün süreç hekim gözetimine alınmalıdır. Sağlıklı ve iyi bir beslenme düzeni için çeşitli beslenme programları da uygulamaya alınabilir. Kılavuz hesaplarına göre 26-40 yaş arası yüksek bir aktivite göstermeyen erkeğin günlük kalori tüketimi 2400 aynı yaz aralığında günlerini daha aktif ve hareketli geçirenler için ise 2600 kalori yeterlidir. Hareketsiz bir kadın için bu sayı 1800 aktif hareketli bir kadın için ise 2000 kalori olarak hesaplanmıştır. 

Tüketim miktarı kadar tüketilen besinlerin özellikleri de büyük önem taşır. Sağlıklı bir yaşam için doymuş yağlar ve trans yağdan, şeker, tuz ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Meyve, sebze, yağsız protein, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar beslenme listenizde yer almalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir