Uyuşturucu Testlerinde Yapılan Yanlışlıklar Nelerdir?


Esrar ve uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması yüzünden birçok işveren ve spor programı esrar testi istemektedir. Esrar ya da herhangi bir uyuşturucu madde bağımlısı olan kişilerin kolayca tespit edilebilmesi için en yaygın olan yöntem ise idrar testidir.

Kişinin bu maddelere karşı bağımlı olmadığı durumlarda test sonucu negatif olacaktır. Bağımlı olan kişinin test sonucu ise pozitif olmaktadır ancak bazen testler kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle yanlış sonuç verebilmektedir. Esrar bağımlısı olmayan bir kişi kullandığı diğer zararsız ilaçlar sebebiyle pozitif bir test sonucuna sahip olabilir. Belki de hayatımızı etkileyecek olan bu testler için kullandığımız zararsız ilaçları yanımızda getirmek mantıklı olacaktır.

55eb3880f018fbb8f8b3354d
Uyuşturucu Testlerinde Yapılan Yanlışlıklar Nelerdir? 35

1)Kullanılan Yöntem Ya da Çalışanların Yaptığı Hatalar Yanlış Sonuç Verebilir!

Esrar maalesef Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan yasadışı ilaçtır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre,  yapılan esrar testinde 9-carboxy-THC maddesinin bulunması neticesinde kişinin testi pozitif çıkar ve esrar kullandığı belirlenir. Ancak esrar kullanımının yasallaştırılmasını talep eden NORML’e göre ise bu testin hata payı oldukça yüksektir. Testin yapıldığı laboratuar çalışanlarının yapabileceği olası hatalar, etiketleme hataları, personelin donanımsız olması ve stres gibi faktörlerin test sonucunun yanlışlıkla pozitif olmasına sebebiyet verebileceği ihtimalini vurgulamaktadırlar.

  • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin yapmış olduğu araştırmaya göre ABD’de yasadışı ilaç kategorisinde en yaygın olan esrardır.
  • Esrarın ve kullanımının yasallaştırılmasını ve normalleştirilmesini amaçlayan NORML topluluğuna göre yapılan bu idrar testlerinin hata payı oldukça yüksektir.

2)Peki Protonix Nedir?

Protonix adıyla bilinen pantoprazol sodyum, GERD adıyla bilinen hastalık için kullanılmaktadır. Bu ilacı üreten firma, esrar testinin yanlış çıkabileceği noktasında test yapan merkezleri uyarmaktadır. Bu ilacı kullanan kişilerin test sonuçlarının pozitif çıkabileceğini belirten firma, test yaptıracak kişilerin reçetelerini yanlarında götürmeleri ve göstermeleri gerektiğini belirtmektedir. İlaç şişesini de yanlarında götürmeleri tavsiye edilir.

3)NSAID’ler Nedir?

NSAID’ler çeşitli ilaçları kapsamaktadır ve esrar testleri için yanlış pozitif sonuçlar verdirdiği düşünülmektedir. NSAID örnekleri şunlardır:

  • ibuprofen
  • Orudis KT
  • Advil
  • Motrin
  • Aleve

Bu ilaçların ve reçetelerin test zamanı yanımızda olması ve gerektiğinde laboratuar çalışanlarına gösterilmesi önemlidir. Hata payını önemli ölçüde düşürebilir.

4)Esrar Testini Etkileyen Diğer Madde: Dronabinol

ABD İlaç Uygulama Ajansına göre dronabinol, kemoterapi gören kanser hastalarının bulantı ve kusma gibi problemlerini engellemek için kullanılır ancak esrar testlerinde yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Aktif bileşeni sentetik THC olan dronabinol, tıbbi esrar olarak bilinmekte testlerde pozitif sonuç verdirmektedir. Bu ilacı kullanan hastaların test sırasında ilaç ve reçetelerini yanlarında bulundurmaları oldukça önemlidir.

  • Dronabinol olarak bilinen marinol, kemoterapi gören hastaların bulantı ve kusma gibi şikayetlerini dindirmek için kullandıkları bir ilaçtır. Oldukça da yaygındır.
  • Marinol kullanan hastaların test sırasında şişe ve reçeteleri yanlarında bulundurmaları oldukça önemlidir.

Yanlış pozitif sonuçlar alınmasına neden olacak tüm bu faktörler test sırasında göz önünde bulundurulmalı ve sonucun yanlış çıkmasının önüne geçilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz içeriklere sahip ilaçları kullanan hastaların da test sırasında ilaç şişlerini ve reçetelerini yanlarında bulundurmaları önem arz etmektedir. Olası bir yanlış sonucun önüne reçete ve ya ilaç gösterilerek geçilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir