Vegan Beslenmede Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır


Kilo problemi yaşayan tüm kişiler diyetisyen hekim eşliğinde diyet listesine uymak zorundadır. Ancak diyetlerde kendi arasında çeşitli gruplara ayrılırlar. Diyet yapan tüm yetişkinlerin merak ettikleri soruların ilk sırasında vegan diyeti yapmama rağmen neden  sürekli kilo alıyorum sorusu yer alıyor.

Vegan diyet beslenenlerin neden kilo aldığını bilmek son derece önemlidir. İnsanlar ister vegan bir diyetle kilo vermeye ya da kilo almaya çalışıyor olsun, bu diyet listelerine besin değeri açısından zengin olan bütün yiyecekleri dâhil etmeliler.

Diyet yapan kişiler artık vegan diyet seçimi yaptıklarına göre tüm hayvansal gıdaları diyetlerinden bırakmış olsa da, bu hiç kilo alamayacağınız anlamını ifade etmez. Kilo alımınız isteniyor olsun ya da olmasın, bunların hepsi toplam alınacak olan kaloriye bağlı bir durumdur. Vücudunuzun yaktığından daha fazla kalorili beslenmek, bu kaloriler nereden alınırsa alınsın, kesinlikle kilo alımına sebep olur.

Kalori Dengesini Sağlayın

Vegan diyet sistemi ile kilo vermeye ya da kilo almaya çalışıyor olsanız dahi hepsi kişisel kalori denkleminize ve kalori dengenizi sağlamanıza bağlı bir durumdur. Vegan kilo alımı için, vücudunuzun yaktığından daha fazla kalori almak şarttır. Vegan kilo kaybı için ise, vücudunuzun yaktığından daha az kalori tüketmeniz gereklidir. Her iki durumda değerlendirme yapılırsa, önce normal kilonuzu korumak  ve aynı değerde tutmak için şu anda kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gereklidir. 

Vegan Beslenme Danışmanlığı – Kevser Başkara

Kişisel kalori ihtiyaçlarınız, yaşınız, cinsiyetiniz, sağlığınız ve aktivite seviyeniz dâhil olmak üzere birçok önemli faktöre bağlı olan bir detaydır. Bu detayı genel olarak ele aldığımızda yetişkin bayanların günde 1.600 ila 2.400 arasında kalori ihtiyacı vardır. Yetişkin erkeklerin ise günde 2.000 ila 3.000 arasında kalori ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer püf noktası ise erkek ya da bayanların vücut kitle indeksini de öğrenmeleri konusu oluşturuyor. 

Günlük Kalori ve Vegan Diyeti İle Kilo Alma

Vegan diyetinizde kilo almak istiyorsanız, kalori ihtiyaçlarınıza daha fazla miktarda kalorili besin eklemeniz önemlidir. Genel anlamda günlük kalori ihtiyacınızı 250 ile 500 kalori yükselterek kilo alabilmelisiniz. Elbette tüm kişiler farklıdır ve kalori ile ilgili ayarlamalar yapmanız kaçınılmaz olabilir. Kilonuzu her hafta sonlarında takip edin ve kilo almak için belirlemiş olduğunuz hedeflerinize göre kalori alımınızı yükseltin veya düşürün. Bu durumu kendiniz net olarak belirleyebilirsiniz.

Vejeteryan ve Vegan Beslenme | Tanfer Hastanesi

Sağlıklı Bir Şekilde Vegan Kilo Alma Yöntemi

Etrafınızdaki kişiler size kilo almanız gerektiği sebebiyle çok daha fazla kalori almanız gerektiğini ifade ettiğinde kulağa korkulu bir rüya gibi gelebilir. Fakat bu alınacak olan ekstra kaloriler herhangi bir kaynaktan ileri gelmemelidir. Vegan kilo alma diyetini takip ederek vücudunuza fazla kilo eklemeniz gerektiği takdirde, bu ekstra kalorilerin önemsiz değil besleyici kaynaklardan gelmesini sağlamanız gereklidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir