Yanlışlıkla Çekirdek Yutmak Tehlikeli mi?


Tatlı kirazlar atıştırırken ya da akşam yemeğinden sonra bir bardak ev yapımı meyve suyu yudumlarken aniden boğazınızda sert bir yumru hissettiniz. Bu herkesin başına gelebilir. Kiraz çekirdeklerini yutmak yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Merak etmeyin siyanür zehirlenmesinden ölmeyeceksiniz.

Kiraz Çekirdeklerini Yuttuğunuzda Ne Olur?

Tüm yiyecekler gibi, kiraz çekirdeği yuttuğunuzda, çekirdekler midenize ulaşmak için yemek borunuzdan geçer. Meyve etinden farklı olarak, kiraz çekirdekleri sindirilemez ve sindirim sisteminizden bütün ve sağlam olarak geçer.

Kiraz çekirdeği kayısı, erik, şeftali, mango ve nektarin çekirdekleri gibi bir çeşit taştır. Bu tür meyveler, aslında meyvenin tohumlarını kaplayan bir ete ve merkezde bir çekirdeğe sahiptir. Duymuş olabileceğinizin aksine, uzmanlara göre bu çekirdekler aslında sindirilemez. Böylece, bağırsaklarınıza ulaştığında, bozulmadan geçecektir.

Bir çekirdeğin tamamını yutmak genellikle güvenli olmakla birlikte, çekirdeğin ve tohumun ezilmesi veya çiğnenmesi (ve sonra yutulması) zararlı olabilir. Çünkü kabuğa zarar vermek tohumları ortaya çıkarır. Çekirdeklerin tohumları, tüketildiğinde vücudun siyanüre dönüştürdüğü (evet, siyanür) amigdalin adı verilen bir kimyasal içerir. Siyanür, tüketilen miktara bağlı olarak, yutulduğunda oksijen hücrelerinizi yok edebilecek bir zehirdir.

Bu endişe kaynağı gibi görünse de uzmanlara göre, kiraz çekirdeğinin yutulması durumunda genellikle tohumların sindirilemez kabukta kalması nedeniyle zehirlenmeye neden olmaz. Kabuktaki tohumlar çiğnenip yutulmadıkça, zehirlenme olasılığı yoktur. Bununla birlikte, yuttuğunuz çekirdek hakkında endişeleriniz varsa, bir doktora danışın.

Boğulma tehlikesi

Sert çekirdekli meyve yerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, potansiyel boğulma tehlikesidir. Bu, özellikle kiraz veya diğer benzer meyveleri yeme konusunda fazla deneyimi olmayan küçük çocuklar için tehlikelidir. Herhangi bir tehlikeyi önlemek için, çekirdekleri önceden çıkarın veya çocuklara tohum ve çekirdekleri yutmadan önce tükürmeyi öğretin.

Ayrıca Buna Bakın  Soğuk Su İçmek Sağlıklı Mıdır? Soğuk Su İçmenin Yararları

Önleme

Çekirdeklerin veya tohumların kazara yutulması genellikle endişe edilecek bir şey olmasa da bunu önlemesi basittir. Yani, meyvelerinizi iyice çiğneyin ve çekirdekleri yutmaktan kaçının. Ve küçük çocuklara çekirdekleri tükürmeyi öğretin.

Herhangi bir çekirdekli meyveyi yemeden, karıştırmadan, pişirmeden veya pişirmeden önce, kazara tüketilmesini önlemek için çekirdekleri çıkarın. Çekirdek veya tohum yemenin potansiyel sağlık yararlarını duymuş olsanız da bu iddiaları destekleyecek meşru bir tıbbi araştırma yoktur ve bunu yapmak aslında tehlikeli olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
2
hate
confused confused
1
confused
fail fail
3
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
3
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.