Vajina Yaraları Neden Olur?


Vajina yaraları genel olarak cinsel ilişki esnasında yaşanan sürtünmeden ileri gelmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan pedlere ya da kıyafetlere karşı alerji oluşması da yaralara neden olabilmektedir. Bazı kadınlar epilasyonu dikkatli bir şekilde yapmadıkları için de yara oluşumuna yol açmaktadır. Yaralar farklı belirtilerle birlikte görüldüğünde cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklara işaret ettikleri için de önemlidir. Bundan ötürü yaralar ve meydana gelen kaşıntı sorunu zamanla kaybolmadığında uzmana danışılması lazımdır. Yaralar kaşıntıya ek olarak ağrı veyahut kanama gibi semptomlar da gösteriyorsa teşhis muhakkak bir uzman tarafından konmalıdır. Vajina ağrılarının en önemli nedenleri:

1.     Yaralanma ve Alerji

Kadınlarda vajina ve vulva yaraları cinsel ilişki esnasındaki sürtünmeden ileri gelebilmektedir. Bununla birlikte yaralar ağdanın hatalı şekilde yapılması yine hatalı iç çamaşırı seçiminden meydana gelebildiği de bilinmektedir. Genital bölgede kaşıntıya da neden olan bu sıkıntı yüzünden farklı sorunların yaşanması da mümkündür. Ancak yara nedenleri yukarıda sayılanlardan biri ise iyileşme birkaç gün içerisinde yaşanacaktır. Yine de iyileşme sürecini olumlu şekilde etkilemek için cinsel birlikteliklerden uzak kalmak, iç çamaşırlarında pamuklu olanları tercih etmek önerilmektedir. Düzelmenin birkaç günden uzun sürmesi halinde merhem kullanımı ve bir jinekolog muayenesi önerilmektedir.

vajina alerjisi
Vajina Yaraları Neden Olur? 36

2.     Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vajinadaki yaraların en önemli nedenlerinden biri de cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu hastalıkların en yaygın olarak görülenleri:

  • Genital Uçuk: Herpes virüsü yüzünden yaşanan bir enfeksiyondur. Partnerde yer alan kabarcıklara temas edilmesinden sonra bulaşmaktadır. Kaşıntı, ağrı ya da yanmaya neden olan kabartılara yol açmaktadır.
  • Frengi: Cinsel birliktelik sırasında kondom kullanmayan bireylerin bakteri alışverişinden ileri gelmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda ilerleyerek sifilize yol açtığı için oldukça önemli bir hastalık olarak kabul edilmektedir.
  • Granuloma Inguinale: Genital bölgede başlayan ve yavaş bir şekilde büyüyen deri altı nodülleri olarak tanımlanmaktadır. Küçük toplar olarak da görülebilen bu rahatsızlık belli lezyonlara yol açmaktadır.

Vajina yaraları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ileri gelmesi durumunda yaralar zamanla kaybolmamaktadır. Ayrıca yaraların cinsel birliktelik esnasında kanaması ya da akıntıya neden olması da mümkündür. Özellikle tel eşli olmayanlar kondom kullanmadıklarında HIV virüsüne de açık hale geldikleri için kondom kullanımına dikkat edilmesi lazımdır. Düzenli jinekolog muayenelerinin yapılması ve olası rahatsızlıkların tedavi edilmesi de önemlidir. Ayrıca sorun cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ileri geldiğinde tedavinin partnerlere de yapılması lazımdır.

3.     Otoimmün Hastalıklar

Vajina yaraları bazı durumlarda Behçet gibi hastalıklardan da ileri gelebilmektedir. Hem genç hem de yaşlı kadınlarda ortaya çıkabilen bu tür hastalıklara rastlanma oranı diğerlerine kıyasla daha düşüktür. Ancak sorun bunlardan ileri geldiğinde yaralara ek olarak kilo kaybı, halsizlik ya da kan dolaşım sisteminin bozulması gibi belirtiler de görülmektedir. Yüksek ateşe de neden olan ana hastalık bir uzman tarafından teşhis edilerek tedaviye başlanmalıdır. Özellikle ailede bu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin olduğunun fark edilmesi halinde anında bir jinekologla iletişime geçilmelidir. Bu tarz hastalıklarda kadınların duyarlılık oranı artmaktadır. Alerjen olabilecek olan kozmetik ürünlerinden ya da aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketiminden uzak kalınması tedavinin önemli aşamalarındandır.

Otoimmun hastaliklar
Vajina Yaraları Neden Olur? 37

4.     Kanser

Kanser, vajina yara nedenlerinden biridir. Nadir olmasına karşın yaraların yanı sıra koku ve akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Yaşlı kadınlarda daha sık görülen bu sıkıntı HPV virüsünden ileri gelmektedir. Kadınlar bu virüse sahip olduklarını anlamaları halinde zaman kaybetmeden bir jinekologla görüşmelidir. Biyopsi ardından başlanan tedavi cerrahi operasyonları da gerekli kılabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir