Vitamin Kullanmak İdrar Rengini ve Kokusunu Etkiler mi?


İdeal olarak, ihtiyacınız olan bütün vitaminleri sadece yediğiniz gıdalardan almanız gerekir. Bununla birlikte, eğer diyetinizde gerekli vitamini alamıyorsanız, vitamin takviyesi almak gerekli mikro besinlerin miktarını artırabilir. Çoğu takviyede olduğu gibi, aşırı vitamin alımı da idrar kokusunda meydana gelen değişiklikler de dahil olmak üzere vücutta bazı yan etkilere sebep olabilir. Vitamin almaya başladıktan sonra idrar kokunuzda değişiklikler meydana geldiyse muhtemelen ihtiyacınız olandan daha fazla idrar alıyorsunuz demektir.

İpucu:

Fazla vitamin ve mineraller idrar ile atıldığı için, vitamin ya da mineral takviyesi alırken idrarınızda meydana gelen değişimleri fark edebilirsiniz.

Yeterince Vitamin Almak

Vitamin açısından yetersiz bir beslenme, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açabilir. Vitaminler organik bileşikler oldukları için vücutta ısı, oksijen ya da asitler tarafından parçalanabilirler. Yiyeceklerdeki vitamin içeriği pişirme ve bekleme sırasında azalır, ancak takviye kullanmak vitamin alımınızı artırabilir.

Suda Çözünen ve Yağda Çözünen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler suda parçalanır ve bu nedenle vücutta depo edilemezler. Suda çözünen vitaminlere B vitaminleri ve C vitamini dahildir. Vücut, idrar ile bu vitaminlerin fazla miktarlarını ortadan kaldırır ve vitaminler düzenli olarak besin ya da takviyeler ile günlük olarak alınmalıdır.

A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminler suda erimez. Bunun yerine karaciğerde olduğu gibi vücuttaki yağ dokularında da depolanır. Bu vitaminlerin fazla olan miktarları idrar ile atılmaz ve vücutta birikir. Vücut bunları gerektiği şekilde serbest bırakır, ancak yüksek dozda vitamin almak vitamin depoları arttıkça zehirlenmeye neden olabilir.

Vücuttaki Mineralleri Dengelemek

Multivitamin takviyelerinde kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller yaygın olarak kullanılır. Bu bileşikler inorganiktir ve vücutta vitaminler gibi parçalanmazlar. Bununla birlikte, sıklıkla suda çözünür vitaminler gibi idrarla atılırlar. Mineraller genellikle hassas bir dengede birbirleriyle etkileşime girer. Bir bileşiğin çok fazla olması başka bir mineralin eksikliğine neden olabilir. Kalsiyum, sodyuma bağlanır ve çok miktarda tuz tükettiğiniz zaman kalsiyum daha fazla miktarda atılır. Potasyum da kolayca idrarla atılır.

İdrar Rengini Değiştiren Vitaminler

Normal ve sağlıklı idrar rengi açık, soluk sarıdır. Ancak vitamin alımı idrarın rengini değiştirebilir . C vitamini portakal rengi idrara neden olurken,

B kompleks vitaminlerinden kullanmak idrarı açık yeşile döndürür. Pancar ve böğürtlen gibi aşırı koyu renkli besinler idrar rengini değiştirebilir.

İdrar Kokusunu Değiştiren Vitaminler

Kuşkonmaz gibi yiyeceklerde bulunan bileşikler idrar kokusunda değişime neden olabilir. Aynı şekilde, bazı vitaminlerdeki bileşikler de idrarınızın kokusunu değiştirebilir. Suda çözünen vitaminler idrarın farklı kokmasının nedeninin başında gelir.

Suda çözünen vitaminler arasında, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamininin, özellikle idrarla atıldığı zaman keskin bir kokuya neden olduğu bilinmektedir. Tam tahıllar dahil B6 vitamini bakımından yüksek olan yiyecekler ayrıca keskin kokulu idrara neden olabilir.

İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi?

İdrar renginde ya da kokuda meydana gelen değişiklikler de tedavi edilmemiş bir durumun göstergesi olabilir. Kahverengi ya da turuncu idrar karaciğer problemini gösterebilir.  Yeşilimsi, kırmızımsı veya bulanık idrar, bir idrar yolu enfeksiyonunun işareti olabilir.

Karaciğer yetmezliği ve idrar yolu enfeksiyonları, idrarın renginin yanı sıra idrar kokusunu da değiştirir . İdrarın nasıl koktuğunu etkileyen diğer durumlar diyabet, metabolik bozukluklar ve böbrek problemleridir.

Su kaybı yaşamak da idrar kokusunu etkiler. Yeterli su içilmemesi idrarın daha konsantre olmasına neden olarak idrardaki amonyağın daha güçlü kokmasına neden olur. Özellikle vitamin takviyesi kullanırken gün boyunca bol bol su içmelisiniz.

Ayrıca Buna Bakın  Sağlıklı Vücut Yağ Yüzdesi Nedir? İdeal Vücut Yağı Kaçtır?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
3
confused
fail fail
3
fail
fun fun
5
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
7
love
lol lol
2
lol
omg omg
5
omg
win win
3
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.