Vitamin Kullanmadan Önce Bunları Mutlaka Bilmelisiniz!


Bütün vitamin ve mineraller eşit değildir. Bütün vitamin ve mineralleri aynı anda kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Hatta bazı vitamin ve mineraller birbirine karşı çalışır yani birbirlerinin etkisini yok ederler. Bu sebeple kendi başınıza vitamin ve mineral almadan önce iyi bir araştırma yapın. Vitamin takviyesi almanın en iyi olur, günlük vitamin takviyenize başlamadan önce bir doktora danışmaktır.

Vitaminlerin Üzerindeki Etiketleri Okuyun

Günlük vitamin ihtiyacınızın ne kadarının karşılandığını öğrenmek için takviye olarak aldığınız vitaminlerin üzerindeki etiketleri okumanız yararlı olacaktır. Yüzde 100 günlük değer yazan etiketler sadece günlük olarak önerilen değerin yüzde 100’ünü sağlayacaktır. Erkekler ve menopoz sonrası kadınlar, günlük demir ihtiyacının yarısını sağlayacak olan vitamin takviyeleri kullanmalıdır. Ayrıca magnezyum ve kalsiyum için günlük değeri karşılayacak takviyeler bulmanız zordur. Bu miktarlar için çok büyük haplar gerekir.

Vitamin kullanımını, sağlıklı bir beslenme değil de sağlıklı beslenmeye bir takviye olarak görmelisiniz. Bunun yanı sıra bireysel vitamin ve mineral takviyeleri kullanmak sizin genel sağlığınızın daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Vitamin takviyelerini günün belirli bir vaktinde kullanmak gerekmez.

Bu Vitaminleri Bir Arada Kullanın

Bu Vitaminleri Bir Arada Kullanmayin

Bir multivitamin kullanmıyorsanız, ancak bunun yerine ayrı takviyeler alıyorsanız, bazı vitamin ve minerallerin birlikte daha iyi alındığını hatırlamakta fayda var. D vitamini, K vitamini ve kalsiyum birlikte alındığı zaman iyi çalışır. K vitamini ve D vitamini vücudunuza ve kemiklerinizin kalsiyumu daha iyi emmesine yardım eder. Magnezyum, D vitamini vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürülerek aktive edilebilir.

D3 vitamini yağda çözünür olduğundan, yağ ile birlikte aldığınızda vücudunuz tarafından daha iyi emilir. Bu nedenle D3 vitamini tabletleri genellikle yağ içerir. Yağlı gıdalarla D3 vitamini tüketmek daha da iyidir.

A vitamini cildinizin, gözünüzün ve mukoza zarlarınızın sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca hücre gelişimi ile yardımcı olur. A vitamini, bu sistemleri devam ettirmek için D3 vitamini ile iyi çalışır, bu yüzden bu vitaminleri birlikte almak iyi bir fikirdir. Önceden oluşturulmuş  A vitamini takviyelerinin yüksek dozda alımları, hipervitaminoz A olarak bilinen zehirlenmeye yol açabilir, bu sebeple  A vitamini takviyesi alıyorsanız, kaynak olarak beta karoten gibi karotenoidleri kullanan takviyeleri kullanın.

Demir en iyi C vitamini ile alınır, çünkü C vitamini vücudun daha fazla demir salgılamasına yardımcı olur . Diyetinizde bile, demir içeriği yüksek olan yiyecekleri tükettiğinizde C vitamini içeren bir şeyler yemek iyidir. Aynı zamanda bir defadan daha fazla C vitamini almak isteyebilirsiniz, çünkü C vitamini suda çözünür. Bu, aşırı C vitamini alımı olsa bile vücutta depolanmadan idrarla atıldığı anlamına gelir.

Bu Vitaminleri Bir Arada Kullanmayın!

Bazı vitaminler bir arada kullanılmamalıdır. Örneğin çinko ve bakır birbirine karşı çalışır yani etkilerini yok ederler. Çinko ve magnezyumu birlikte alırsanız ikisinin de avantajlarından tam faydalanamazsınız. Bu sebeple çinkoyu sabahları ve magnezyumu geceleri alın. Dengeli bir şekilde alınmazlarsa demir ve çinko birlikte çalışmazlar. Demir ve kalsiyum da birbirlerine karşı çalışır. Bu yüzden demiri sabahları kalsiyumu ise akşamları alın. Kalsiyumun sakinleştirici etkisi olduğu için akşam uyumadan önce kullanmak en doğrusu olacaktır.

Bu Vitaminleri Bir Arada Kullanin

Hangi Vitamini Hangi Saatte Kullanmalıyız?

B vitaminleri gibi bazı vitaminler enerji üretimine yardım eder. Bu sebeple bu vitaminleri yatmadan önce almayın bunun yerine sabahları kullanın. B vitaminleri size sabah fayda sağlarken, magnezyum ise uykulu bir ruh haline sebep olabilir. Bu yüzden magnezyum kullanmak için gece en iyi zamandır. Her ne kadar B vitaminlerini ve magnezyumu aynı anda almak birbirinin faydasını yok etmese de enerji seviyelerinizi etkilediği için B vitaminlerini sabah, magnezyumu akşam almak en doğrusu olacaktır.

Vitaminleri Yutarken Ne İçmeliyiz?

Vitamin ve mineralleri ne ile yutmamız gerektiğine gelin, bu vitamin ve minerale göre değişkenlik gösterir. K ve D vitaminleri süt ile birlikte alınması faydalı olur. Bu durumda yağda çözünen vitaminler sütün kalsiyumundan yararlanır. Magnezyum su ile ve demir portakal suyu ile birlikte alınabilir.

C vitamin su ile birlikte alınabilir. Suda çözünen vitaminlerin çoğu midenizi rahatsız etmez. Diğer taraftan, yağda çözünen vitaminlerin, su ile birlikte alınmaları halinde, özellikle de aynı zamanda yemek yenilmemesi durumunda, mide rahatsızlığına neden olma olasılığı daha yüksektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir