Vücuttaki Kaşıntı Neden Olur


Cilt hastalıkları insanın yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi zorlayan bir türdür. Tedavi süreçleri zorlu olan bu hastalıkların iyileşmeden sonra nüksetme ihtimalide genellikle çok yüksek olur. Tüm cilt hastalıklarının tedavileri mevcut olup, doktor kontrolü ile tedavinin devam etmesi şarttır.

Cilt hastalıklarında en çok görülen türler; sedef, zona ve mantardır. Bu hastalıkların meydana çıkmasının birçok sebebi vardır. Ayrıca bu tarz hastalıklar cildin herhangi bir kısmında olabildiği için insanların utanç duymasına ve hastalığını saklama isteğine de sebep olur.

Kaşınmanın Sebepleri Nelerdir?

Sedef hastalığında, bir tür beyaz kan hücresi olan bazı T hücreleri, sağlıklı cilt hücrelerine bulaşarak çok fazla cilt hücresi oluşturur. Bu da sedef hastalığının cilt üzerinde yoğunlaşmasına ve artmasına sebep olur. Sedef hastalığı genellikle kalıtsaldır ve 10 ile 45 yaşları arasında ortaya çıkar. Kalıtsal olmasının dışında yaşanan aşırı stresten de çıktığı biliniyor.

Zona genellikle strese dayalı vücudun tepkimesinden oluşmaktadır. Ağrılı olduğu bilinen bu hastalığın geçmesi ve tedavi süreci de uzun olur. Kaşınma hissinin çok olduğu zona, yaralı bir görünüme de sahiptir. Kişinin ruhsal sorunlarının ve aşırı üzüntünün çok olduğu dönemlerde genellikle ortaya çıkar.

1 47
Vücuttaki Kaşıntı Neden Olur 36

Mantar ise; sedefe benzeyen bir türdür. Bulaşıcı olabilmektedir. Bazı mantar türleri de aşırı stresten ortaya çıkar. Bazıları da bulaşma yoluyla görülür. Genellikle kuru ciltlerde daha fazla görülür. Mantarlı bölgede kaşıntı, kızarıklık ve irin görülür. Mantarın tedavisi, sedef ve zonaya göre daha kolaydır. Ama vücuda yerleşen mantarın iyileşme sürecinden sonra tekrar çıkma olasılığı da vardır. Mantar ile sedefin belirtileri aynı olabilir. Sedef çoğunlukla eklem bölgelerinde görülürken, mantar vücudun her noktasında görülebilir. 

Hastalığa Teşhis koymak 

Genellikle, doktorun biyopsi istemesi söz konusu olur. Hastalığın bulunduğu bölge kazınarak parça alınır ve teşhis için laboratuvara gönderilir. Çoğunlukla mantar ve sedef hastalığında daha çok uygulanan bir yöntemdir.

Hastalıkların Tedavisi 

Zona ve sedefte çoğunlukla kortizonlu kremler tercih edilir. Uzun süreli kullanımı yasak olan bu kremler öncelikle hastalığın olduğu bölgeyi dindirir. Yapay foto terapi yöntemi zona için tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle mantar ve diğerleri için ise; birçok kremin karışımı ve hatta hap kullanımı da doktorlar tarafından, tercih edilir.

Kaşıntı Hakkında Hususlar 

Kaşıntılı olan bu hastalıkların başlangıcında yaşam kaliteniz etkileniyorsa acilen bir uzmana başvurmanız gerekebilir. İki haftayı geçen kaşıntı ve kızarıklıklarda ilaç kullanımı önerilir. Birçok tedavi yöntemi olan bu hastalıkların, doktor önerisi ile kolaydan zora doğru devam edilir.

Sedef Hastalığında Ölü Deriden Nasıl Kurtulunur?

Sedef hastalığındaki ölü derilerin cilt üzerinden temizlenmesi için doktor tavsiyesi ile genellikle kimyasal Peeling yöntemi kullanılır. Bunun adı salisilik asit olan bu Peeling dikkatli kullanılması gereken bir yöntemdir. Önce bölgenin iyice temizlenmesi gerekir. Cilt temizleyiciyi ıslak cilde masaj yaparak uygulamanız ve daha sonrasında ılık su ile durulamanız gerekir. Kurulama yöntemi sadece emici bir havlu ile dokunma yöntemi olmalıdır.

Pamuğa salisilik asidi döktükten sonra ince bir tabaka halinde hastalığın bulunduğu bölgelere sürün. Sedefli bölgenin bu asit ile tamamen örtülmesi gerekir. Asit tamamen emildikten sonra, cilt kreminin masaj yapılarak sürülmesi gerekir. Günde bir en fazla iki kere uygulanması önerilen bu yöntemin aşırı kullanımında cilt ciddi zararlar alabilir.

Salisilik asidin etkisi genellikle birkaç hafta sürebilmektedir. Asit, zamanla sedefli bölgeyi yumuşatır ve bu bölgenin iyileşmesine yardımcı olur. 

2 46
Vücuttaki Kaşıntı Neden Olur 37

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sedef hastalığının bulunduğu bölgeyi birçok uygulamadan uzak tutmak gerekir. Ponza, bilinmeyen Peeling kremleri, lif ve kese gibi kullanımlar bu bölgenin kanamasına, tahriş olmasına ve açık yaraların oluşmasına neden olur. Bu tarz durumlarda, bu bölgenin enfeksiyon kapma riski de artar. Eğer bu tarz durumlar yaşarsanız ve sedef bölgesi renk değiştirirse, acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Sedef hastalığı, cilt hücresi gelişim hızını düşürerek hastalığın üzerinde kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı oluşturur. Sedef hastalığını tetikleyen birçok etken madde de bulunur. Bazı kişilerin sedef hastalığını asitli yiyecekler tetiklerken bazılarınınkini deterjan ya da şampuan gibi maddeler tetikler.

Kafa derisinde de gözükebilen sedef hastalığında bölgenin nemli bırakılması ve kuru kalmaması gerekir. Tavsiye edilen yöntem ise; sedefli kafa derisine bir nemlendirici sürdükten sonra streç film ya da bone ile koruduktan birkaç saat sonra ılık su ile bu bölgeyi masaj yaparak yıkamaktır. Sedef hastalığı için özel üretilmiş şampuanları tercih etmenizde fayda vardır.

Genel olarak, kuru ciltlerde yerleşen ve o bölgeyi daha da kurutan mantar, zona ve sedef hastalıklarında bu bölgelerin nemli tutulması ve doktor kontrolünde önerilen kremlerin düzenli kullanılması gerekir. Bu bölgelerin düzenli nemlendirilmesi ve hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durulması gerekir. Uzun süre geçmeyen bu hastalıklarda, doktorun farklı tedavi yöntemlerine yönelmesi söz konusu olur.

Sedef hastalığında genellikle tuzlu su yani deniz suyunun iyi geldiğini bilinir. Fakat bu hastalıkların sürecinde, hastalıklı bölgeyi güneşe maruz bırakmamak gerekir. Hem lekelenmeye hem de ısınma ile ağrı yaşanmasına sebep olur. Aşırı terleme de ter asidinden dolayı hastalıklı bölgede acıma ve yanma hissi oluşturur. Güneşten korunmada ve bölgeyi nemli tutmada ağrı, kuruluk ve kaşıntı yaşanmaması için fayda vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir