Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir! İşte Kurtulmanın Yöntemleri


Vajinismus nedir sorusuna cevap aramadan önce vajinayı tanımlama gerekir. Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölge ‘vajina’ olarak tanımlanır. Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının da geçtiği kanaldır. Vajinal kanalın oldukça esneme özelliği vardır.8-9 cm olan vajinal kanal kadınlarda uzama ve esneme sayesinde 16-19 cm e kadar çıkabilmekte ve 10 cm’ye kadar genişleyebilmektedir. Bu genişleme hem cinsel ilişkide hem vajinal doğumda avantaj sağlamaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinusmus nedir? Vajinismus vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden bir cinsel birleşme sorunudur. Bilinçaltında bulunan birtakım korkular ve yanlış cinsel birleşmeler sonucu vajinal kanalın dış kısmındaki pelvik kaslar vücudun kendini koruma mekanizması olarak istem dışı kişinin kendi isteği olmadan kasılır. Bu kasılma sonucu cinsel birleşme ‘penetrasyon’ olanaksız hale gelir.

Vajinismus sorununu tarif eden bireyler cinsel birleşme sırasında pelvik kaslarını aşırı düzeyde kontrol dışı kasmaktadır. Erkek eşlerin bu durumda tarif ettikleri his ise vajinal kanalın ‘etten bir duvara’ dönüştüğü yönündedir. Bazı hastalar bu durumu tarif ederken vajina kanallarının tıkalı olduğunu veya vajina girişlerinde bir kemik olduğunu düşündüklerini belirtmişlerdir. Vajinusmus tüm bu çıkarımlarımız sonucunda önemli bir cinsel sağlık sorunudur.

Vajinismus problemi yaşayan bireyler kasılmaları yalnızca vajinal girişte değil aynı zamanda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun diğer yerlerinde de hissedebilir. Bu sebeple vajinismus problemi yaşayan bireylerin ilişki denemelerinde bu bölgelerinde yaygın kas ağrıları yaşadıkları gözlemlenmiştir. Yaşanılan ağrının şiddeti elbette vajinusmus probleminin derecesi ile ilişkilidir. Vajinismus problemi yaşayan kadınların bu kasılmaları hissetmesi yalnızca cinsel birleşme sırasında değil vajinaya herhangi bir yabancı cisim alma sırasında da görülür.  

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşar?

Birbirlerini seven, cinsellik harici belki de hiçbir problem yaşamayan çiftlerde hatta son derece güzel ve keyifli sevişmeleri olurken ilişkinin birleşme boyutuna geldiği esnada kişiler adeta panik atak geçirme benzeri bir durum ile karşı karşıya kalırlar. Kadın pahsedilen pelvik kaslarını kasar, bacaklarını kapatır, partnerini iter, kendisini geri çeker bununla birlikte vajinada ıslaklık azalır kuruluğa dönüşür. Bunun sebebi ise bilinçaltındaki yanlış bilgiler deposudur.

Öğrenilmiş ön yargılar bu duruma sebep olur. Yaşanılan bu durum sonunda kalp atışı hızlanan, nefes nefese kalan, korku ve gerilimi hisseden kadın partnerini iter ve ilişkiyi sonlandırır. Sahip olunan bu sorun zaman içinde cinsel problem olmaktan çıkar ve ‘aile problemine’ dönüşebilir. Bu sebeple bir an önce profesyonel destek alınması önerilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun %90 nedeni psikolojik olarak belirtilirken kalan %10’luk kısmı fiziksel problemlerden kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Psikolojik nedenlerin en başında çocukluk çağından itibaren verilen yanlış ve eksik bilgiler, ilk cinsel birleşme ile ilgili anlatılan abartılan hikayeler, bireyin yetiştirilme tarzı ve iz bırakan yaşanmış cinsel travmalar görülür. Fiziksel sebepler ise en başından anatomik yapı olarak yarım ay şeklinde yüksek kenarlı sert tipteki veya perdeli kızlık zarı, vajinal gelişim kusurları, vajinal kanal kistleri, vajinal tümörler ve dev kondilomlar görülür.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi için acele etmemek gerekir. Vajinismus hastalığı kişiye özel programlarla tedavi edilebilir. Çiftlere özel yaklaşımlar sunulur. Vajinismus tedavisin’de Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yöntemi esas alınır ve vajinismus derecesine göre hipnoterapi, akupunktur, EMDR, botulinum toksin uygulamaları, cerrahi yöntemler ve bazı durumlarda bu yöntemlerin oluşturduğu kombinasyonlar ile tedavi mümkündür. Vajinismus tedavisindeki temel amaç kas belleğinin yeniden oluşturulması ve pelvik kaslara söz geçirebilmeyi öğrenebilmektir. Tanımlanan tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra vajinismus rahatsızlığının tekrar görülmesi beklenmemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir