Yanlış ve Negatif Gebelik Testi Nedenleri


Eczanelerde satılan gebelik testi sonucu genellikle oldukça güvenlidir, ama ambalaj talimatlarına uygun ve doğru zamanda yapılırsa. Eczanelerde satılan gebelik testini yapmak için en doğru zaman adet gecikmesinin 1. günden itibarendir. Ancak, sonucu onaylamak için, her zaman ilk test sonucundan sonra 3 ila 5. gün tekrarlamak en iyisidir.

Testler oldukça güvenilir olmasına rağmen, genellikle kadının adet döngüsünde lanse edilmemiş değişiklikler vardır, çeşitli şüphelere neden olabilir, Özellikle gebelik testi negatif, ama adet hala görünmüyor ise.

Bu gebelik şüphesini doğrulamanın en iyi yolu bir kan testi yaptırmak ve beta HCG hormon düzeylerini ölçtürmek için jinekoloğa gidilmelidir.

1. Hamilelik testi ne zaman yapılmalı

Kadın hamile olduğundan şüpheleniyor ve bu nedenle gebeliğin ilk belirtileri olduğuna inandığı bazı belirtiler hissedebilir, meme ağrısı gibi, en kısa sürede test almaya ihtiyaç duyabilir. Fakat bu testi yapmak için adet döngüsü zamanının gelmesini beklemelidir.

Ancak, doğru sonuç için en iyi yol adet gecikmesi için beklemektir, hatta bu gecikme den birkaç gün sonra test almak daha doğru olacaktır, böylece vücut yeterli miktarda idrarda beta HCG hormonu üretebilir.

2. Kadının döngüsü düzensiz olduğunda

Kadının adet döngüsü düzensiz olduğunda, gebelik testi nin negatif olma ihtimali de yüksektir. Test muhtemelen adet gecikmesinden önce yapıldı ve kadının döngüsü sadece normalden daha uzun daha gecikmiş olmasıdır.

Ayrıca Buna Bakın  Yağ Yakmanın 5 Altın Kuralı

Böylece, sonucun doğru olmasını sağlamanın en iyi yolu, düzensiz döngüye sahip bir kadın da, adetin iniş gününden sadece 2-3 hafta sonra test yapmasıdır.

3. Dış gebelik durumunda

Dış gebelik, genellikle fallop tüplerinde, rahim dışında bir yerde döllendikten sonra yumurtanın implantlara yerleştirildiği nispeten nadir görülen bir durumdur. Bu gibi durumlarda, vücut bHCG hormonu üretmek daha uzun sürer ve bu nedenle döllenme meydana gelmiş olsa bile sonuç negatif olabilir.

Bu tür gebelik, kadının üreme sistemine ciddi zarar lar verebileceği kadar kısa sürede durdurulması gereken tıbbi bir acil durumdur. Olası bir dış gebeliğin bazı işaretleri karında şiddetli ağrı dahil, hasta hissi, vajinal kanama. Kadın bu belirtileri gösterirse, hızlı bir şekilde tanıyı onaylamak ve gebelik sonlanmasına başlamak için hastaneye gitmeli.

4. Emzirme dönemi

Kadın emzirirken, vücut yavaş yavaş zaman içinde kendini hormonlarını düzenler. Böylece, daha önce her zaman düzenli bir döngü olduysa bile, kadın başlangıçta çok düzensiz bir döngü olması mümkündür.

Bu nedenle bazı kadınlar adet geciktiğinde hamile kalabilirler. Bu nedenle gebelik testinin negatif olması mümkündür, çünkü adet sadece gecikebilir.

5. Gebelik testinin son kullanma zamanı

Nadir bir neden olmasına rağmen, gebelik testi son kullanma tarihi dolduğunda satılması mümkündür. Bu durumda, bHCG hormonunun varlığını tanımlamak için kullanılan reaktif yanlış çalışıyor olabilir, yanlış çalıştığında ise negatif sonuç verecektir.

Ayrıca Buna Bakın  Tarihi Geçmiş Diş Macunu Kullanılabilir mi?

Bu şekilde, testi kullanmadan önce testin ambalajındaki son kullanma tarihini kontrol etmek çok önemlidir. Buna ek olarak, bazı testler kötü depolanmış olabilir ve zamanında olsalar bile, yanlış çalışabilir. Bu nedenlerden dolayı, testin doğru bir sonuç vermediği şüphesi olduğunda, eczaneden başka bir test satın almalı ve test tekrarlanmalıdır.

Adet gecikmesi neden olabilir

Test doğru yapıldığında, doğru dönemde ve hatta test tekrarlandığında, ancak sonuç negatif kalır ve adet görünmeden devam edilebilir. Hamilelik olmadan adet gecikmesi neden olabilir;

Bazı nedenler şunlardır:

  • Aşırı stres ve anksiyete
  • Uzun bir süre için yoğun fiziksel egzersiz uygulama
  • Tiroid sorunları
  • Çok kısıtlayıcı diyetler

Bu nedenle, adet geciktiğinde ve pozitif gebelik testi yoksa, uygun tedaviye başlayarak, bu gecikmeye neden olabilecek başka bir neden olup olmadığını belirlemek için jinekoloğa danışmak en iyisidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.