Vejetaryen Beslenenlere Öneriler


Et ve et ürünleri tüketmeyen kişiler vejetaryen ismi ile  tabir edilir. Vejetaryen olmayan diyetin kişilere birçok faydası vardır. Çevrenizde vejetaryen diyetle beslenen yakın arkadaşlarınız var ise, bu hayat ve bu beslenme tarzının çok sayıda besin ürettiğini bununla beraberde et yemekten daha sağlıklı olduğu konusunu sıklıkla duyabilirsiniz. 

Vejetaryen Beslenmenin Vücuda Olan Faydaları

Vejetaryen beslenme tarzının vücut sağlığına birçok faydası olmasına rağmen, et ve süt gibi hayvansal gıdaları içeren bir diyetten kesinlikle vazgeçmeyin. Ancak dengeli beslenme şartı ile vejetaryen olmayan bir beslenme sisteminin sizin için oldukça sağlıklı olabileceğini asla unutmayın.

2 18
Vejetaryen Beslenenlere Öneriler 36

Vejetaryen Olmayan Besin Kaynakları Nelerdir?

Vejetaryen olarak beslenen kişiler için birçok değerli besin kaynağı her zaman vardır. Vejetaryenler genel olarak kuru baklagiller ve sert kabuklu kuru yemişler aracılığıyla protein ihtiyaçlarını karşılamış olsalar da bu protein kaynakları tam değildir. Tam bir protein ihtiyacı için, vücudunuzun temel amino asitleri alması gerekir. Hayvansal ürün ve gıdalar tam bir protein deposudur. Soya ve kinoa olarak bilinen bitkiler  tam anlamıyla vejetaryen proteinlerdir. 

3 15
Vejetaryen Beslenenlere Öneriler 37

Pek çok hayvansal ürün de örnek vermek gerekirse balık ve tavuk gibi besinlerde demir ve B12 vitamini oldukça yüksek seviyededir. Demir elementinin iki  adet şekli vardır. Birincisi hayvansal ürünlerde yer alan demirdir ve vücudunuzun demir emilimi yapması çok daha basittir. Vücutta oluşan demir veya B12 vitamini eksikliği kronik yorgunluk ve kırgınlığa sebep olan etmenlerdendir. Menstrüasyon sebebiyle demir kaybeden kadınlar için yaptıkları diyet aracılığıyla yeter miktarda demir almak oldukça önemli bir detaydır.

Vejetaryen Olmayan Diyette Neler Vardır?

Vejetaryen olmayan diyet listesinde ilk sırada hiç şüphesiz ızgara usulü yapılan hayvansal besinler vardır. Izgara biftek, ızgara tavuk vejetaryen olmayan diyet listesinde ilk sırada yer alır. Kişiler protein ihtiyacını bu tür gıdaları ızgara ya da haşlama olarak tüketirler. Ancak bu tüketimde aşırıya kaçmamak önem teşkil eden diğer detaylar arasındadır. Vejetaryen olmayan diyette et tüketimi yükselirse kolesterol hastalığı ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Vejetaryen Olmayan Diyet Sağlıklımıdır?

Et ve et ürünlerini kesinlikle tüketmeyen kişiler vejetaryen ismi ile adlandırılır. Ancak vejetaryen olmayan diyet listelerinde çok az miktarda da olsa et ve et ürünleri her zaman yer alır. Bunun sebebi de vücudun ihtiyacı olan proteinin bu besinler tüketilerek karşılanmasıdır. İlerleyen durumlarda diğer hastalık sorunlarıyla karşılaşmamak için vejetaryen bile olunsa dahi belirli ölçülerde et ve et gıdaları tüketmek gereklidir. Kırmızı et kategorisi altında yer alan biftek ve diğer çeşitlerden tüketilerek protein ihtiyacı önemli ölçüde sağlanmış olur. Bu konuyla beraber beyaz et örnek vermek gerekirse tavuk veya balık çeşitlerinden tüketmek hem protein ihtiyacını karşılar hem de sağlıklı bir vücut yapısı elde edilmiş olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir