Yastıkdan Alerjik Reaksiyonlar Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?


Rahatlık ve konfor açısından birçok kişi kuştüyü yastık kullanımı yapar. Ancak kuştüyü yastık kullanımı yapan ve vücut yapısı hassas olan kişilerde kuşların tüyü alerjik reaksiyona neden olabilir. Kuştüyü yastıkların alerji belirtileri arasında birçok konu yer alıyor. Kişilere bu yastıkların çeşitli etkileri olabiliyor ve bu durum onların olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor.

Kuş Tüyü Yastık Kullanımıyla Ortaya Çıkan Semptomlar

Kuştüyü yastık alerjisi belirli başlı nedenleri arasında ilk sırada burun ve boğaz konusu geliyor. Kulak ve burunda ortaya çıkan alerji belirtilerini görme duyusu olan göz takip ediyor. Son olarak ise cilt tabakası kuştüyü yastık kullanan kişilerde cilt kaşıntısı semptomları ortaya çıkabiliyor. 

2 12
Yastıkdan Alerjik Reaksiyonlar Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 36

Kuş Tüyü Yastık Kullananlar Saman Nezlesi Olabiliyor

Yastık kategorisinde kuştüyü yastık kullanımı yapan kişilerde saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit sorunu ortaya çıkabiliyor.Bu kuş tüylerinin yastık içerisinde yer almasıyla birlikte küçük parçacıklar havaya yayılana ve daha sonra nefes alınana dek zamanla saman nezlesine dönüşebilir. 

1 18
Yastıkdan Alerjik Reaksiyonlar Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 37

Kuş tüyü alerjileri genel olarak kuşlarda alerjenik proteinlere karşı duyarlı bir hale gelir. Seçenek olarak, bireyler tüylerle beslenen küf, polen ve toz oluşumlarına karşı alerji semptomları ortaya çıkartabilirler. Konu ile ilgili olarak yapılan tıbbi testler, alerji belirtileri veren hastalarda aynı semptomları ortaya koyan bu kaynakları ayırt edebilecek özelliktedir. 

Kuş Tüyü Yastık Burun Ve Boğazı Direkt Olarak Etkiliyor

Tüy ve tüy gibi unsurlara alerjisi olan tüm kişilerde, kuş tüyü yastık çeşitlerine ve aynı zamanda diğer kuş ürünlerine maruz kalmak burun ve boğaz yapısını direkt olarak etkiliyor. Alerjenlerin etkisini yok etmek içinse histaminler kan dolaşım sistemine iletilir. Bu enflamatuar cevabın en önemli yan etkileri arasında ise burunda kaşıntı ve mukoza zarlarında sıvı birikimi yani ödem bulunur. Maryland Üniversitesi (UM) Tıp Merkezi’nin verilerine göre, uzun yıllar süren alerjik rinitin solunum semptomları arasında hapşırık, durmayan burun akıntısı, sinüs tıkanması ve alerjenik proteinlere karşı duyarlılık yer alır. 

Kuş Tüyü Yastık Alerjisi Acil Bir Durumdur

Kuştüyü yastık kullanan tüm kişiler alerjik reaksiyon yaşar diye net bir bilgi henüz yoktur. Ancak bu konu ile ilgili ciddi anlamda tıbbi semptomlar yaşıyorsanız, derhal hastanelerin acil servisine başvurmanız gerekebilir. Yapılan tetkiklerle birlikte alerjik reaksiyona maruz kalma konusu netleştirilerek gerekli tedavi şekli uygulanabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de ise kuştüyü yastık alerjisi tanısı konulursa kişinin hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gereklidir.

Şiddetli geniz akıntısı ile belirti veren bu durumda fazla salgılanan mukus hücresi hastaların yuttuğu farinkse sistemine akar. Kuş tüyü yastık alerji belirtileri arasında burun kaşıntısı, sık hapşırma, ağız ve damak kaşınması olayı çok yaşanan semptomlardandır. Ayrıca kuş tüyü yastık kullanan kişilerin kuş tüyüne alerjisi varsa boğaz kaşıntısı ve boğaz iltihaplanması sorunu ile karşılaşılır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir