Vücutta Yeni Hücreler Yapan Gıdalar Nelerdir?


  • Proteinler
  • B Vitaminleri
  • Demir
  • C vitamini
  • Lityum

Hücreler insan vücudunun en küçük birimleridir ve vücudun tüm fonksiyonları aslında hücresel düzeyde gerçekleşir.Aslında, bir insanın hayatı tek bir hücre olarak başlar ve yeni hücrelerin oluşumu bir organizmanın büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Yaşlandıkça süreç yavaşlasa da eski hücreler sürekli olarak yeni hücrelerle değiştirilir. Yeni hücrelerin oluşumu vücutta yaşa bağlı rahatsızlıkların önlenmesine ve genel sağlık ve canlılığın korunmasına yardımcı olur.

5d846809bf21442b8c6ab03c
Vücutta Yeni Hücreler Yapan Gıdalar Nelerdir? 36

Proteinler

Proteinler cilt, kaslar, organlar, bezler ve vücut sıvılarında bulunan amino asitlerin karmaşık zincirleridir.Uzmanlara göre, proteinler yeni hücreler yapmak ve eski hücreleri onarmak için gereklidir. Proteinler ayrıca yeni hücrelerde DNA’da bulunan genetik kodu ifade etmeye yardımcı olan kromozomların bir parçasıdırEt, kümes hayvanları, yumurta, soya fasulyesi ve süt ürünleri gibi gıdalar tam protein kaynaklarıdır ve vücutta diğer besinlerden ve bileşiklerden üretilemeyen tüm esansiyel amino asitleri içerirler.Fasulye, bezelye, fındık ve tohumlar eksik protein kaynaklarıdır ve bazı temel amino asitlerden yoksundur. İhtiyacınız olan protein miktarı yaşa ve genel sağlığa bağlıdır. Bununla birlikte, protein takviyeleri sağlıklı bireyler için nadiren gereklidir.

B Vitaminleri

Folik asit ve B-12 vitamini gibi B vitaminleri, vücutta yeni hücrelerin, özellikle yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli suda çözünür besinlerdirUzmanlar, etlerde, yumurtalarda, süt ürünlerinde ve takviye edilmiş tahıllardan yeterli miktarda B-12 vitamini alabileceğinizi belirtmektedir.

Yeni hücrelerin oluşumunda önemli bir rol oynayan ve hamile kadınların anemiden kaçınmasına yardımcı olan folik asit, yeşil yapraklı sebzeler, börülce, kuru fasulye, yumurta, muz ve portakaldan elde edilebilir.

Demir

Demir, insan beslenmesi için gerekli bir mineraldir ve birçok vücut proteini ve enziminin önemli bir bileşenidir. Demir, oksijenin vücut hücrelerine taşınmasında önemli bir rol oynar, bu da hücrelerde enerji üretimi ve daha sonra ise üreme için gereklidir. Uzmanlar hastanın yaşına bağlı olarak günde 8 ila 11 mg demir alması gerektiğini söylemektedir.

5d846809bf21442b8c6ab032
Vücutta Yeni Hücreler Yapan Gıdalar Nelerdir? 37

Et, brokoli, ıspanak, barbunya ve mercimek iyi demir kaynaklarıdır. Demir eksikliği olan kişiler ve hamile kadınlar için sentetik demir takviyeleri kullanılabilir.

 Bununla birlikte, bu takviyeleri almadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

C vitamini

Narenciye, çilek, yeşil yapraklı sebzeler, domates ve brokoli, vücuttaki demirin emilmesi için gerekli olan iyi C vitamini kaynaklarıdır. Uzmanlar ayrıca bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin üretimi ve işlevi için C vitamini önerir. 

Lityum

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir derleme makaleye göre, lityum, yeni fetal hücrelerin oluşumu için gerekli kök hücre havuzunu artırarak erken fetal gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Lityum ayrıca farklı organ ve doku hücrelerinin önemli bir bileşenidir. Lityum eksikliği nadirdir ve tam tahıllar, etler, sebzeler ve süt ürünleri de dahil olmak üzere çeşitli gıdalardan elde edilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir