Yaralar Nasıl İyileşir?


Cildinizin yüzeysel bölgesinin dışına taşan kabarcıklar ve diğer yaralar, iyileşme sürecinin bir parçası olarak izler oluşturur. Bir kabarcığın boyutu ve ciddiyeti, yaralanmayı iyileştirmek için gereken süreyi ve meydana gelen yara izi miktarını etkiler.

Vücuttaki yaraların iyileşmesine etki eden bazı faktörler vardır.

Cilt yapısı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Cilt-yapisi.jpg

Cilt yapısını biraz bilmek, yaraların normal iyileşme sürecini ve yara oluşumunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Cildiniz iki bölgeden oluşur, dış epidermis ve altta yatan dermis. Epidermis temel olarak cilt hücrelerinin katmanlarından veya keratinositlerden oluşur ve kan damarı içermez.

Dermis ise epidermiyi besler ve destekler; fibroblast adı verilen kan damarlarını, sinirleri ve bağ doku hücrelerini içerir. Kolajen ve fibroblastların ürettiği diğer proteinler skar oluşumunda ve yara iyileşmesinde önemlidir.

İltihap

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı iltihap.jpg

Enflamasyon, yaraların normal iyileşme sürecinde ilk adımdır. Beyaz kan hücreleri, ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve bölgeyi enfeksiyondan korumak için yaranın bölgesine taşınır. Yaralanan bölgeye kan akışı artar ve kan damarları sızıntı yapar, bu da yaranın etrafında şişmeye ve sıvıda kısa süreli bir artışa neden olur.

Yara Nasıl İyileşir?

Cilt katmanının su toplayarak ayrılmasının derinliği, iyileşme sürecindeki bir sonraki adımı belirler. Yüzeysel kabarcıklarda hiçbir yara izi oluşmaz. Epidermisin bazal tabakasına veya daha derin dermise zarar veren kabarcıklar, daha fazla iyileşme süreci gerektirdiğinden dolayı daha uzun sürebilir.

İyileşme Süreci

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı iyilesme-Sureci-1024x469.jpg

Derin kabarcıklar iltihaptan, iyileşme sürecinde bir sonraki adıma geçer. Yaralanmadan dolayı ölen hücrelerin yerini almak için yeni cilt hücreleri hızlı bir şekilde üretilir. Yeterli sayıda yeni cilt hücresi üretmek için gereken süre, yaranın boyutuna bağlı olarak değişir. İlerleyen yaş cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatır ve iyileşme süresini uzatır. Kötü dolaşım ve yetersiz beslenme de yara iyileşmesini yavaşlatır. Bir yarada enfeksiyonun gelişmesi, iyileşme sürecini uzatır ve doku hasarı alanını genişletebilir. Bu nedenle, genellikle yarayı delmemek en iyisidir, çünkü açıklık bakteri için bir giriş yolu sağlar.

Kollajen ve Yara İzi

Deri hücresinde yenilenme meydana geldikçe, kollajen üretilir. İyileşme sürecinde oluşan kollajen, bir yara izinin ana bileşenini oluşturur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir