Yaban Mersininin Yan Etkileri


Lif, potasyum ve A, C ve K vitaminleri bakımından zengin olan yaban mersini sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturur. Ne yazık ki, bazı durumlarda, bazı reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, gastrointestinal sıkıntı, hipoglisemi ve artan kanama riski gibi yan etkilere sahip olabilirler.

Sağlıklıysanız, dengeli beslenmenin bir parçası olarak yaban mersini yemenin yan etkilere neden olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, tıbbi bir sorununuz varsa, bunları diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Salisilat Hassasiyeti

Yaban mersini, yüksek miktarlarda salisilat içerir. Bu aspirinin içinde ve birçok bitkide doğal olarak bulunan aktif bileşendir. Buna duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Salisilatları tolere edemeyenler için yaban mersini döküntü, baş ağrısı veya mide bulantısı, kusma, reflü, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık gibi bir dizi gastrointestinal semptomlara neden olabilir.

Özellikle yaban mersini suyunun salisilatı yüksektir. Ancak yaban mersini az miktarda yemek, salisilatların yutulmasıyla ilişkili ağrı ve rahatsızlığa neden olmayabilir.

Kanama Riski

Yaban mersini, 1 fincan porsiyon başına 29 mikrogram K vitamini içerir, bu da onları “orta” bir K vitamini gıdası yapar. K vitamini, kan pıhtılaşmasını düzenlemek ve kemik yoğunluğunu korumak da dahil olmak üzere vücutta bir dizi önemli işlevi yerine getirir.

Reçeteli kan sulandırıcı kullanan insanların genellikle kan dolaşımlarındaki K vitamini düzeylerini her gün aynı tutmaları gerekir. Doktorunuzdan reçeteli kan inceltici dozajlarında değişiklik yapmasını istemeden K vitamini açısından zengin gıdaların alımını aniden artırmak veya azaltmak, kanama riskinin artmasına neden olabilir.

Yabanmersini Yapraklarından Hipoglisemi

Diyabet teşhisi konduysanız, yaban mersini yapraklarını takviye olarak almak kan şekeri seviyelerinde tehlikeli bir düşüşe neden olabilir. Yaban mersini yaprağı dahil herhangi bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışın ve kan şekerinizi dikkatlice izleyin. Yabanmersini meyvesi yemek diyabetli insanlar için genelde güvenlidir; 1 bardak porsiyon 21 gram karbonhidrat içerir.

Dişlerinizdeki Lekeler

Yaban mersini, yoğun pigmentasyonu nedeniyle dişlerinizi lekeleme potansiyeline sahip yaygın gıdalardan biridir. İster taze, ister dondurulmuş, ister suyu sıkılmış ister jöle veya reçel içinde korunmuş olsun, koyu mavi renk tonu diş minesini veya beyaz dolgularınızı sarartabilir.

Yaban mersini yedikten sonra boyama etkisinden içme suyu ile kurtulmak mümkün olabilir. Asidi nötralize etmek ve dişlerinizi güçlü tutmak için süt de içebilirsiniz.

Diyetinize Yabanmersini Ekleme

Uygun miktarda yenildiğinde, yaban mersini sağlıklı ve dengeli bir diyette önemli bir rol oynayabilir. Uzmanlara göre, yetişkinler her gün 1 buçuk ila 2 bardak meyve tüketmelidir ve yaban mersini bu tavsiyeyi karşılamanıza yardımcı olabilir.

Sıcak veya soğuk kahvaltılık tahıllara yaban mersini eklemeyi veya hareket halindeyken hızlı bir şeyler atıştırmak için bir smoothie’ye karıştırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yaban mersini salatalara veya krep hamuruna da katılabilir, tatlılar pişirebilir veya çorbalara ve garnitürlere ekleyebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir