Vejetaryen Diyet ve Sık İdrara Çıkma Nedenleri


Vejetaryen diyeti et, kümes hayvanları ve balıkların dışında besinlerden oluşur. Karmaşık karbonhidrat, lif ve gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengin, sağlıklı ve dengeli bir vejetaryen beslenme şekline sahipseniz kalp hastalığı ve diyabet geliştirme riskini azaltmış olursunuz. Sık idrara çıkma ile vejetaryen diyet arasında doğrudan bir bağlantı olmasa da bazı gıda türleri sıvı alımınızı artırabilir veya hafif bir idrar söktürücü gibi davranabilir.

Sık idrara çıkma nedenleri olarak şunları sıralayabiliriz:

1. Çok Su Tüketimi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Vejetaryen-Diyet-su-tuketimi-1024x578.jpg

İdrara çıkma sıklığınız, yüksek su tüketimiyle birlikte ve genellikle günlük sıvı ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 20’sine katkıda bulunan meyve ve sebze yemekten kaynaklanıyor olabilir. Karpuz, kereviz, portakal ve marul gibi bazı meyve ve sebzelerde yüzde 85’ten fazla su bulunur. Meyveler ve sebzeler vejeteryan diyette önemli bir besin kaynağıdır, bu nedenle alımınızı azaltmamalısınız. Ancak muz, patates veya bezelye gibi su içeriği düşük olan meyve ve sebzelerin dahil edilmesi bu konuda size yardımcı olabilir.

2. Doğal Diüretikler

Bazı meyve ve sebzeler aynı zamanda doğal diüretiklerdir. Örneğin maydanoz, vücudunuzdaki sodyum ve potasyum dengesini etkiler, bu da su akışını değiştirir ve diürezise yol açar. “The West Indian Medical Journal” da yayınlanan bir 2010 çalışmasında da etkili bir diüretik olduğu bulunmuştur. University of Maryland Center’a göre idrara çıkmayı artırabilecek diğer yiyecekler arasında soğan, pırasa, yapraklı yeşillik, balkabağı, üzüm ve ananas sayılabilir.

3. Daha Fazla Potasyum Tüketimi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Vejetaryen-Diyet-potasyum.jpg

Meyve ve sebzelerde potasyum oranı yüksektir. Potasyum bakımından yüksek yiyecekler yemek idrarınızdaki sodyum atılımını arttırır, bu da idrardaki artıştan kısmen sorumlu olabilir. Diyetinizde daha fazla potasyum almak ve sodyum seviyelerini düşürmek aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır ve kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olur. Böbrek hastalığınız varsa, diyetinizde daha fazla potasyum bulunması zararlı olabilir.

4. Daha Fazla Sıvı Tüketmek

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Vejetaryen-Diyet-idrara-cikma.jpg

Vejetaryen türü beslenmede bağırsak düzenliliğini arttırmaya yardımcı olan önemli bir besin maddesi olan lif içeriği yüksek gıdalarla mevcuttur. Yüksek lifli bir diyet yerken, kabızlığı önlemek için daha fazla sıvı içmek gerekir. Vejetaryen diyetinizdeki kabızlığı önlemek veya iyileştirmek için daha fazla sıvı tüketiyorsanız, bu da idrara çıkma oranınızı artırabilir. Yüksek lifli diyetlerde ne kadar sıvı içmeniz gerektiğine göre değişir. Genellikle, insanlar her 50 kilo vücut ağırlığında 1 litre suya veya 125 kilo ağırlığındaki bir kişi için 2 buçuk litre suya ihtiyaç duyarlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir