Vücut da Yağ Nasıl Enerji Olarak Depolanır ve Yakılır?


Az miktarda yağ, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Aşırı yağ, enerji için gerekli olana kadar vücut hücrelerinde depolanır. Vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunda, depolanan yağı metabolizma olarak bilinen kimyasal bir süreçte yakar. Vücuda enerji sağlamanın yanı sıra, yağlar vücut ısısının düzenlenmesinde, iltihaplanmanın azaltılmasında, kan pıhtılaşmasında ve beyin gelişiminde önemli bir rol oynar.

İpucu

Yağ, adipositler olarak adlandırılan hücrelerde depolanır ve metabolizma adı verilen bir süreçle enerji için parçalanır.

Yağlar ve Enerji

indir 47
Vücut da Yağ Nasıl Enerji Olarak Depolanır ve Yakılır? 35

Protein, karbonhidratlar ve yağlar vücuda kalori enerjisi sağlayan üç temel besindir. Karbonhidratlar vücut için ana enerji kaynağı olmasına rağmen, yağlar bu besinler arasında en yoğun enerjiye sahip olanıdır. Uzmanlara göre, gram başına 9 kcal içeren yağlar, gram başına sadece 4 kcal sağlayan protein ve karbonhidratların kabaca iki katı kadar enerji ve kalori sağlar. Bu enerji, vücudun dinlenirken gerçekleştirdiği bazal metabolizma hızı olarak bilinen temel biyolojik süreçler için ve egzersiz yapmak için kullanılır. Bunlar kan dolaşımı, hormonların düzenlenmesi, hücre büyümesi ve sindirim gibi fonksiyonları içerir. Enerji için hemen metabolize edilmeyen kaloriler, ileride kullanılmak üzere vücutta yağ olarak depolanır.

Vücutta Yağ Depolama

Yağ, vücutta adipositler olarak bilinen yağ hücrelerinde depolanır. Bir bireyin sahip olduğu adiposit sayısı geç ergenlik tarafından belirlenir ve yetişkinlik döneminde nadiren değişir. Bununla birlikte, yağ hücreleri, vücudun depoladığı yağ miktarına bağlı olarak boyut olarak artabilir ve azalabilir. Vücut kullandığından daha fazla yağ depolarsa, yağ hücreleri genişleyerek kilo almaya neden olur. Diyet veya egzersiz nedeniyle depolanan yağ rezervleri tükenmeye zorlanırsa, yağ hücreleri küçülür ve kilo kaybına neden olur.

Yağ Dağılımı

Vücutta depolanan yağ, metabolizma olarak bilinen karmaşık bir süreçle parçalanır. Metabolizma, yağ moleküllerini enerjiye dönüştüren kimyasal işlemdir. Bunu, yağ veya trigliseritleri gliserol ve yağ asitlerine bölerek yapar. Bunlar daha sonra kimyasal işlemle tamamen parçalanana kadar karaciğer, böbrekler ve kas dokuları tarafından emilir. Bu işlemin yan ürünleri arasında vücut ısısının ve atık ürünlerin su ve karbondioksitin korunmasına yardımcı olan ısı bulunur.

Sağlıklı Vs. Sağlıksız Yağlar

Yağlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olmasına rağmen, bazı yağlar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Tam yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tereyağı ve peynir gibi hayvansal ürünlerde bulunabilen doymuş yağlar ve kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağlar, kötü kolesterol veya LDL seviyelerinde büyük bir artışa neden olabilir. Öte yandan doymamış yağlar , LDL seviyelerini düşürmeye ve HDL veya iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir . Doymamış yağlar arasında zeytin ve kanola yağları, balık, fındık ve avokado yağları bulunur. Tüm yağların kalorileri yüksektir ve çok fazla yağ tüketmek kalp hastalığı, diyabet, obezite, kanser ve yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir