Yarayı Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 Adım


Hızlı bir şekilde bir yarayı iyileşmek için, pansumanın zamanında ve doğru yapılmalı, aynı zamanda sağlıklı beslenmeli ve bunlara ek olarak sigara, alkollü içecekler gibi diğer zararlı yaşam tarzlarını önlemek önemlidir, sedanter yaşam tarzından uzak durulmalı.

yanik yarasi
Yarayı Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 Adım 34

Yaranın geç iyileşmesinin başlıca nedeni dolaşımın bozulmasıdır ve bu nedenle yaranın düzgün iyileşmesini sağlayacak yeterli kan yoktur, yaranın iyileşmesini geciktirir. Ancak, her zaman yaranın iyileşmesini geciktirmeye ek olarak, aynı zamanda genel sağlık zararı verebilir. Meydana gelebilecek enfeksiyonu önlemek için yarayı temiz tutmak önemlidir.

Yarayı daha hızlı iyileşmesini sağlamak, çirkin izleri ve diğer komplikasyonların görünümünü önlemek için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır.

1. Yarayı yıkamak ve pansuman yapmak

Basit yaralarda, kesik veya çizik gibi, ilk adım yara ve çevresinde ki cildi sabun ile yıkamak olmalıdır. Bakteri ve virüsü yok ederek enfeksiyon gelişiminin önüne geçilmelidir. Yaranın temizliği su ve nötr pH sabun ile yapılabilir.

Öte yandan şiddetli cerrahi yaralara maruz kalanlarda yıkama genellikle tuzlu ve steril malzeme ile yapılmalıdır ve bu nedenle hastaneye gitmek çok önemlidir. Ama yara çok kirli ise, hastaneye gitmeden önce su ile kiri çıkarıp gazlı bez ile sarılmalıdır.

Daha sonra, bir pansuman yapılmalıdır en azından ilk 24 saat içinde, kabuk henüz oluşmamışken, amaç yaraya bakterilerin girmesini önlemek.

Yaraya ısı uygulayın 2. 15 dakika boyunca

15 dakika boyunca yara üzerinde sıcak bir kompres uygulamak bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olur, hücre miktarını artırarak iyileşmeyi hızlandırır. Bu teknik günde 2-3 kez yapılabilir.

Yara çok şişmiş olursa veya ağrıya neden olursa, kompres uygulamayı kaldırmak ve o gün boyunca ısı uygulamaktan kaçının veya daha az süre için kompres uygulayın.

3. Yarayı yüksek tutun

Yara bölgesi 2 günden fazla şiştiğinde, yarayı yükseltmeye çalışmak, sıvı birikimini azaltmak ve kan dolaşımını kolaylaştırmak önemlidir. Şişlik kalp veya dolaşım sorunları olan kişilerde daha sık görülür ve genellikle bacak yaraları ortaya çıkar. Bu nedenle bacakların kalp seviyesinden en az 20 cm günde en az 3 kez yukarıda tutulması önemlidir.

4. Omega 3 ve vitamin A, C ve E yiyin

Omega 3 açısından zengin gıdalar, somon, ton balığı veya chia tohumu, yanı sıra portakal, mango, domates veya fıstık gibi A, C ve E vitamini açısından zengin besinler alınmalı, bu gıdalar vücudu güçlendirerek yaraları kapatır ve cildin yeni bir tabaka oluşturmasında yardımcı olur. Doku oluşumunu teşvik etmek için harika bir yoldur.

aynı zamanda, şeker, alkolsüz içecekler, çikolatalı süt veya yağlı domuz gibi iyileşmeyi engelleyen diğer gıdalardan kaçınarak, yaranın iyileşme hızını artırılmalıdır.

5. İyileştirici bir merhem sürün

Merhemler cilt tabakasının yenilenmesi için önemlidir. Şifa merhemleri de iyileşmeyi hızlandırmak için iyi bir seçenek, ve aynı zamanda iltihabı azaltabilir.

Merhemler yaranın ortaya çıkmasından sonra yaklaşık 3-5 gün kullanılabilir. Bazı merhemler antibiyotik içerebilir bunun için doğru merhem olup olmadığından emin olmak için doktor veya hemşirenin rehberliğinde kullanılmalıdır.

İyileşme nasıl olur?

İyileştirme 3 ana aşamaya ayrılan bir onarım işlemidir

  1. İnflamatuarfaz : 1 ila 4 gün sürer ve kanamayı önlemek için kan damarlarının daralması ile başlar. Bu aşamada damarların genişlemesi için kanın iyileşmesi için gerekli tüm hücreler yerine geldiğinde, şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler üreten gelişir
  2. Proliferatif faz: 5 ila 20 gün sürer ve bu aşamada yarayı kapatmaya yardımcı olan kollajen ve diğer liflerin oluşumu başlar
  3. Olgunlaşma evresi: 1 aydan birkaç yıla kadar süren en uzun evredir, vücudun kollajen üretmeye devam ettiği ve yaradaki dokuların dengesini düzelterek zamanla yaranın azalmasına izin verir.

Bu evrelerden herhangi biri gerçekleşmediğinde, ya bölgede kan eksikliği, ya da bir enfeksiyon nedeniyle iyileşme tehlikeye girmiştir. Bu durumda kronik bir yara ortaya çıkabilir, diyabetik ayak durumunda olduğu gibi. Yaranı iyileşmesi birkaç ay hatta bir kaç yıl sürebilir bu gibi özel durumlarda hemşire tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Doktora ne zaman gidilmeli

Önemsenmeyen yaralarda bile komplikasyon ve enfeksiyon olma riski vardır, bu nedenle, aşağıdaki gibi işaretler varsa hastaneye gitmek önemlidir

  • 3 gün sonra iyileşmeyen yoğun şişlik
  • Yarada irin varlığı
  • Aşırı kanama
  • Çok şiddetli ağrı
  • Etkilenen uzuvu hareket ettireme de zorluk.

Buna ek olarak, kalıcı ateş veya aşırı yorgunluk gibi diğer belirtiler de yaranın enfekte olduğunu gösterebilir ve bu nedenle de uzaman doktor tarafından değerlendirilmesi doğru olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir