Vajinada Yanma Neden Olur Ve Ne Yapmalıyız?


İç çamaşırlarına, hijyen ürünlerine, yumuşatıcılara veya kremlere verilen reaksiyonlar vajinada yanma, ağrı veya kaşıntı hissi gibi alerji ve cilt tahrişine neden olur. Kandidiyazis, vajinozis, trikomoniyaz veya bel soğukluğu gibi enfeksiyonları da gösterebilir. Özellikle vajinadaki yanma hissine bölgede akıntı veya kötü koku gibi başka belirtiler eşlik edebilir. Yakın bir ilişkiden sonra ortaya çıktığında, vajinadaki yanma, yakın temas sırasında aşırı sürtünmeden, eşin kondomu veya meni alerjisinden kaynaklanabilir veya cinsel organların yağlanmasında bir azalmaya da işaret edebilir.

Vajinada Yanma
Vajinada Yanma Neden Olur Ve Ne Yapmalıyız? 37

Vajinadaki yanma nedenlerini belirlemek için muayene yapabilecek bir jinekoloğa görünmek gerekir. Tedavi nedene göre yapılır ve antibiyotikler, vajinal merhemler, hormon replasmanı veya anti-alerji ve anti-enflamatuar ilaçları verilebilir.

Bu nedenle vajinadaki yanma, kaşıntı veya ağrının nedenleri şunlardır;

1. Alerjiler ve pişikler

Bazı kadınların belirli ürünlere duyarlılığı artabilir ve tahriş gelişebilir. Bu tür belirtilere sebep olan ürünlerden bazıları, bazı külot kumaşları, tuvalet kâğıdı, sabunlar ve hatta çamaşırları yıkamak için kullanılan parfümlü yumuşatıcı türleridir. Bazı durumlarda çok dar giysiler bile o bölgede tahrişe neden olmaktadır.

İlişki sonrası yanmanın prezervatifin lateksine veya eşin menisine alerjiyi göstermesi de mümkündür, ancak kadın mantar enfeksiyonlarının başlangıcı olabileceği için akıntı ve kötü koku gibi diğer belirtilerin farkında olmalıdır.

Ne yapılmalı: Alerjiye neden olan maddelerin farkında olunup belirlenmesi ve bırakılması gerekir. Jinekolog da ayrıca, anti-alerjik veya anti-enflamatuar merhemler gibi semptomları hafifleten ilaçların kullanımını önerecektir.

Vajina Kasinmasi
Vajinada Yanma Neden Olur Ve Ne Yapmalıyız? 38

2. Vajinal enfeksiyon

Çok yaygın bir vajinal enfeksiyon türü, vajinal florada Candida sp cinsine ait mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanan kandidiyazdır. Menstrüasyondan (adet kanaması) önce ve cinsel ilişkiden sonra daha yoğun olabilen kaşıntı, yanma, kızarıklığa ve beyaz akıntıya neden olur.

Enfeksiyonun diğer seçenekleri vajinal bölgede bol akıntı, kaşıntı ve ağrıya neden olan klamidya enfeksiyonu, gonore, genital herpes ve klamidya gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların yanında sarımsı akıntı, kötü koku ve yanma neden olan bakteriyel vajinozis, olabilir

Yapılması gerekenler: kandidiyazis durumunda antifungal ilaçlar veya bakteriyel vajinoz, gonore veya klamidya enfeksiyonu durumunda antibiyotikler içerebilen enfeksiyonun nedenine göre ilaç reçete edecek bir jinekoloğa görünmek gerekir.

3. Hormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler genellikle menopoz sırasında görülür ancak yumurtalıkların çıkarılmasından, radyasyon tedavisinden veya bazı ilaçların kullanılmasından sonra da meydana gelebilir bu da vajina duvarını daha ince ve daha hassas hale getirebilir, bu durum atrofik vajinit olarak bilinir.

Kadın hormonlarındaki bu değişiklikler, cinsel istek azalmasına ve yakın temas sırasında vajinanın yağlanmasına da katkıda bulunarak bölgede ağrı ve yanmaya neden olur.

Ne yapılmalı : Jinekolog, hormon replasmanı, kayganlaştırıcılar ve cinsel isteği bozabilecek ilaçların yoluyla daha rahat bir yakın temasın çözümünü arayacaktır.

Hormonal Degisiklikler
Vajinada Yanma Neden Olur Ve Ne Yapmalıyız? 39

4. Vulvodin

Vulvodini, genital bölgede kronik ve tekrarlayan ağrı, tahriş, kızarıklık veya batma gibi rahatsız edici semptomlara yol açtığı için yakın temas sırasında vajinada oluşan önemli bir ağrı nedenidir. Sebepleri hala tam olarak bilinmese de hormonal veya sinir yollarındaki işlev bozukluklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Yapılması gerekenler: Kesin bir tedavisi olmadığı için jinekolog, değerlendirmeden sonra tedaviyi her kişinin rahatsızlığına göre ayarlayacaktır. Bazı seçenekler, psikoterapi veya cinsel danışmanlığa ek olarak lidokain gibi topikal ilaçların kullanımı, östrojen hapları, antidepresanlar veya kasları gevşeten antiepileptikler gibi oral ilaçların kullanımını içerir. 

5. Solucanlar

Oxyworm solucan enfeksiyonu anal bölgede şiddetli kaşıntıya neden olabilmekte, uygun şekilde tedavi edilmezse ve şiddetli hale gelirse vajinal bölgeye doğru genişleyerek o bölgede ağrı ve yanmaya neden olabilir. Enterobiosis olarak da bilinen bu enfeksiyon bir kişiden diğerine geçebilir ve çocuklarda daha yaygındır.

Ne yapılmalı: Oksiüriazis tedavisi, vücuda bulaşan solucanları yok etmek için tek dozda kullanılan pirantel pamoat, albendazol veya mebendazol gibi vermifuge ilaçlarla yapılır.

6. Deri hastalıkları

Ağız ve vajina gibi vücudun mukoza zarlarını etkileyebilen, yaralara ve yanmaya neden olan dermatolojik hastalıklar vardır. Bu hastalıklardan bazıları pemfigus veya eritema multiforme olabilir.

Yapılması gereken : Bu dermatolojik hastalıkların tedavisi, kaşıntıyı gidermek için ilaçların kullanımını, kortikosteroid ve antiinflamatuar merhemleri veya cilt iltihabını azaltmak için fototerapiyi içeren tedaviler dermatolog tarafından yönlendirilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir