Uykusuzluk İçin Bitkisel Öneriler, Uyku Sorunu Çekenlere Doğal Çözümler


Uykusuzluk bitkisel tedavi yöntemlerle çözümlenebilmesi mümkün olan sorunlardan biridir. Özellikle çarkıfelek ya da kediotu gibi doğal alternatifler herhangi bir reçete olmadan temin edilebilmektedir. Bu tür yöntemlerle çare bulunamayan uykusuzluk sorunu için ise uzmanlar tarafından verilen yatıştırıcılarla birlikte sorun tedavi edilebilmektedir. Bireylerin daha iyi bir uyku sahibi olabilmeleri adına beslenmelerini düzenli ve sağlıklı olarak yapmaları önerilmektedir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak, çeşitli meditasyon yöntemlerini denemek gibi sağlıklı alışkanlıklar her daim ilaçlardan önce denenmesi önerilen alternatiflerdir.

Uykusuzluk için doğal olan yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler uykusuzluk sorunu yaşandığında denenmesi gereken ilk yöntemler olarak da sıralanmaktadır.

1.     Kediotu

Kediotu pek çok farklı olumlu etkisinin yanı sıra yatıştırıcı bir özelliğe de sahiptir. İnsanların kaygılarının azalması ise daha rahat olarak uykuya geçiş sağlamaktadır. Yatmadan ortalama olarak yarım saat önce tüketilen kediotu yaşanan uyku sorununu büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

2.     Papatya

Uykusuzluk konusunda sıkıntısı olanların ciddi bir bölümünde stres ya da kaygı gibi durumlar neden olarak gösterilmektedir. Papatya çayı ise stres ve kaygıda azalma sağlamada insanlara yardımcı olmaktadır. Faydalarının net şekilde görülebilmesi için papatya çaylarının uykudan ortalama olarak yarım saat önce tüketilmesi yeterli olacaktır.

Papatya
Uykusuzluk İçin Bitkisel Öneriler, Uyku Sorunu Çekenlere Doğal Çözümler 36

3.     Lavanta

Lavanta, birden çok alanda faydası bulunan menekşe türlerinden biridir. Kişiler uyku problemi yaşamaları halinde lavanta sayesinde uykuya dalmada bir kolaylık elde ederek uyku kalitelerini de artırabilmektedir. Bunun için yatmadan önce ortama olarak otuz dakika boyunca lavanta esanslarının koklanması yeterlidir. Bunun yerine lavanta yağlarının uyku yastığına damlatılması da mümkündür. Böylelikle yastık gece boyunca kullanılabilecektir.

4.     Çarkıfelek

Passiflora olarak da bilinen çarkıfelek bitkisi insanlardaki motor aktiviteleri azaltmaktadır. Bu sayede uykunun uzaması sağlanabilmektedir. Düzenli kullanımlar uykusuzluk sıkıntısını ortadan kaldırdığı gibi merkezi sinir sisteminde yaşanan bozuklukların tedavisinde de etkili olmaktadır. Bitkinin tek başına kullanılmasının yanı sıra alternatif ilaçlarla birlikte destekleyici olarak alınması da mümkündür. Genellikle çay olarak tüketildiği bilinmektedir.

5.     Limon Otu

Uyku kalitesini artırmasının yanı sıra yatıştırma özelliğine sahip olan bitkilerden bir diğeri ise limon otudur. Kişilerin limon otunun yatıştırıcı etkilerini görebilmeleri için yaprakları kullanarak bir çay hazırlamaları yeterlidir.

Uykusuzluk yaşayan insanlar için reçetesiz olarak satılan uyku ilaçları da bulunmaktadır. Doğal yöntemlerin herhangi bir işe yaramaması halinde tercih edilmeleri önerilmektedir. Ancak bu tür ilaçların kullanımından önce de bir uzmanla görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Limon Otu
Uykusuzluk İçin Bitkisel Öneriler, Uyku Sorunu Çekenlere Doğal Çözümler 37

1.     Melatonin

Melatonin aslında vücut tarafından üretimi sağlanan bir hormondur. Uyku ritminin oluşmasında etkilidir. Üretiminin kontrol edilebilmesi için ışık ve karanlıkla ilerleyen döngüler uygulanmaktadır. Bu neden yüzünden melatonin almak özellikle gece vardiyalarında çalışanlar ya da psikiyatrik bozuklukları olan kişilerde yardımcı olabilmektedir. Böyle durumlarda melatonin alınması sonrasında kişilerin bahsi geçen döngüleri yeniden oluşturmaları hedeflenmektedir. Önerilen doz ise 1 ila 2 mg arasında değişim gösterebilmektedir. Dozun artırılması için ise bir reçete gerekebilmektedir.

2.     Antihistaminikler

Bu tür etkileri olan ilaçlar oldukça yüksek antihistaminik etkiye sahiplerdir. Bireyler uykuya dalmakta zorlanmaları ya da daldıkları uykuları sürdürememeleri halinde bu ilaçlara başvurabilmektedir. İlaçların kullanım dozları ortalama olarak 12 ya da 25 gram arasında değişim göstermektedir ve yatmadan yarım saat önce alınması önerilmektedir. Bireylerin reçetesiz uyku ilaçlarını aldıktan sonra ortama olarak sekiz saat uyumaları lazımdır. Aksi durumlarda ertesi gün uyuşukluktan yorgunluğa kadar değişim gösteren yan etkiler görülebilmektedir.

Uzmanlar tarafından verilen uyku ilaçları hipnotikler ya da yatıştırıcılar olarak isimlendirilmektedir. Sayılacak olan ilaçlar her daim en son seçenek olarak değerlendirilmelidir. Çünkü ilaçların büyük bir kısmı bağımlılık yaratabilmektedir. Ya da farklı rahatsızlıkların maskelenmesinde rol oynayabilmektedir. Reçeteli uyku ilaçları arasında;

1.     Benzodiazepinler

Uykusuzluk tedavisi için farklı benzodiazepinler önerilebilmektedir. İlaçların türleri de dozları uykusuzluk şiddetine göre ayarlanmaktadır ve her daim bir doktor tarafından önerilmek zorundadır.

2.     Benzodiazepin Olmayan İlaçlar

Benzodiazepin genellikle yan etkisi olan ilaçlardır. Bu neden yüzünden yeni olarak benzodiazepin olmayan ilaçlar üretilmeye başlanmıştır. Bahsi geçen ilaçların bağımlılık riski daha azdır. Buna karşın reçeteli olarak satılmaları ve tıbbi gözetim altında kullanılmaları gerekmektedir.

3.     Melatonin Analoğu

Ramelteon, uyku ilaçları arasında beyindeki melatonin reseptörlerini bağlayıcı özelliğe sahip olanlardan biridir. Melatonin hormonuna benzeyen bir etki oluşturan bu ilaç kişilerin uykuya dalmalarında onlara yardımcı olmaktadır. İlaç aynı zamanda uykunun sürdürebilir hale gelmesinde de yardımcıdır. Yatmadan ortalama olarak otuz dakika öncesinde kullanımı önerilmektedir.

Uyku İlaçları Nasıl Kullanılmalıdır?

Uyku ilaçlarının kullanımı sırasında güvenlik için alkolden uzak kalınması önerilmektedir. Aynı şekilde alternatif olan yatıştırıcı ilaçlardan da uzak kalınmalıdır. Ertesi günde yan etkilerden korunmak isteyenlerin ilaç aldıktan sonra minimum sekiz saat uyumaya özen göstermeleri de önerilenler arasındadır. Son olarak kişilerin tedaviye mümkün olan en küçük dozda başlamaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra ilacın etkisinin devam ettiği sırada makine ve araç kullanımından kaçınılması lazımdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir