Yemek Yedikten Sonra Sırt Ağrısı Neden Olur?


  • Nedenler
  • Teşhis
  • Tedavi
  • Tehlikeleri
  • Önlemler

Bir yemeği takip eden sırt ağrısı genellikle gastrointestinal sisteminizdeki sorunların bir işaretidir.Bu sorunlar genellikle sadece küçük bir rahatsızlığa neden olur, ancak bunların ciddi rahatsızlıklara dönüşmesini önlemek için en kısa sürede tedavi edilmelidir. Sorunu doğru bir şekilde çözmek için uygun teşhis, uygun tedavi ve bazı yaşam tarzı ayarlamaları gerekir.

Bu acil bir durum mu?

Ciddi tıbbi belirtiler yaşıyorsanız, derhal bir doktora başvurun.

Nedenler

Yemekten sonra sırt ağrısı genellikle midenin arka duvarındaki ülserlerden veya duodenum adı verilen ince bağırsağın başlangıcındaki arka duvardan kaynaklanır. Bu durumlara aşırı mide asidi, zayıf kan dolaşımı ve yetersiz mukus üretimi neden olur. Bu sorunlar dengesiz bir diyet, sigara, stres ve bakteriyel bir enfeksiyonla ortaya çıkabilir.

Teşhis

Bir doktor bu problemi hastayla sohbet ederek, ultrason kullanarak ve gastroskop (mide ve bağırsağınıza ağız ve özofagusunuzdan indirilen bir kamera) kullanarak teşhis eder. Gastroskop ayrıca ülser içinden ve çevresinden doku örnekleri almak için kullanılabilir.

Tedavi

Yemekten sonra sırt ağrısına neden olan ülserlerin tedavisi, bakteri neden olduğu belirlenirse anti-asit ilaçların veya antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.Sigara, stres, yağlı veya baharatlı yiyecekler yemek ve alkol tüketimi gibi mide asidi üretimini artıran şeylerden kaçının.

Tehlikeleri

Yukarıda listelenen tedaviler başarılı olmaz ve ülser tekrar ortaya çıkarsa, mideniz delinmeye yakınsa veya kanserli olma belirtileri göstermişse, doktorlara kalan tek seçenek cerrahidir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.Ameliyat sırasında sindirim sisteminin ülseri içeren kısmı çıkarılır.

Ayrıca Buna Bakın  Diyet Yeşil Çayın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sindirim sisteminin herhangi bir yerinde kişisel veya aile öyküsü ülseri olan bir birey, birçok yaşam tarzı değişikliği yapmalıdır. Tıbbi araştırmalar, ibuprofen ve aspirin gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların aşırı kullanımının, yemekten sonra sırt ağrısına neden olabilecek ülserlere neden olduğu bildirmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
3
confused
fail fail
2
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
3
omg
win win
2
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.