Yaşlı Bir Kadın Ne Kadar Kalsiyum ve Magnezyuma İhtiyaç Duyar?


0

Mineraller enzimlerin, hormonların ve vitaminlerin fonksiyonunun düzenlenmesinde hayati bir rol oynar. Kalsiyum ve magnezyum hem ana minerallerdir hem de vücudunuzun her gün 100 mg’dan fazla ihtiyacı olanlardır.

Kalsiyum kemiklerin ve dişlerin yapısında ve oluşumunda kilit bir bileşen görevi görür ve ayrıca kan pıhtılarının oluşmasına ve sinir iletiminin düzenlenmesine yardımcı olur. Magnezyum öncelikle proteini sentezlemek için gerekli enzimleri aktive eder. Menopoz sonrası kadınlarda östrojen eksikliğinin osteoporoz riskini arttırdığı, kalsiyum ihtiyacının artmasına neden olduğu yaygın olarak bilinse de, yaşlı kadınlar magnezyum eksiklikleri riski altında olabilir ve bu mineralden bol miktarda yararlanmaya özel dikkat göstermeleri gerekir.

Kalsiyum Tavsiyeleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kalsiyum-Tavsiyeleri.jpg

Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu, her yaş ve cinsiyetteki tüm vitamin ve mineraller için diyet referans alımlarını tutar. Haziran 2011’den itibaren 70 yaş ve üstü kadınlar için kalsiyum önerisi günde 1.200 mg’dır. Bu değer, 70 yaşındaki bir erkek için 1000 mg DRI’dan biraz daha yüksektir.

Kalsiyum Kaynakları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kalsiyum-Kaynaklari.jpg

Kalsiyum, süt ve peynir gibi süt ürünlerinde yaygın olarak bulunur. Koyu yeşil sebzeler ve baklagiller de bu ana mineralin zengin bir kaynağıdır. USDA’nın Ulusal Standart Referans Veri Tabanı veri tabanına göre en zengin kalsiyum kaynakları, porsiyon başına 3/4 ile 1 – 1 / 3 fincan arasında 1.000 mg’ın üzerinde takviye edilmiş kahvaltılık tahıllardır. Birçok insan süt ürünlerinde bulunan laktozu sindiremediğinden, takviye edilmiş ürünler ve sebzeler yeterli kalsiyum sunar.

Magnezyum Önerileri

Ulusal Sağlık Enstitüleri Diyet Takviyeleri Ofisi’ne göre, bazı ilaçlar kalori alımını azaltıyor ve karaciğerde magnezyum emilebilme yeteneğinin azalması yaşlı kadınları magnezyum eksikliği riski altında bırakıyor. 70 yaşındaki bir kadın için magnezyum için mevcut DRI günde 320 mg’dır.

Magnezyum Kaynakları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Magnezyum-Kaynaklari.jpg

“Egzersiz Fizyolojisinin Temelleri” ne göre en iyi diyet kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir. USDA’ya göre karabuğday unu, bulgur ve yulaf kepeği, fincan başına sırasıyla 301, 230 ve 221 mg ile en zengin doğal magnezyum kaynaklarıdır. Çikolata içeren atıştırmalıklar ve şekerler de yüksek miktarda magnezyum içerir. Diğer yaygın magnezyum kaynakları balık, fasulye, domates ürünleri ve kuru yemişlerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz