Uyku İlacı Kullanmak Uykusuzluğu Çözer Mi?


Düzenli ve kaliteli bir uykunun insan için hayati öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. Uykusuzluğun doğru tedavisi için tanının konulması gerekir. Uyku bedenin özellikle beynin kendini dinlendirmesi ve yenilemesi için oldukça önemli olan bir zaman dilimidir. Uykusunu verimli almayan ya da uyuyamayan bir kişinin günlük hayatında ve sağlık durumunda birçok sorun meydana gelir.

Sonuçta beden dinlenmediği gibi stres ile alakalı mekanizmalar ve hormonal dengeler devreye girerek başta damar sistemi kalp olmak üzere bütün sistemlerin bozulmasına sebebiyet verir. Bunun en belirgin etkilerini yaygın olan vücut ağrıları ve zihinsel performansta  iyice azalma olarak görülebilir.

Doktor kontrolünde ve tüm tıbbı tetkikler yapıldıktan sonra uyku ilacı kullanmak yaşanan uykusuzluk sorunlarına bir nebze yardımcı olabilir. Burada önemli olan dozunun çok iyi ayarlanması ve uykusuzluğunun temelinde yatan konunun net olarak bilinmesidir. Tetikleyici faktör belirlendikten sonra hekiminiz tarafından uykusuzluk ile ilgili yaşadığını soruna çözüm belirlenecektir.

Uyku İlaçları Uykusuzluğa Yardım Eder Mi?

Uyku ilaçları uykusuzluk adına tedavi edici değil tam aksine perde görevi görür. Uyku ilaçları başka hastalıklardan kaynaklı sorunların maskeler, üzerinin örtülmesine sebebiyet verir. Uyku ilaçları uyku ile ilişkili solunum sorunlarını kötü yönde etkileyebiliyor. Uykusuzluk tam olarak tanımlanmalı ve herhangi bir ilaca başlamadan evvel tedavi seçeneklerinin de bir uyku uzmanı profesörü ile tartışılması gerekir.

Reçetesiz satılan bir takım ilaçlar da dâhil olmak üzere pek çok uyku ilacı piyasada mevcuttur. Çeşitli tip ilaçların birtakım avantajları ve aynı zamanda dezavantajları vardır. Bazı ilaçlar kısa süreli etkili olabilir. Bu ilaçlar en vahim durumda olan hastaları uykuya geçirmede oldukça etkilidir. Diğer ilaçlar ise uzun vadeli etkisi bulunur. Bu ilaç gruplarında tüm gece boyunca sizin uymanıza olanak sağlar. Kendiniz için en uygun ilacın hangisi olduğuna belirlemek için bir uyku uzmanından yardım almanız önerilir.

1 22
Uyku İlacı Kullanmak Uykusuzluğu Çözer Mi? 36

Uyku Haplarının Faydalı Olduğu Durumlar

Bazen zaman süresi  uzun olan uçuşlar hem uykusuzluk hem de gündüz aşırı uykululuğu tetikler. Bedeninizin zaman dilimi farklılıklarına uyum sağlaması yaklaşık olarak bir hafta gibi bir zaman alabilir. Bir gece uçuş gerçekleştiğinde uçakta sizi uykuya dalmanızı sağlayacak bir uyku ilacı almanız durumunda uykunuzu kaliteli bir şekilde geçirmenize olanak tanıyacaktır. Uyku ilacı uykunuzu daha verimli kılar ve gündüz aşırı uykusuzluğu azaltabilir.

Vardiyalı çalışmalarda bazen uykuya geçişi kolay kılacak uyku ilacı alınabilir. Bu size gündüz uykusuzluk problemi yaşatmadan günü verimli geçirmenizi sağlayacaktır. Uyku ilaçları stresin fazla olduğu durumlarda uykuya geçişte uykusuzluğu olan kimselere yardımcı olur. Uykusuzluk ile beraber gelişen endişeli durumları da azaltır.

Uyku Bozukluklarının Uluslararası Sınıflandırma Sistemi

Uykusuzluk İnsomnia başlığı altında geçen bir rahatsızlıktır. İnsanlar arasında görülme oranı yaklaşık olarak 100 de 10 civarında olmakla beraber toplumun ortalama %30 ve 35’inde yaşamı süresince geçici de olsa uyku problemi görülebilir.   

Uykusuzluk 3 aydan daha uzun devam etmişse kronik olarak tanımlanır ve her geçen süre tedavi biraz daha zorlaştırır. Tecrübe edilmek zorunda kalınmış kötü bir olaydan sonra başlayabileceği gibi kendiliğinden hatta çocukluktan itibaren de ortaya çıkabiliyor.

2 23
Uyku İlacı Kullanmak Uykusuzluğu Çözer Mi? 37

Bunun beraberinde diğer zihinsel bozukluklar ve duygu durum bozukluklarında da ikincil olarak görülür. Özellikle yaşlılarda ortaya çıkan uykusuzlukta zihinsel hastalıklar bakımından tanı ve tedavide dikkatli olunması gerekir.

Uykusuzluğa Yol Açan Diğer Tıbbi Hastalıklar

Kardiyak mide sindirim sistemi ve solunum sistemi bozuklukları uykusuzluğa sebebiyet veren hastalıklardır. Bunlar bedende yaygın ağrıları sebep olur ve fibromiyalji asil ağrı sendromları diğer ağrılı durumlarda ilave edebiliriz.

 Doktor kontrolü altında herhangi bir rahatsızlık durumları yaşıyor iseniz tıbbı olarak uykusuzluk ile ilgili şikâyetlerinize etken olup olmadığını hekiminize sorabilirsiniz. Tetikleyici olarak yaşanan hastalıklarda yan etki olarak yaşanabilir bir durum söz konusu olabilir. Sürekli kullandığınız ilaçlar ve maddeler var ise bunlarda uykusuzluğun başlıca sebepleri arasında girebilir.

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Her uykusuzluk tanımlayan bireyin tanısı İnsomnia değildir. Çünkü uykusuzluk başka bir uyku hastalığına bağlı iken birey bunun sadece uykusuzluk olduğunu zannediyor olabilir. Uykuya dalmayı engelleyen bacaklarda hatta kollarda ortaya çıkan ve tam tarifi olmayan ağrılı kramplı karıncalanmalı bir durumda huzursuz bacak sendromudur. Bu durumda aldığı uyku ilaçları hastayı iyileştirmek yerine daha da kötü duruma getirebilir.

Uykusunu devam ettiremediği sık ve erken uyandığını söyleyen bireylerde uykuda ortaya çıkan periyodik bacak hareketleri uykunun bölünmesine uyanmaya ya da kalitesiz uyumaya neden olur. Benzer bir durum uykuda solunum bozuklukları ve kâbus bozuklukları içinde geçerli olabiliyor. Bu hastalıkların bütünü uyku bozukluklarının uluslararası sınıflandırma sisteminde fazla tanılar alırlar ve tedavileri oldukça farklı olabiliyor.

 Uykusuzluk Tedavisinde Doğru Tanı Çok Önemlidir

Doğru tanı konulduktan sonra ilaç ya da zihinsel davranışçı tedaviler ya da her ikisi de kullanılarak hasta tedavi olabilir. Uykusuzluk bir kader gibi veya ihmal edilmesi gereken bir durum değildir. Bu nedenle uyku konusunda eğitimli bir nöroloji uzmanına başvurmanız uykusuzluğun yaşamınızda yaptığı olumsuz etkilerinden kurtulmak için atacağınız ilk olumlu adım olacaktır.

Daha sonra tanınıza göre nöroloji uzmanının yanı sıra gerekirse takip ve tedavinize göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz uzmanları ve psikolog psikiyatristlerin de yer aldığı bir ekip tarafından etkin olarak devam edilir. Çünkü çoğu kişinin yapmış olduğu üzere sadece bir uyku ilacı alarak sorunu çözümlemeye çalışmak çözümü olmadan çıktığı gibi sadece çözümü geciktirici ve tamamen bir hareket olabiliyor. Kaliteli bir uyku uyumanın hayatın her alanına etki ettiği düşünülürse bu konuyu göz ardı etmemek ve tedavi sürecini hızlıca yaptırmak çok önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir